Polskie Radio
Section05
katastrofa morska

Ksiądz, handlarz diamentami i matka z niemowlęciem. Polacy na Titanicu

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, podczas swojego dziewiczego rejsu RMS Titanic zderzył się z górą lodową i zatonął. W katastrofie zginęło ponad 1500 osób z około 2200, które znajdowały się na pokładzie liniowca. Statkiem podróżowało wówczas również kilkunastu pasażerów polskiego pochodzenia. Oto sylwetki niektórych z nich. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Titanic katastrofa morska Ocean Atlantycki HISTORIA

Katastrofa promu Jan Heweliusz. Śmierć w lodowatych falach Bałtyku

14 stycznia 1993 roku u wybrzeży niemieckiej wyspy Rugia zatonął statek MF Jan Heweliusz. Ze znajdujących się na pokładzie 64 obywateli Polski, Austrii, Węgier, Szwecji, Czech i Norwegii zginęło 55 osób, w tym dwoje dzieci. Szesnastu ciał nigdy nie odnaleziono. To jedna z największych tragedii w dziejach polskiej żeglugi handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Szczecin Świnoujście Gdynia odszkodowanie katastrofa morska historia Polski HISTORIA Bałtyk Morze Bałtyckie

Ruszają zdjęcia do serialu o tragicznej katastrofie promu "Jan Heweliusz"

Prawie dokładnie 31 lat temu, nad ranem 14 stycznia 1993 roku, u wybrzeży Rugii zatonął polski prom MF "Jan Heweliusz". To jedna z największych katastrof w historii polskiej marynarki pasażerskiej. Właśnie ruszyły zdjęcia do serialu poświęconego tej tragedii, którego reżyserem jest Jan Holoubek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM serial Jan Heweliusz Jan Holoubek platforma streamingowa katastrofa morska Ryszard Jaźwiński Trójka

Nowe informacje ws. zderzenia statków na Morzu Północnym. Polska jednostka zostaje na miejscu, trwa akcja ratownicza

Jednostka MS Polesie w dalszym ciągu jest na miejscu i bierze udział w akcji ratowniczej, po jej zakończeniu ma przypłynąć do Cuxhaven - poinformowała Polska Żegluga Morska. Do kolizji statków "Verity" i "Polesie" doszło we wtorek rano na południowy zachód od wyspy Helgoland. Jedna osoba nie żyje, cztery wciąż są poszukiwane.
Zobacz więcej na temat:  Europa Niemcy statek katastrofa morska marynarze akcja ratunkowa

Zderzenie statków na Morzu Północnym. Trwają poszukiwania marynarzy z frachtowca "Verity"

Sześciu marynarzy jest zaginionych po wtorkowym zderzeniu dwóch frachtowców w Zatoce Niemieckiej na Morzu Północnym - podał portal dziennika "Bild". Wciąż nie jest jasne, dlaczego doszło do kolizji statków "Verity" i "Polesie", który należy do Polskiej Żeglugi Morskiej. Wszyscy zaginieni to marynarze "Verity".
Zobacz więcej na temat:  Europa żegluga pełnomorska statki katastrofa morska marynarze

Polski statek zderzył się z brytyjskim frachtowcem. Trwa akcja ratunkowa

W Zatoce Niemieckiej u wybrzeży wyspy Helgoland zderzyły się na otwartym morzu dwa frachtowce: należący do Polskiej Żeglugi Morskiej statek MS Polesie (190 metrów długości i 29 metrów szerokości) i "Verity" (91 metrów długości, 14 metrów szerokości). Zaginionych jest kilka osób - podał portal dziennika "Bild".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT statek katastrofa morska żegluga pełnomorska Wielka Brytania

29. rocznica katastrofy promu "Estonia" na Morzu Bałtyckim

– Prom "Estonia" zatonął minionej nocy u południowo-zachodnich wybrzeży Finlandii – BBC podawało tragiczną wiadomość. – Akcję ratunkową utrudnia sztormowa pogoda, fale na Bałtyku sięgają 10 metrów. Do tej pory udało się uratować około 90 osób. Zginęły 852 osoby. Według świadków tragedii prom pod powierzchnią wody znalazł się po 5 minutach.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA katastrofa morska Morze Bałtyckie

Katastrofa łodzi Titan. Ekspert: nawet najmniejszy wyciek mógł doprowadzić do implozji

- Ciśnienie wywierane na łódź podwodną Titan było ponad 350 razy większe niż ciśnienie na powierzchni ziemi. W takich warunkach nawet najmniejszy wyciek mógł doprowadzić do katastrofalnej w skutkach implozji - ocenił dyrektor grupy badawczej Underwater Forensic Investigators Tom Maddox, cytowany w piątek przez stację CNN.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Titanic Atlantyk katastrofa morska USA