Historia

"Miasto 44" Superprodukcja o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 21:00
W najbliższą sobotę rozpoczynają się zdjęcia do filmu pod tytułem "Miasto 44". To pierwszy obraz o Powstaniu Warszawskim od czasu "Kanału" Andrzeja Wajdy.
Audio
  • Reżyser Jan Komasa o filmie "Miasto 44" (źr. IAR)
Reżyser Jan Komasa (L) z obsadą podczas konferencji prasowej filmu pt. Miasto44 w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Reżyser Jan Komasa (L) z obsadą podczas konferencji prasowej filmu pt. "Miasto44" w Muzeum Powstania Warszawskiego.Foto: PAP/EPA/Rafał Guz

Praca na planie zdjęciowym zajmie twórcom 63 dni, czyli dokładnie tyle, ile trwały walki powstańcze w stolicy.

Producenci zapewniają, że będzie to największa produkcja polskiej kinematografii w 2014 roku. W fotelu reżyserskim zasiądzie Jan Komasa, który będzie współpracował z największymi światowymi profesjonalistami od efektów specjalnych, którzy pracowali przy takich filmach jak "Incepcja", "Szklana pułapka 5" czy "Skyfall".

W rolach głównych i drugoplanowych zostali obsadzeni aktorzy nie znani do tej pory szerszej publiczności. Józef Pawłowski, który wciela się w główną postać Stefana Zawadzkiego mówi, że skrupulatnie przygotowywał się do stworzenia odpowiedniej filmowej kreacji. Jak zapewnia, dużo czytał na temat powstania i tego, w jaki sposób ono przebiegało. Producenci filmu zapewnili również spotkania z powstańcami. Mnóstwo czasu spędzali na wspólnej pracy, żeby na ekranie było również widoczne ich przywiązanie do siebie.

Praca nad powstaniem filmu trwa już od 8 lat - mówi producent Michał Kwieciński. Podkreśla, że nie jest to pomysł, który powstał tylko i wyłącznie ze względu na okrągłą rocznicę.

Premiera filmu odbędzie się na Stadionie Narodowym 1 sierpnia 2014 roku w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Projekcję obejrzy wówczas 15 tysięcy widzów na największym na świecie ekranie sprowadzonym ze Stanów Zjednoczonych.

Zobacz serwis specjalny - Powstanie Warszawskie>>>

Czytaj także

Muzeum Powstania Warszawskiego szuka nowych wzorców

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 17:33
Już po raz drugi zostanie przyznana nagroda im. Anody. Uczestnika powstania, który walczył nie tylko na polu bitwy
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Komasa: mój film o Powstaniu będzie filmem drogi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 12:30
Po "Sali samobójców" Jan Komasa wyrósł na reżysera, który w niezwykły sposób potrafi opowiadać o świecie ludzi młodych. Nic więc dziwnego, że na jego film o Powstaniu Warszawskim czekają i widzowie i krytycy. 9 i 10 marca w Warszawie odbędą się ostatnie castingi do "Miasta'44". A już teraz wiadomo, że za efekty specjalne tej produkcji odpowiedzialny będzie brytyjski ekspert, współtwórca m. in. "Incepcji" i "Nędzników".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 15:00
Koncert piosenek z płyty "Morowe Panny", która została zadedykowana uczestnikom Powstania Warszawskiego, zainaugurował Rok Żołnierzy Wyklętych. Pojawiły się dwie kolejne aranżacje piosenek o kobietach walczących w szeregach AK, którym przypadł los Wyklętych.
rozwiń zwiń