Polskie Radio
Section05
katastrofa morska

Ksiądz, handlarz diamentami i matka z niemowlęciem. Polacy na Titanicu

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, podczas swojego dziewiczego rejsu RMS Titanic zderzył się z górą lodową i zatonął. W katastrofie zginęło ponad 1500 osób z około 2200, które znajdowały się na pokładzie liniowca. Statkiem podróżowało wówczas również kilkunastu pasażerów polskiego pochodzenia. Oto sylwetki niektórych z nich. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Titanic katastrofa morska Ocean Atlantycki

Katastrofa promu Jan Heweliusz. Śmierć w lodowatych falach Bałtyku

14 stycznia 1993 roku u wybrzeży niemieckiej wyspy Rugia zatonął statek MF Jan Heweliusz. Ze znajdujących się na pokładzie 64 obywateli Polski, Austrii, Węgier, Szwecji, Czech i Norwegii zginęło 55 osób, w tym dwoje dzieci. Szesnastu ciał nigdy nie odnaleziono. To jedna z największych tragedii w dziejach polskiej żeglugi handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Szczecin Świnoujście Gdynia odszkodowanie katastrofa morska historia Polski HISTORIA Bałtyk Morze Bałtyckie

28. rocznica katastrofy promu "Estonia" na Morzu Bałtyckim

– Prom "Estonia" zatonął minionej nocy u południowo-zachodnich wybrzeży Finlandii – BBC podawało tragiczną wiadomość. – Akcję ratunkową utrudnia sztormowa pogoda, fale na Bałtyku sięgają 10 metrów. Do tej pory udało się uratować około 90 osób. Zginęły 852 osoby. Według świadków tragedii prom pod powierzchnią wody znalazł się po 5 minutach.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA katastrofa morska Morze Bałtyckie

Tragedia na Atlantyku. Zatonął hiszpański statek. 10 osób nie żyje, kilkanaście jest poszukiwanych

U wybrzeży Kanady na Atlantyku zatonął hiszpański trawler "Villa de Pitanxo". Dziesięciu marynarzy zginęło, ratownicy poszukują jedenastu osób, trzy udało się uratować. Trudne warunki pogodowe utrudniają akcję ratowniczą. Nadzieja na znalezienie ocalałych zmalała we wtorek wieczorem wraz z zapadnięciem nocy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wypadek Atlantyk katastrofa morska Hiszpania Kanada statek marynarze śmierć

Jakie tajemnice skrywa wrak Karlsruhe? Druga wyprawa badawcza polskich nurków

Na początku 1945 roku - wobec nadciągającej Armii Czerwonej - dowództwo wojskowe III Rzeszy zdecydowało o rozpoczęciu akcji "Hannibal". Był to kryptonim operacji wywozu drogą morską mieszkańców Prus Wschodnich do Niemiec. Do ewakuacji, która trwała cztery miesiące, wykorzystano ponad tysiąc mniejszych i większych jednostek pływających różnego typu.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski statek katastrofa morska