Historia

Wrak okrętu na Morzu Północnym to nie ORP "Orzeł"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 13:14
Poszukiwania, które prowadził na morzu Północnym ORP Lech zakończyły się fiaskiem. Wrak, który zbadano nie jest polskim okrętem podwodnym, który zaginął podczas wojny w 1940 roku.
Audio
  • Komandor podporucznik Piotr Adamczak z Marynarki Wojennej RP o poszukiwaniach wraku okrętu ORP "Orzeł" (IAR)
ORP Orzeł
ORP "Orzeł"Foto: Witold Supiński, Ludwik Błaszczyk: "Okręty wojenne 1900-1966", Wydawnictwo MON, Warsaw 1967/Wikimedia Commons/CC

Komandor podporucznik Piotr Adamczak z Marynarki Wojennej RP powiedział IAR, że po dokładnym zbadaniu wraku specjalistycznym sprzętem okazało się, że na pewno nie jest to ORP "Orzeł".  Dzięki zakończonej operacji wykluczyliśmy kolejną hipotezę, ale - jak deklaruje komandor Adamczak - Marynarka Wojenna nie poprzestanie w poszukiwaniach. W tej chwili nie ma jednak alternatywnej hipotezy, gdzie należy szukać wraku "Orła".

ORP "Orzeł" został zbudowany w holenderskiej stoczni i został sfinansowany ze składek społeczeństwa. W chwili wybuchu II wojny światowej był jednym z najnowocześniejszych okrętów podwodnych. We wrześniu 1939 roku okręt został internowany w porcie w Tallinie, z którego uciekł. Załoga dopłynęła do Wielkiej Brytanii, by walczyć z Niemcami. W swój ostatni rejs, z którego już nie wrócił, ORP "Orzeł" wyszedł w maju 1940 roku.

mr

Czytaj także

Na Bałtyku zatonął holowany niemiecki statek

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 14:48
Statek pasażerski "Georg Buechner" holowany był z portu w Rostocku (Niemcy) do Kłajpedy (Litwa). Zatonął ok. 8 mil morskich na północny wschód od Rozewia (Pomorskie).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odnaleziono polski okręt, który zaginął w tajemniczych okolicznościach?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 21:28
Okręt podwodny ORP "Orzeł" zaginął podczas II wojny światowej. Istnieje prawdopodobieństwo, że właśnie trafiono na jego ślad.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wrak odnaleziony na dnie Morza Północnego to legendarny ORP "Orzeł"?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 15:32
Być może już w poniedziałek rozpoczną się prace, których celem będzie sprawdzenie czy odkryty niedawno na dnie Morza Północnego wrak to okręt podwodny ORP "Orzeł".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozpoczęły się poszukiwania okrętu ORP "Orzeł"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 21:46
Poszukiwania wraku słynnego polskiego okrętu podwodnego, spoczywającego na dnie Morza Północnego, rozpoczęła Marynarka Wojenna
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozpoczęły się poszukiwania okrętu ORP "Orzeł"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 07:15
Okręt ratowniczy ORP "Lech" dotarł w czwartek na miejsce poszukiwań. Wkrótce dowiemy się, czy jest to zaginiony ORP "Orzeł" - informuje "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń