Historia

Joseph Pulitzer. Twórca nowoczesnego dziennikarstwa

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 05:40
Dokładność. Inteligentna zwięzłość stylu. Oryginalna i dramatyczna treść. Ekscytująca, ciekawa, dowcipna i elegancka forma, zachowana w dobrym tonie i smaku – oto zasady żurnalistyki sformułowane przez Josepha Pulitzera.
Joseph Pulitezer na tle swojej gazety The World
Joseph Pulitezer na tle swojej gazety "The World"Foto: Wikimedia Commons

10 kwietnia 1847 roku urodził się Joseph Pulitzer, amerykański magnat prasowy, właściciel potężnego dziennika "World", fundator prestiżowej nagrody literackiej.

Węgier w armii Północy

Joseph Pulitzer przyszedł na świat jako drugi syn węgierskiego kupca żydowskiego pochodzenia. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Peszcie. Po śmierci ojca zapragnął zaciągnąć się do wojska, lecz z powodu słabego wzroku nie przyjęto go do armii austriackiej i legii cudzoziemskiej. W Hamburgu dopiął w końcu swego. Zwerbowano go do armii unionistów Stanów Zjednoczonych.

Król St. Louis

Jesienią 1864 roku w Bostonie zaciągnął się do 1. pułku kawalerii nowojorskiej. Po zakończeniu wojny secesyjnej, zaczął pisać artykuły do prasy niemieckojęzycznej na tematy społeczne i polityczne.

Rysunek
Rysunek przedstawiający Josepha Pulitzera i Williama Randolpha Hearsta, nawiązanie do roli jaką odegrali obaj magnaci prasowi w wojnie amerykańsko hiszpańskiej z 1898 roku, fot. Wikimedia Commons.

Studiował prawo i udzielał się w życiu publicznym. W grudniu 1869 roku został deputowanym izby niższej stanu Missouri, a dwa lata później nabył część akcji gazety "Westliche Post". Dzięki umiejętnemu prowadzeniu interesów w ciągu dziesięciu lat stworzył nowe wydawnictwo St. Louis Post Dispatch. Przez kilkadziesiąt lat była to największa gazeta środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych.

Kariera polityczna

Cały czas współpracował z różnymi ugrupowaniami politycznymi, czego ukoronowaniem był mandat kongresmena z listy nowojorskiej. Po kilku miesiącach zrezygnował z funkcji, dochodząc do wniosku, że jego miejsce jest gdzie indziej.

Magnat prasowy

Jako liberał i reformator ogłosił swoje credo dziennikarskie i wydawnicze, w którym zapowiadał walkę z niesprawiedliwością  i korupcją. Niezależność od wszelkich partii, przeciwstawianie się klasom uprzywilejowanym oraz pomoc biednym w dążeniu do reform społecznym.
W 1883 roku kupił w Nowym Jorku dziennik The World . Miała to być gazeta tania i aktualna, a jednocześnie urozmaicona, obszerna i adresowana do szerokich rzesz czytelników. Pulitzer duże znaczenie przywiązywał do fotografii i zwięzłych, sensacyjnych tytułów. Po trzech latach zyski z wydawania pisma wynosiły astronomiczną, jak na owe czasy, kwotę 0,5 miliona dolarów rocznie.

Złoty

Na zdjęciu: Złoty medal "Pulitzera" fot. Wikimedia Commons.

Schorowany filantrop

Postępująca choroba płuc i coraz słabszy wzrok zmusiły go do rezygnacji z bezpośredniego kierowania wydawnictwem. Skupił się na pomocy młodym adeptom dziennikarstwa. W 1903 roku ufundował szkołę dziennikarską przy Uniwersytecie Columbia, a w testamencie przeznaczył milion dolarów na stypendia i coroczne nagrody za wybitne osiągnięcia.


Posłuchaj
07:03 kulisy międzynarodowych nagród literackich - nagroda pulitze___pr ii 7270_tr_0-0_102567519d03a146[00].mp3 Nagroda im. Josepha Pulitzera - sylwetka fundatora prestiżowej nagrody literackiej, amerykańskiego magnata prasowego. (PR, 28.09.1988)

 

Nagroda Pulitzera

Od 1917 roku corocznie Uniwersytet Columbia ogłasza listę laureatów im. Josepha Pulitzera. Kandydatów do tej nagrody może zgłaszać praktycznie każdy. W skład jury wchodzi aktualny rektor uniwersytetu, przedstawiciel rodziny Pulitzera, administrator fundacji oraz dwunastu członków, wybieranych na czteroletnie kadencje. Mogą nimi być wydawcy lub redaktorzy gazet o zasięgu ogólnokrajowym. Nagroda Pulitzera cieszy się największym prestiżem w kręgach literackich Stanów Zjednoczonych.

mjm/im

Czytaj także

Statua Wolności - amerykański symbol wolności powstał we Francji

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 06:00
Konstruktorem Statuy Wolności był Francuz – Gustav Eiffel, budowniczy słynnej wieży, stojącej w Paryżu, nad Sekwaną i noszącej jego nazwisko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miklós Horthy – admirał w kraju bez morza

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 05:35
Admirał w kraju, który nigdy nie miał dostępu do morza. Regent w królestwie, które nie miało króla. Postać powszechnie znienawidzona i krytykowana - czy słusznie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarny czwartek, czyli krach na Wall Street

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2023 05:35
Po panice na nowojorskiej giełdzie świat finansów dotknęła największa w historii katastrofa. Był to początek największego kryzysu świata kapitalistycznego.
rozwiń zwiń