Polskie Radio
Section05
Ronald Reagan

45. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. "Wielkie nadzieje wzbudzał już sam wybór Polaka na papieża"

Mija 45 lat, odkąd w Rzymie kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża Kościoła katolickiego. Przyjął on imię Jan Paweł II. Duchowe przesłanie papieża, dyplomatyczne działania odegrały kluczową rolę w upadku komunizmu w Polsce i Europie. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Paweł Lekki Instytut Pamięci Narodowej Stefan Wyszyński II wojna światowa Jan Paweł II rocznica Ronald Reagan

Wyszyński, Wojtyła, Reagan – trzej "Rycerze Wolności". Konferencja w Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie

- Głównymi mówcami byli Amerykanie. Świadczy to o tym, że pamięć o wielkich Polakach jest żywa. Podkreślano, że Jan Paweł II i "Solidarność", wraz z prezydentem Ronaldem Reaganem, doprowadzili do upadku komunizmu. Wolność zwyciężyła niewolę - mówił w Polskim Radiu 24 były ambasador RP przy Watykanie Janusz Kotański. 
Zobacz więcej na temat:  USA Ronald Reagan Jan Paweł II komunizm Solidarność

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. "Odnowiła oblicze tej ziemi"

Podróż papieża Polaka do ojczyzny w czerwcu 1979 roku jego biograf George Weigel opisał jako "dziewięć dni, które zmieniły świat". W zgodnej opinii wielu komentatorów pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski przyczyniła się do zmian politycznych zarówno nad Wisłą, jak i w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież pielgrzymka PRL Edward Gierek Leonid Breżniew Ronald Reagan Karol Wojtyła komunizm katolicyzm HISTORIA historia PRL historia Polski Watykan 1979

Stan wojenny 1981. Preludium bankructwa PRL

Dramatyczna sytuacja gospodarcza Polski była jednym z głównych powodów wprowadzenia w roku 1981 stanu wojennego. Choć ówczesne władze próbowały przekonywać, że uruchomienie stanu nadzwyczajnego miało ochronić nasz kraj przed militarną interwencją "zaprzyjaźnionego" ZSRR, to bardzo szybko wyszło na jaw, że PRL stała się bankrutem. Po 13 grudnia ceny żywności wzrosły średnio o 240 procent.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Wojciech Jaruzelski Ronald Reagan

Patryk Pleskot: Amerykanie przywiązywali wagę do sytuacji w Polsce

- Ronald Reagan, zanim został 40. prezydentem USA, uczestniczył w Białym Domu w posiedzeniach sztabu kryzysowego nt. sytuacji w Polsce. To pokazuje, jak dużą wagę przywiązywali wówczas Amerykanie do sytuacji nad Wisłą, i na Kremlu - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Witold Pilecki Carter Jimmy Zbigniew Brzeziński USA Ronald Reagan