Radiowe Centrum Kultury Ludowej

O już zapomnianym zwyczaju „straszenia” drzew owocowych

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2022 09:00
Czas wigilii na wsi był nierozerwalnie związany z wieloma obrzędami i zwyczajami. Kiedyś rozkładano na podłodze słomę, a klamki ​owijano materiałem, by hałasem nie obudzić nowonarodzonego Jezusa. Starano się zachowywać spokojnie, nie doprowadzać do kłótni, aby nadchodzący rok był zgodny i pomyślny.
Audio
  • O straszeniu drzew owocowych (Dwójka/To było tak)
Pejzaż z domami, drzewem i człowiekiem na ławce
Pejzaż z domami, drzewem i człowiekiem na ławceFoto: Polona

Wigilia była także dniem wróżb. Młode panny wychodziły na dwór i nasłuchiwały, z której strony zaszczeka pies, bo to właśnie z tej strony miał nadejść przyszły ukochany. Inna wróżba polegała na tym, że młode dziewczęta przynosiły do domu drwa i sprawdzały, czy ich liczba jest parzysta. Jeśli była nieparzysta oznaczało to, że na upragniony ślub trzeba będzie jeszcze poczekać. Kiedyś bardzo popularnym, zwłaszcza na Kielecczyźnie i w Małopolsce, był zwyczaj „straszenia” drzew owocowych. Wigilijną opowieść spod Grójca, o drzewach i ich duszach, opowiadała Beata Frankowska z Grupy Studnia O.

***

Prowadziła: Patrycja Zisch 

Opowiadał: Beata Frankowska

Data emisji: 24.12.2022

Godzina emisji: 8.50

 

Zobacz więcej na temat: Boże Narodzenie
Czytaj także

Pieśniarze i ich opowieści na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania 2022

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 12:00
Za kilka dni rozpoczyna się17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie. "Pieśniarze i ich opowieści” – to tytuł tegorocznej edycji festiwalu nawiązuje do słynnej książki Alberta Lorda "Pieśniarz i jego opowieść", a zwłaszcza do formuły: „Nasz poeta oralny jest twórcą. Nasz pieśniarz śpiewający opowieści jest twórcą opowieści. Pieśniarz, wykonawca, twórca i poeta są jednym – w różnych aspektach, lecz w tym samym czasie”. 
rozwiń zwiń