Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Systemy wartości

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 09:00
- Bardzo długo w antropologii mówiono o zjawisku, które nazywano wartościami kulturowymi. Oznaczały one wartości współdzielone przez grupę, oznaczały również wartości zewnętrzne w stosunku do ludzi - mówiła w "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot.
Audio
  • O systemach wartości mówi dr Ewa Klekot (Dwójka/Abecadło etnografa)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Wartości kulturowe to korpus wartości, do którego jesteśmy wdrażani przez to, że jesteśmy częścią konkretnej kultury. Obecnie antropologia uważa, że kultura powstaje podczas spotkania badacza z badanym.

Ciekawe w patrzeniu na wartości z perspektywy antropologii nie jest to, jak sobie je wyobrażamy, ale to, w jaki sposób badamy te wartości. Każdy człowiek deklaruje swój sposób myślenia o wartościach, ale często praktyki pokazują, że nie nakładają się one na deklarowane wartości. Nie znaczy to, że jesteśmy hipokrytami, ale oznacza, że wszyscy ludzie mają mechanizm konstruowania hierarchii wartości, po to, żeby mieć jakiś drogowskaz, który potem jest różnie realizowany.

Antropologia może przyglądać się temu, w jaki sposób bycie w grupie powoduje, że drogowskazy przybierają konkretną formę. System wartości możemy zaobserwować przez deklarację i przez obserwacje praktyk.

**

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Ewa Klekot

Data emisji: 6.04.2019 

Godzina emisji: 8.50

 gs

 

Czytaj także

Obcość w życiu i w antropologii

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 08:05
- Kategoria obcości jest jedną z najstarszych w antropologii. Każdy z nas potrzebuje kogoś "obcego", bo w ten sposób się określa - mówiła w audycji dr Maria Małanicz-Przybylska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzaje i źródła tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 08:06
W "Abecadle etnografa" dr Maria Małanicz-Przybylska rozjaśniała antropologiczne zawiłości pojęcia "tożsamość".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emic i etic - dwa sposoby badania kultury

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 09:00
- Emic i etic to para terminów, która podkreśla podejście badawcze, ale też sposób analizy i interpretacji wybrany przez badacza kultury. Terminy te wywodzą się z językoznawstwa, w latach 50. XX wieku stworzył je amerykański lingwista Kenneth Picke - tłumaczyła dr Maria Małanicz-Przybylska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gender – płeć kulturowa

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 15:45
- Czym jest płeć w sensie biologicznym wszyscy wiemy. Każdy z nas ma swoją płeć. Rodzimy się najczęściej jako kobiety lub mężczyźni i różnimy się między sobą pod względem anatomicznym, to kwestia bezsprzeczna i uniwersalna - tłumaczyła dr Maria Małanicz-Przybylska.
rozwiń zwiń