Historia

Louis Mountbatten - ostatni wicekról Indii

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 06:05
Tytułowany jako Earl Mountbatten of Burma w czasie II wojny światowej służył na całym świecie jako dowódca jednostki do zadań specjalnych. Po wojnie nadzorował proces emancypacji Indii, a zginąć przyszło mu na rodzinnych wyspach w zamachu zorganizowanym przez IRA.
Audio
  • Zamach na Louisa Mountabattena - fragment audycji z cyklu "7 dni w kraju i na świecie" (PR, 02.09.1979).
Louis Mountbatten wizytuje żołnierzy w Malezji fot. Wikimedia Commonsdp.
Louis Mountbatten wizytuje żołnierzy w Malezji fot. Wikimedia Commons/dp.

115 lat temu, 25 czerwca 1900 urodził się lord Louis Mountbatten, członek brytyjskiej rodziny królewskiej, naczelny dowództwa alianckich sił zbrojnych w Azji Południowo-Wschodniej podczas II wojny światowej i ostatni wicekról Indii.

Żołnierz do zadań specjalnych

Prawnuk słynnej królowej Wiktorii służbę wojskową rozpoczął w Royal Navy podczas I wojny światowej. W czasie II wojny światowej był jednym z inicjatorów Special Operations Executive, tajnej organizacji odpowiedzialnej za prowadzenie dywersji i wspomaganie ruchu oporu w okupowanej przez nazistów Europie.

Stając w 1942 roku na czele Kwatery Głównej Operacji Połączonych, planował szereg akcji wojsk alianckich na całym świecie. Organizował odwrót jednostek brytyjskich z Krety, rajd na Saint-Nazaire, czy atak na Madagaskar.

Ostatnie lata wojny spędził na Pacyfiku. Jako dowódca sił alianckich w Azji Południowo-Wschodniej odpowiadał za obronę Indii i toczył z Japończykami zacięte walki o okupowaną Birmę.

Ostatni wicekról Indii

Po wojnie Mountbattena mianowano generalnym gubernatorem i wicekrólem Indii. Forsował pogląd, że to maharadżowie winni decydować o losie indyjskiej państwowości, ale zakładał jednocześnie międzynarodową kontrolę procesu emancypacji Indii. Po powrocie do Europy piastował stanowisko dowódcy floty brytyjskiej i przewodniczącego Komitetu Szefów Sztabów.

Zamach na jachcie

Zmarł 27 sierpnia 1979 w wyniku zamachu terrorystycznego dokonanego przez IRA. Bomba wybuchła na wychodzącym w morze jachcie, z Mountbattenem na pokładzie.

Zamach dokonany w Republice Irlandzkiej pociągnął za sobą wzrost napięcia między Dublinem a Londynem. W wyniki energicznej akcji przed specjalnym trybunałem kryminalnym stanęli dwaj członkowie IRA pod zarzutem współudziału w zamachu.

Posłuchaj korespondencji radia brytyjskiego i francuskiego po śmierci Louisa Mountbattena.

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Krwawa niedziela" - spirala przemocy w Irlandii

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 06:20
- Cały rząd uważam za zbrodniarzy wojennych. Jeśli trybunał międzynarodowy nie wyjaśni tej sprawy z pewnością uczynimy to sami - powiedziała Bernadette Devlin, posłanka do Izby Gmin, bojowniczka o prawa ludności katolickiej Ulsteru po tragicznych wydarzeniach z 30 stycznia 1972.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Wielkanocne obudziło sumienie narodu irlandzkiego

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 06:00
24 kwietnia 1916 wybuchło antybrytyjskie Powstanie Wielkanocne w Irlandii. Zostało zapamiętane nie dzięki odwadze i krótkotrwałym sukcesom powstańców, ale reakcji władz brytyjskich po zdławieniu powstania, które obudziły sumienie narodu irlandzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie sipajów – bunt w obronie świętych krów

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 05:34
Bunt hinduskich żołnierzy w służbie brytyjskiego imperium na ponad rok zdestabilizował półwysep Indyjski. Skutkiem krwawych walk była likwidacja Kompanii Wschodnioindyjskiej i przejście Indii pod bezpośredni zarząd Londynu.
rozwiń zwiń