RCKL

Katarzyna Dudziak: ograniczenia pobudzają kreatywność

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 13:00
- Dla mnie obecna sytuacja ma trochę aspekt zabawowy, a trochę te ograniczenia pobudzają kreatywność wbrew pozorom. Staram się z tego korzystać - mówiła Katarzyna Dudziak, członkini kilku zespołów wykonujących muzykę tradycyjną i folkową związaną z dziedzictwem Górnego Śląska, m.in. Krzikopy czy Rubych Świń.
Audio
Katarzyna Dudziak i Mateusz Dyszkiewicz w domu.
Katarzyna Dudziak i Mateusz Dyszkiewicz w domu.Foto: Katarzyna Dudziak i Mateusz Dyszkiewicz

Technologia, wiedza i umiejętności techniczne zastępują teraz tradycyjnie rozumiany proces tworzenia i muzykowania, a w zainicjowanej właśnie akcji Radiowego Centrum Kultury ludowej do tych właśnie sposobów się odwołujemy, zapraszając muzyków do dzielenia się refleksjami na temat pracy w przymusowym zamknięciu i jej efektów. Odwoływanie się do dobrodziejstw nowoczesnych technologii może niektórych niepokoić, ale nie dotyczy to Katarzyny Dudziak.

- Zawsze dużo miejsca w mojej pracy zajmowało wykorzystanie nowych technologii. Zostało mi z tego zainteresowanie budowaniem wirtualnych światów i tym, jak to zrobić, żeby te rzeczy tworzone w sieci jak najbardziej nas wciągały. W tej sytuacji, w jakiej teraz jesteśmy, okazuje się to jedynym rozwiązaniem.

Jak przyznała artystka, w trakcie przymusowej izolacji najbardziej brakuje jej podróżowania i spotkań z ludźmi. W sieci znalazła jednak inspirację do wytężonej pracy koncepcyjnej i eksperymentów myślowych: - Przeszukuję zasoby w sieci, żeby zobaczyć, jak inni artyści działają, pracują, jaka jest dostępna oferta kulturalna. Sama wykorzystuję narzędzie transmisji na żywo, ale zastanawiam się też, jak inaczej można to robić.  

W audycji Katarzyna Dudziak zaprezentowała utwór nagrany w trakcie kwarantanny z członkami zespołu Rube Świnie, pod tytułem "Marzanka".

***

Rozmawiała: Patrycja Zisch

Data emisji: 16.04.2020

Godzina misji: 20.30

Wyemitowano w audycji "Tu jest muzyka".

at


Czytaj także

"Śląskie powstaje" - Krzikopa wydaje płytę

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 10:00
- Odwołujemy się do dwóch rodzajów powstania: po pierwsze kultury śląskiej, po drugie walki Ślązaków o ich tożsamość w powstaniach śląskich - mówili w "Źródłach" Katarzyna Dudziak i Mateusz Dyszkiewicz, członkowie zespołu - laureata festiwalu Nowa Tradycja 2019
rozwiń zwiń

Czytaj także

Heniek Małolepszy: kultura siedzi

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 13:20
- Pojawiło się ostatnio coś takiego, jak "kultura w sieci". Moim zdaniem powinno być raczej "kultura siedzi" - mówił w audycji inicjującej akcję #folkwdomu warszawski muzyk.
rozwiń zwiń