Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Rzeźbione cuda Elżbiety Świderek

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 09:00
- Inspiruję się łowickimi elementami, a tematyka jest przeróżna: i Matki Boskie, i Chrystusy, i kapliczki, i przedmioty codziennego użytku. Wykorzystuję wszystkie kawałki drewna - mówiła artystka, oprowadzając nas po swojej pracowni.
Audio
  • Spotkanie u rzeźbiarki ludowej Elżbiety Świderek (Dwójka/Cudowytwórcy)
Jedna z prac rzeźbiarskich Elżbiety Świderek.
Jedna z prac rzeźbiarskich Elżbiety Świderek.Foto: Patrycja Zisch PR

Rzeźba Elżbiety Świderek. Rzeźba Elżbiety Świderek.

Sztuka ludowa jest związana w życiem ludności wiejskiej, spełnia kilka funkcji, ale głównymi z nich są funkcje obrzędowe i religijne. Zwykle ma też charakter regionalny, stąd też można odróżnić haft, stroje, sposób budowania czy zdobienia mebli z różnych terenów.

Gość kolejnego odcinka "Cudowytwórców", pani Elżbieta Świderek, zajmuje się rzeźbą ludową. Zainteresowanie nią wyniosła z domu, bardzo związanego z tą tradycją artystyczną: ojcem pani Elżbiety był Mieczysław Żegliński.


Rzeźba Elżbiety Świderek. Rzeźba Elżbiety Świderek.

- Urodziłam się w rodzinie artystów ludowych. Moja mama rzeźbiła ze słomy, a tata - w drewnie - mówiła artystka, która pochodzi z Białej Rawskiej, wychowywała się w Rylsku Dużym koło Rawy Mazowieckiej, a obecnie mieszka w Skierniewicach. - Tata codziennie zajmował się rzeźbą, robił postacie podejrzane na wsi, skromnie ubranie, zafrasowane, zasmucone. Odwzorowywał rzeczywistość. Zawsze miałam uzdolnienia plastyczne, dlatego wolałam podpatrywać go przy pracy, zamiast na przykład pomagać mamie w kuchni.

Jak przyznała rzeźbiarka, ojciec zawsze twierdził, że to zajęcie zbyt trudne i wymagające fizycznie, dlatego jej do niego nie nakłaniał. Za dłuto pani Elżbieta chwyciła tak naprawdę dopiero po śmierci taty w 1984 roku, zaczynając od prostych patyków, a z czasem wypracowując sobie własny, niepowielający prac ojca, styl. 

***

Audycja: Cudowytwórcy

Przygotowała: Patrycja Zisch

Gość: Elżbieta Świderek (rzeźbiarka ludowa)

Data emisji: 26.10.2019

Godzina emisji: 8.50

at/gs

Czytaj także

Kuźnia w środku miasta

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 10:00
Muzeum Kowalstwa to jak na warszawskie warunki bardzo nietypowe miejsce. Kowal, Kamil Gałecki oprowadził nas po nim opowiadając jak to się stało, że w środku Warszawy działa zabytkowa kuźnia z początku XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z wizytą w pszczelim domu

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 14:18
- Znajomy mojej mamy zaproponował, że zaprosi mnie do pasieki. Na początku trochę mnie to zaintrygowało, zacząłem chodzić tam coraz częściej. W wieku 17 lat postanowiłem, że chciałbym związać się z pszczelarstwem - mówił w "Cudowytwórcach" Wojciech Kotlicki.
rozwiń zwiń