Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Joanna i Jan Słowińscy: jest pod górę, ale nie zwalniamy tempa

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 16:00
Obostrzenia, zakazy, niepewność jutra - dotknęły nas wszystkich, ale artystów i muzyków w sposób szczególny. Aby naświetlić, z czym dokładnie się borykają, oddaliśmy im głos w naszych audycjach. Mimo trudnej sytuacji wykorzystują ten czas, aby tworzyć, a za pośrednictwem anteny mogą także swoją twórczością podzielić się ze słuchaczami.
Audio
  • "O moj wianecku", Joanna i Jan Słowińscy
  • "Chrystus zmartwychwstał jest", Joanna i Jan Słowińscy
  • Rozmowa z Joanną i Janem Słowińskimi (Dwójka/Źródła)
Joanna i Jan Słowińscy
Joanna i Jan SłowińscyFoto: mat. pras.

- Nie zwalniamy tempa - mówią Joanna i Jan Słowińscy, legendy polskiego folku, organizatorzy festiwalu EtnoKraków/Rostaje. - Sytuacja zastała nas z dnia na dzień, a pracy mamy trzy razy więcej niż dotychczas, bo na wszystkich frontach musimy wszystko przebudować albo zbudować od nowa. Jak to przetrwamy, to będziemy mieli nowe narzędzia, których wcześniej nie używaliśmy. 

Przyznają szczerze, ze zadań jest o wiele więcej, a czasu mniej. Mniej - i to dużo - jest też środków do realizowania folkowych i tradycyjnych inicjatyw, z których choćby festiwal EtnoKraków to ugruntowane zjawisko, przyciągające ludzi z całej Polski i ze świata. - Z potężnej struktury zostaliśmy z formą embrionalną, dotacje mamy odcięte. Jest pod górę, ale dajemy radę. Muzykujemy w duecie, ale doskwiera nam brak spotkań z rodziną, przyjaciółmi, wnukami - mówią szczerze Joanna i Jan Słowińscy.

***

Rozmawiała: Patrycja Zisch

Data emisji: 24.04.2020

Godzina misji: 15.15

Wyemitowano w audycji "Źródła".

at

Czytaj także

Heniek Małolepszy: kultura siedzi

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 13:20
- Pojawiło się ostatnio coś takiego, jak "kultura w sieci". Moim zdaniem powinno być raczej "kultura siedzi" - mówił w audycji inicjującej akcję #folkwdomu warszawski muzyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raphael Rogiński: to czas niesamowicie inspirujących stanów

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 05:20
- Kiedy nie ma się stałej pracy, te dni się w inny sposób liczą. Myślę, że wszystkim nam to jest potrzebne, szczególnie Polakom - przyznał muzyk, opowiadając o życiu w izolacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Pomianowska: internet ratuje artystom życie, bo wiemy, że jesteśmy potrzebni

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 06:20
- Ja jestem jeszcze z tego pokolenia, które pamięta stan wojenny, i wiem, że jeśli by nas teraz tak zablokowali jak wtedy, to byłoby to straszne doświadczenie - mówiła multiinstrumentalistka i wykładowczyni, dołączając do akcji #folkwdomu.
rozwiń zwiń