Historia

Niech pan zburzy ten mur !!!

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 00:00
Posłuchaj jak prezydent USA namawiał Gorbaczowa do usunięcia żelaznej kurtyny.
Audio
Prezydent USA przemawia pod Bramą Brandenburską
Prezydent USA przemawia pod Bramą BrandenburskąFoto: wikipedia

12 czerwca 1987 roku Ronald Reagan, podczas wizyty w Berlinie zaapelował do Michaiła Gorbaczowa o zburzenie Muru Berlińskiego. "Jeśli zależy panu na pokoju, jeśli zależy panu na pomyślnym rozwoju Związku Radzieckiego i Europy Wschodniej, jeśli chce pan liberalizacji - niech pan otworzy tę bramę. Niech pan zburzy ten mur !!!"

Ronald Reagan był prezydentem USA w latach 1981 - 1989. W trakcie swoich rządów nie bał się prowadzić twardej polityki wobec ZSRR. W przemówieniu z 8 marca 1983 roku nazwał ZSRR imperium zła. Był też zwolennikiem projektu budowy tarczy chroniącej zachodni świat przed wschodnimi rakietami tzw. programu gwiezdnych wojen.
Reagan nie zapominał o Polsce i innych krajach Europy Wschodniej, będących satelitami ZSRR. W 1982 roku, pół roku po wprowadzeniu stanu wojennego, podkreślił znaczenie naszego kraju dla Europy - Polska nie należy do Wschodu czy Zachodu. Polska jest w centrum europejskiej cywilizacji, do której wniosła bardzo wiele. Robi to także dzisiaj, we wspaniały sposób nie godząc się na ucisk i niewolę - mówił.
W wewnętrznej polityce Reagan wprowadził doktrynę nazwaną "reaganomiką", która - mimo deficytu handlowego - zapewniła wzrost koniunktury gospodarczej i wyraźny spadek bezrobocia. Obejmując urząd w 1981 roku prezydent podkreślił, że to nie rząd, ale wszyscy Amerykanie muszą stawić czoła kryzysowi ekonomicznemu. - Rząd nie rozwiąże naszego problemu – mówił. - Rząd sam jest problemem.
Reagan, wcześniej znany aktor, słynął z celnych wypowiedzi i poczucia humoru. Zdarzały mu się również gafy. Jedną z nich popełnił w 1984 roku, przed cotygodniowym radiowym przemówieniem do słuchaczy. Nie wiedząc, że mikrofon jest włączony, wypowiedział następujące słowa: Drodzy rodacy! Chciałbym was powiadomić, że podpisałem właśnie dokument, który rozwiąże raz na zawsze problem Rosji. Za pięć minut rozpoczynamy bombardowanie.

Ronald Reagan rządził Stanami Zjednoczonymi do 1989 roku. Pięć lat później publicznie ogłosił, że cierpi na chorobę Alzheimera. Od tego czasu przebywał wśród bliskich w swoim domu w Kalifornii. Zmarł 5 czerwca 2004 r. w wieku 93 lat.

Czytaj także

Upadek muru berlińskiego, symbolu zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 05:00
9 listopada 1989 roku jest otwara została granica między Berlinem Wschodnim i Zachodnim. Przez 28 lat, dwa miesiące i 27 dni Berlin podzielony był murem, który stał się symbolem podziału Europy i świata na dwa wrogie systemy. 
rozwiń zwiń