Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Maria Bienias

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 17:05
Posługuje się piękną gwarą, a jej opowieści to niezwykłe świadectwo dawnego świata, dawnych obrzędów i zwyczajów. Jest rozmiłowana w tradycji swojej ziemi, a swoją wiedzą dzieli się bardzo chętnie.
Audio
  • Wielka Sobota w polskiej tradycji. Mówi Maria Bienias (Poranek Dwójki)
Maria Bienias
Maria BieniasFoto: Grzegorz Śledź

"Moja mama to śpiewali zawse. Ja wszystkie piosenki to od mamy umie. A moja mama od babci to umiała", mówiła laureatka Nagrody "Muzyka Źródeł" z 2015 roku, legendarna Maria Bienias.
Urodziła się w 1943 roku w Woli Koryckiej. Jest jedną z najwybitniejszych mazowieckich śpiewaczek. W swoim repertuarze ma zarówno ballady, pieśni miłosne, kołysanki, przyśpiewki, kolędy, pastorałki, pieśni religijne oraz pieśni weselne, których wykonanie zawsze okrasza opowieścią o dawnych weselach. 
- Ja od 13 lat wesiela prowadziłam. Ja umiem wszystko. Zacunć i do ostatka wszystkie pieśni, wszystkie przyśpiewki (…) do ślubu, od ślubu, oczepiny, pląsy, wszystko trzeba było odspiewać. My z siostrami jak gdzies na wesielu jesteśmy, to śpiwumy, bo my bardzo śpiew lubimy. Ja wszystko pamiętum. Nie spisuje sobie ale piosenków tych to ze trzysta na pamięć umie a przyśpiewek to z osiemset (…). To je dar od Boga. Kto mnie zaprosi to ja nie odmówie, bo to jest moje zycie - mówiła artystka. 
Radiowe Centrum Kultury Ludowej od wielu lat dokumentuje jej pieśni.

Czytaj także

Prawdziwy post i święconka z czterdziestu jaj. Wielka Sobota w polskiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 16:00
O tym, jak dawniej świętowano opowiadają Maria Bienias z Woli Koryckiej, Maria Siwiec z Gałek Rusinowskich z Radomskiego, a także Wiera Niczyporuk i Walentyna Troc z zespołu "Maliniki " z Malinni.
rozwiń zwiń