Historia

Rok 2013 będzie Rokiem Powstania Styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 16:19
W ten sposób Senat oddał hołd poświęceniu i ofierze uczestników powstania, którego 150. rocznica wybuchu przypada w przyszłym roku.
Bitwa pod Węgrowem, 3 lutego 1863.
Bitwa pod Węgrowem, 3 lutego 1863.Foto: Mathiasrex/Wikipedia

"Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych, spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności" - głosi uchwała.

Przypomniano w niej, że Powstanie Styczniowe skierowane było przeciwko rosyjskiemu zaborcy, a jego celem była restytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

"Powstanie było wyrazem sprzeciwu wobec carskiego ucisku i intensywnej polityki rusyfikacji. Pomimo poświęcenia i poniesionych ofiar zryw zakończył się klęską, a w odwecie władze carskie nasiliły represje przeciwko ludności cywilnej oraz całkowicie zlikwidowały resztki odrębności państwowej Królestwa Polskiego" - napisano w uchwale.

Senatorowie zaznaczyli w niej, że trudna historia i bolesne doświadczenia były źródłem siły i wytrwałości w walce o niepodległość późniejszych pokoleń Polaków. Podkreślili, że „legenda i etos Powstania Styczniowego legły u podstaw odrodzonej Polski, a poświęcenie powstańców doprowadziły do odrodzenia naszej państwowości po 123 latach niewoli w 1918 roku".

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców.

Zobacz naszą galerię - DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

(pp)

Czytaj także

Hołd dla powstania przy miejscu stracenia Traugutta

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2010 08:57
Stolica uczci w niedzielę 147. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
rozwiń zwiń