Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Tabu

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 15:43
- Jesli chcemy się zorientować, co jest tabu, to powinniśmy pomysleć o tym, co nas brzydzi, co wydaje nam sie wstrętne. Tabu nakłada się na miejsca, w których nie należy grzebać - opowiadała w "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot.
Audio
  • Kategoria tabu - tłumaczy dr Ewa Klekot (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/ernie114

- Słowo "tabu" brzmi obco, bo ma egzotyczne pochodzenie - tłumaczyła w audycji dr Ewa Klekot. - Pochodzi z języka tongijskiego, jednego z języków polinezyjskich. Do słowników europejskich trafiło z angielszczyzny poprzez antropologów, którzy prowadzili badania w krajach Oceanii i nie wiedzieli, jakim znanym im słowem można określić to zjawisko, użyli więc słowa zastanego.

A badanym zjawiskiem jest naznaczenie czegoś, o czym nie wolno mówić, czego nie wolno dotykać czy robić, ani nawet o tym myśleć. Tabu oznacza czynność absolutnie zakazaną, która mogłaby bezpowrotnie zaburzyć bezpieczną rzeczywistość.

- Wydaje się, że kultura europejska, zachodnia, zrywa z tabu. Tak naprawdę łamie jedno, ale w jego miejsce konstruuje kolejne. Bo w każdej kulturze są i muszą być rzeczy, które z jakichś względów są zakazane - opowiadała dr Klekot. 

Dlaczego "muszą"? Jakie przykłady tabu możemy odnaleźć w naszym otoczeniu? O tym - w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycjiAbecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Ewa Klekot

Data emisji: 21.07.2018 

Godzina emisji: 8.50

at

Zobacz więcej na temat: antropologia
Czytaj także

Znaczenia autentyczności

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 08:10
Mówi się, że pojęcie autentyczności wzięło się z romantycznej opozycji do oświeceniowego podmiotu i ma dzisiaj kilka znaczeń. Jakich? O tym opowiadała w "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naród - od genezy do megalomanii

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 08:11
W "Abecadle etnografa" dr Łukasz Sochacki wyjaśniał rożne sposoby rozumienia pojęcia "naród".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd się biorą symbole?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 09:00
- Wyraz "symbol" pochodzi z greki, gdzie oznaczał cechę albo znak rozpoznawczy. Wzięło się to z antycznego zwyczaju łamania płytki na pół i rozdawania części osobom po to, żeby mogły się rozpoznać - opowiadał dr Łukasz Sochacki.
rozwiń zwiń