Historia

Sąd nad Felicjanem Sławojem Składkowskim

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 05:35
- Dobry człowiek, dobry żołnierz, dobry Polak. Ci, co zrobili go premierem, zwichnęli mu umysł, pozbawili poczucia uczciwości żołnierskiej, wyrządzając mu tym największą osobistą krzywdę – pisał Stanisław Cat-Mackiewicz.
Nowo mianowany premier przemawia do urzędników Prezydium Rady Ministrów.
Nowo mianowany premier przemawia do urzędników Prezydium Rady Ministrów.Foto: Wikipedia/domena publiczna

31 sierpnia 1962 roku zmarł Felicjan Sławoj Składkowski. Ostatni premier II Rzeczpospolitej, często prezentowany jest w sposób karykaturalny. Współcześni śmieją się z jego słynnych "sławojek". Była to jednak postać nietuzinkowa i wyjątkowo barwna.

Pochodził z Gąbina. Z wykształcenia lekarz medycyny. Walczył na frontach I wojny światowej. Z Piłsudskim po raz pierwszy spotkał się w 1914 roku. Po odzyskaniu niepodległości brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1924 roku mianowany generałem.

– Nawet przeciwnicy Sławoja doceniali jego wiedzę wojskową. Odpowiadał za cały sanitariat Wojska Polskiego – mówił na antenie PR prof. Ludwik Malinowski.

Po przewrocie majowym Piłsudski mianował go najpierw komisarzem m.st. Warszawy. Miał opinię sprawnego organizatora, w krótkim czasie uporządkował stolicę.

W 1936 roku trzykrotny minister spraw wewnętrznych został premierem.

- Do tej funkcji wybitnie się nie nadawał. Sam twierdził, że wybrano go z braku kogoś lepszego. Zasłynął wieloma karykaturalnymi wręcz zachowaniami – stwierdził dr Janusz Osica.

Sławoja wyrzucono na wyżyny władzy, którym sprostać nie mógł i które go zdeformowały. Jerzy Giedroyc powiedział kiedyś, że decyzje Składkowskiego można było dzielić na niemądre i bardziej niemądre.

Po wybuchu II wojny światowej wraz z rządem ewakuował się z Warszawy. 30 września 1939 podał się do dymisji. Po zakończeniu II wojny światowej przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł w 1962 roku.


Posłuchaj
14:26 felicjan-sławoj-składkowski___f-58135_tr_0-0_103332059a47ccce00.mp3.mp3 Felicjan Sławoj Składkowski - audycja z cyklu "Na historycznej wokandzie". Goścmi red. Andrzeja Sowy są dr Janusz Osica i prof. Ludwik Malinowski. (PR, 1994)

 

Czytaj także

Reforma monetarna Władysława Grabskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 05:55
100 lat temu, 11 stycznia 1924 roku, Sejm uchwalił ustawę o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej, zwanej reformą Grabskiego. Była to jedna z kluczowych reform gabinetu ekspertów, które uchroniły Polskę przed katastrofą gospodarczą i polityczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

82. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 06:00
Przywódca polskich socjalistów, bojownik o wolność w trakcie I Wojny Światowej, szef państwa, Pierwszy Marszałek Polski i głowa autorytarnych rządów sanacji II Rzeczypospolitej w latach 1926-1935. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia.
rozwiń zwiń