Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Czas żniw? Czas na kosedera!

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 09:00
W polskiej tradycji znanych było wiele tańców, których ruchy imitowały czynności związane z konkretnymi zawodami - np. kowal. Przełom lipca i sierpnia to na wsi czas żniw. Tańcem który nawiązywał do ruchów kosiarza ścinającego zboże był koseder. Ten popularny w wielu regionach Polski taniec przybliża tancerz i choreograf - Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn.
Audio
Dziewczęta w kaszubskich strojach ludowych tańczą kosedera, około 1936 roku.
Dziewczęta w kaszubskich strojach ludowych tańczą kosedera, około 1936 roku.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Kaszubi uważają kòsédera za swój taniec narodowy, reprezentacyjny: najważniejszy, najpiękniejszy, najbliższy sercu. W zbliżonej formie tańczony był także na Warmii, gdzie zwano go kosejderem. - Warmińskich odmian kosejdera było wiele, ale zawsze łączyło je przeskakiwanie i krzyżowanie nóg w powietrzu, jakby się kosiło zboże nogami. Niektórzy badacze łączą ten taniec ze zwyczajami agrarnymi - tłumaczył w audycji Mariusz Żwierko.

Kosejdera powinno się tańczyć dostojnie, ale i skocznie, w pierwszej część drobnymi kroczkami, energicznie, a w drugiej, odpoczynkowej - z polką warmińską. W jednej z wersji, tańczony w kole, przypomina okrążanie snopków siana. Jednak typ warmiński jest ewidentnie pozostałością po tańcach typu szkockiego.

***

Tytuł audycjiPierwsze kroki

Przygotował: Piotr Dorosz

Gość: Mariusz Żwierko (Kierownik ZPiT „Kurpie Zielone”, zespół Woda na Młyn)

Data emisji: 1.08.2020

Godzina emisji: 8.50

Czytaj także

Oberek

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 09:00
- Obok mazurka i kujawiaka to jeden z tańców w rytmie mazurkowym. Jest to taniec wirowy w metrum 3/8 - opowiadał Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn. - Jego zasadniczy krok to trzy drobne kroki z których każdy ma jednakowa wartość. Są to kroki krótkie suwane, wykonywane na całych stopach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tańczymy walca

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 08:00
- Cała Europa tańczyła walce, zawędrowały w wiele zakątków kontynentu. Krążyły po nim, nabierały lokalnych cech wykonawczych, elementów, stawały się częścią innych tańców - mówił o tym najpopularniejszym chyba rodzaju tańca Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn.
rozwiń zwiń