Polskie Radio
Section05
Ronald Reagan

Stan wojenny 1981. Preludium bankructwa PRL

Dramatyczna sytuacja gospodarcza Polski była jednym z głównych powodów wprowadzenia w roku 1981 stanu wojennego. Choć ówczesne władze próbowały przekonywać, że uruchomienie stanu nadzwyczajnego miało ochronić nasz kraj przed militarną interwencją "zaprzyjaźnionego" ZSRR, to bardzo szybko wyszło na jaw, że PRL stała się bankrutem. Po 13 grudnia ceny żywności wzrosły średnio o 240 procent.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Wojciech Jaruzelski Ronald Reagan

Patryk Pleskot: Amerykanie przywiązywali wagę do sytuacji w Polsce

- Ronald Reagan, zanim został 40. prezydentem USA, uczestniczył w Białym Domu w posiedzeniach sztabu kryzysowego nt. sytuacji w Polsce. To pokazuje, jak dużą wagę przywiązywali wówczas Amerykanie do sytuacji nad Wisłą, i na Kremlu - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Witold Pilecki Carter Jimmy Zbigniew Brzeziński USA Ronald Reagan

"Michaił Gorbaczow podjął rękawicę i faktycznie mur runął"

12 czerwca 1987 roku podczas przemówienia pod Bramą Brandenburską, tuż przy murze berlińskim, Ronald Reagan zwrócił się wprost do Michaiła Gorbaczowa. Wezwał przywódcę ZSRR do zniszczenia tego fizycznego symbolu żelaznej kurtyny, oddzielającej kraje kapitalistyczne od komunistycznych. O przyczynach upadku muru berlińskiego mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 mur berliński Ronald Reagan Michaił Gorbaczow ZSRR Niemcy Zachodnie Piotr Wawrzyk komunizm

"Donald Trump nie wygrał wyborów przez przypadek"

- Nawet niedoświadczony polityk może dokonać rzeczy znacznych, jeśli odpowiednio rozpozna historyczny moment, w którym się znalazł. Donald Trump przypomina w tym Ronalda Regana, który pokazał, że polityka w demokratycznym kraju polega na wizji i strategii, a odnoszący sukces polityk wcale nie musi być młody, urodziwy, doświadczony ani nawet inteligentny. Musi jednak umieć rozpoznać nastroje społeczne w bardzo wczesnym stadium ich powstawania i dostosować do nich swoją polityczną strategię – powiedział w Polskim Radiu 24 politolog dr Michał Kuź z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Krzysztof Grzybowski Hillary Clinton Ronald Reagan Polskie Radio 24 USA