X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Tęgie Chłopy, "Wesele"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 14:55
Trzecia nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2017.
Tęgie Chłopy, Wesele
Tęgie Chłopy, "Wesele"Foto: mat. pras.

Tęgie Chłopy o płycie "Wesele":

"Wesela się zmieniają - stare obrzędy odchodzą, zastępują je nowe zwyczaje. Ale choć nad głowami nie latają już scyzoryki i nie idą w ruch sztachety, nie rozplata się i nie obcina warkocza Młodej, to nie można wyobrazić sobie wesela bez muzyki!

Starodawna muzyka z Kielecczyzny - nasza ulubiona - unosiła tańczących pod sam sufit. Do nieba! Kobiety "ośpiewywały" wesele, asystowały przy oczepinach, improwizowanymi naprędce "śpiwami" wbijały szpilę tym, którzy skąpili na czepek, albo osobom, które mimo stosownego wieku wciąż zwlekały z własnym ślubem. Wszyscy znali swoje role: Młodzi i rodzice, druhny i drużbowie, weselny starosta, muzykanci i śpiewaczki, wreszcie goście, a wśród nich ci nieproszeni, czyli wieczorowcy.

Takie właśnie wesela chcemy przywołać na naszej płycie. Dawne - melodią i brzmieniem, a te całkiem współczesne - naszą energią i codziennym, żywym doświadczeniem.

Jesteśmy po to, by obrzęd się dokonał, by wszyscy się w nim odnaleźli, bo wesele dzisiaj, tak jak i dawniej, przeprowadza Młodych do nowego życia. Takim przejściom zawsze towarzyszy obawa, ale nie bójcie się - mamy mapę terra incognita, po której kawaler i panna wędrują przez chwilę by opuścić ją jako mąż i żona. Zapraszamy na nasze wesele!".

Leszek Możdżer o płycie "Wesele":

"(...) Tęgie Chłopy wykonują świetną robotę. Widać tu intelektualną pracę włożoną w rozpoznanie zasad rządzących ludową frazą, słychać troskliwość w stosunku do tradycyjnej formy, która nakazuje, by nieść ją uważnie i ostrożnie, tak, aby nie uszkodzić jej krawędzi. Czuć wyzierającą z ich pracy świętość i godność Ludzi Ziemi. Bo to jest język Ziemi. Nasz język. Odradzamy się dzięki takim płytom".

Wojciech Waglewski o płycie "Wesele":

"Muzyka, nazwijmy ją umownie "źródłową", czyli folklor miejski i wiejski przez całe lata robiła wszystko, by oddalić się od własnych korzeni. Polukrowana, zideologizowana - straciła cały animusz i stała się monidłem ku pokrzepieniu serc, najczęściej zagranicznej Polonii. Wystarczy przywrócić jej mądrość i energię, dodać umiejętności i niekłamaną radość grania, by znów wróciła do nas i stała się perełką naszej kultury. Na swojej kolejnej płycie Tęgie Chłopy udowadniają, że to się musi udać i… że już się udaje".

Spis utworów

 1. Światówka
 2. Oberek Dulnika
 3. A wiedziałaś dziewczyno
 4. Chłop radosny
 5. Dzień dobry moi Państwo
 6. Odchodny
 7. Polka złote serce
 8. Sędkowian
 9. Siadajże na wóz
 10. Kędziory
 11. Marsz weselny
 12. Śpiwa Dyki
 13. Chłop do bicia
 14. Oczepinowy
 15. Polka ociesęcka
 16. Śpiwa Stanisława
 17. Przytulany
 18. Świeci, mieni się
 19. Chłop o wschodzie

Skład zespołu

 • Maniucha Bikont - tuba, śpiew
 • Maciej Filipczuk - skrzypce, gitara elektryczna
 • Ewa Grochowska - skrzypce, śpiew
 • Mateusz Kowalski - akordeon, baraban, skrzypce i śpiew, yamaha electone
 • Michał Maziarz - skrzypce
 • Dorota Murzynowska - baraban
 • Szczepan Pospieszalski - trąbka
 • Michał Żak - klarnet, saksofon sopranowy, gitara basowa
 • Marcin Żytomirski - skrzypce

oraz

 • Stanisław Witkowski - klarnet, śpiew
 • Kazimierz Nitkiewicz - sakshorn tenorowy
 • Mikołaj Kubicki - rap, trąbka

materiały prasowe/at


Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja

Czytaj także

Tęgie Chłopy na "Muzycznej Scenie Tradycji". Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 09:24
Obejrzyj nagranie występu kapeli Tęgie Chłopy, której debiutancki album "Dansing" miał podczas Dwójkowego koncertu swoją premierę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

2. "Dansing" – Tęgie Chłopy

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 17:18
Wykonawcy: Maniucha Bikont – tuba, śpiew, Maciej Filipczuk – skrzypce, Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew, Mateusz Kowalski - akordeon, Michał Maziarz – skrzypce, Dorota Murzynowska – baraban, Szczepan Pospieszalski – trąbka, Stanisław Witkowski – klarnet, saksofon altowy, Michał Żak – klarnet, Marcin Żytomirski – skrzypce. Gościnnie: Władysław Bąk – akordeon. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tęgie Chłopy wydali "Wesele"! Posłuchaj koncertu

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 14:00
Znany słuchaczom Dwójki zespół wystąpił na scenie Muzycznego Studia PR im. A. Osieckiej. Zapraszamy na retransmisję tego wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wesele" zespołu Tęgie Chłopy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 11:00
"Wesela się zmieniają - stare obrzędy odchodzą, zastępują je nowe zwyczaje. Ale choć nad głowami nie latają już scyzoryki i nie idą w ruch sztachety, nie rozplata się i nie obcina warkocza Młodej, to nie można wyobrazić sobie wesela bez muzyki!" - tak pisał zespół o płycie zainspirowanej muzyką weselną regionu kieleckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tęgie Chłopy, "Dansing"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 11:37
Druga nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2015.
rozwiń zwiń