Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Kamienarze

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 09:00
- To tak, jak w piosence: "dziś prawdziwych kamieniarzy już nie ma". Pięćdziesiąt lat temu w zakładzie kamieniarskim kamieniarz stał z dłutem, albo z pucką i neplem drewnianym. W tej chwili takich kamieniarzy-rzeźbiarzy można spotkać tylko przy konserwacji zabytków, albo w bardzo dużych zakładach, gdzie stosuje się ręczną obróbkę – tłumaczył w "Cudowytwórcach" kamieniarz, Mirosław Majorkiewicz.
Audio
  • W pracowni kamieniarza Mirosława Majorkiewicza (Dwójka/Cudowytwórcy)
Kamieniarz. Zdjęcie ilustracyjne.
Kamieniarz. Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Obecnie większość rzeczy wykonują w tej branży maszyny. Są dwa typy zakładów; stare manufaktury, które właściwie wymierają, opierające się o technologie dostępne 50 lat temu. Powstają również przedsiębiorstwa z prawdziwego zdarzenia wykorzystujące bardzo drogie maszyny i jest to właściwie już przemysł kamieniarski.

Kamieniarze wykonują obróbkę kamienia z grubej płyty, np. płyty nagrobne i z cienkiej płyty (do trzech centymetrów grubości), które intensywnie wykorzystuje się w budownictwie. Ten drugi rodzaj materiałów jest obecnie bardzo popularny, wykonuje się okładziny budynków, posadzki, parapety, blaty kuchenne.

Marmur, granit, żywicowanie.. o tym w audycji. Zachęcamy do odsłuchania podcastu.

***

Audycja: Cudowytwórcy

Przygotowała: Patrycja Zisch

Gość: Mirosław Majorkiewicz (kamieniarz)

 Data emisji: 30.11.2019

Godzina emisji: 8.50


gs

 

Zobacz więcej na temat: kultura ludowa Patrycja Zisch

Czytaj także

Kuźnia w środku miasta

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 10:00
Muzeum Kowalstwa to jak na warszawskie warunki bardzo nietypowe miejsce. Kowal, Kamil Gałecki oprowadził nas po nim opowiadając jak to się stało, że w środku Warszawy działa zabytkowa kuźnia z początku XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeźbione cuda Elżbiety Świderek

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 09:00
- Inspiruję się łowickimi elementami, a tematyka jest przeróżna: i Matki Boskie, i Chrystusy, i kapliczki, i przedmioty codziennego użytku. Wykorzystuję wszystkie kawałki drewna - mówiła artystka, oprowadzając nas po swojej pracowni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szewska pasja

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 09:00
- Ten zakład istnieje od 1948 roku,  zacząłem w nim pracę w 1959 roku. Minęło już 60 lat. Całe życie tu spędziłem - opowiadał swoją historię szewc, Stanisław Muszyński.
rozwiń zwiń