Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Kreta w dźwiękach tradycji

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 19:00
W kolejnym Folk Expressie przyglądaliśmy się tradycjom muzycznym Krety. Choć muzycznym symbolem wyspy jest lira, to nie zawsze była ona najpopularniejszym kreteńskim instrumentem.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W audycji posłuchaliśmy m.in. brzmienia archaicznych dud czyli askomandoury, dowiedzieliśmy się dlaczego jednym z najbardziej cenionych obecnie kreteńskich muzyków jest Irlandczyk, przypomnieliśmy także muzyczną dynastię Xylourisów z Anoghei, archiwalne nagrania słynnego lirnika Andreasa Rodinosa oraz nowej gwiazdy muzyki kreteńskiej - Antonisa Martsakisa. 

***

Tytuł audycjiFolk Express

Prowadziła:  Magdalena Tejchma

Data emisji: 26.03.2019

Godzina emisji: 15.30

at

Czytaj także

Tradycyjna muzyka Greków pontyjskich

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 17:00
Nad Morzem Czarnym Grecy zaczęli osiedlać się już w starożytności. Samych siebie nazywali Pontami, a krainę przez siebie zamieszkiwaną - królestwem Pontu. Im poświęciliśmy audycję "Folk Express".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne tradycje Kosowa i Metohiji

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 08:00
W audycji "Folk Ekspress" przyjrzeliśmy się skomplikowanej historii Kosowa i Metohiji i jej wpływowi na muzykę tego regionu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wenezuelska gorączka złota

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 09:00
Tym razem "FolkExpress" podążył za poprzedzającą go audycją "Na Dachu Świata", w której mowa była o Wenezueli. Przyjrzeliśmy się charakterystycznym dla tego kraju stylom muzycznym, m.in. joropo i llanero.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka ujgurska kontra chiński rząd

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 06:30
W "Folk Expressie" przyjrzeliśmy się ujgurskiej muzyce, która jak się okazuje, bywa również pretekstem do dyskryminacji.   
rozwiń zwiń