Historia

Sokrates - filozof skazany na śmierć

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 06:00
15 lutego 399 roku p.n.e został skazany na karę śmierci poprzez wypicie trucizny Sokrates, grecki filozof, uznany, obok Platona i Arystotelesa, za największego filozofa starożytności.
Audio
  • Audycja archiwalna Elizy Bojarskiej z cyklu "Biografie niezwykłe - Sokrates", Polskie Radio 1984
Frag. obrazu Jacques-Louis Davida pt. Śmierć Sokratesa
Frag. obrazu Jacques-Louis David'a pt. "Śmierć Sokratesa"Foto: źr. Metropolitan Museum of Art

Trybunał ludowy oskarżył blisko 70-letniego Sokratesa z powodów religijnych i obyczajowych. W akcie oskarżenia zaznaczono, że nieznane bóstwa stawia ponad istniejącymi i deprawuje młodzież.

W wielu podręcznikach jest przedstawiany jako racjonalista, który wszystko poddaje krytyce rozumu. Uznawany za ateistę, choć w żadnych pismach nie zostawił dowodu, że kwestionuje istnienie greckich bogów.

- Powodem jego oskarżenia było między innymi powtarzane przez niego stanowisko, że ma osobiste bóstwo, które go strzeże i radzi, co ma robić, a czego nie – wyjaśniał prof. Krawczuk. – Twierdzono też, że natchnął młodzież takimi ideami, które niezgodne są z dobrem społecznym.

Tryb życia Sokratesa mógł się wielu osobom nie podobać. Z zawodu był kominiarzem, ale całe dnie spędzał wędrując po mieście. Zaczepiał ludzi i wdawał się z nimi w rozmowy, często ironizując z rozmówcy.

- Tym rozmowom często przysłuchiwała się młodzież, która ze swej natury lubi takie sytuacje, w których osoby ze starszego pokolenia robi się na głupców – mówił prof. Krawczuk. - W ciągu kilkudziesięciu lat życia zrobił sobie mnóstwo wrogów. Pech Sokratesa polegał też na tym, że wielu jego uczniów w wieku dorosłym na wysokich stanowiskach, popełniało wiele błędów, z którymi go kojarzono.


Posłuchaj, dlaczego w czasie życia Sokratesa źle działo się w państwie ateńskim i dlaczego szukano winnego niepowodzeń społecznych.

im

Czytaj także

Greckie dziedzictwo dziś. Czy wszyscy jesteśmy Zeusami?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 03:52
Co się stało z greckimi bogami i mitami? Przeszły w sferę piosenek i filmów rodem z Hollywood? Specjaliści są zdania, że niezależnie od czasów, nie potrafimy funkcjonować bez mitów i związanych z nimi opowieści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martin Heidegger - z objęć Hannah Arendt w kleszcze narodowego socjalizmu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 12:00
- Jak wiele warta jest twórczość myśliciela, który sam nie stosuje się do swojej filozofii? - pytała retorycznie dr Karolina Wigura w "Sezonie na Dwójkę" poświęconym niezwykłemu związkowi Hannah Arendt i Martina Heideggera.
rozwiń zwiń