Polskie Radio
Section05
Azja Wschodnia

Tajwan i rosnąca wojskowa aktywność Chin. Przedstawicielka władz w Pekinie mówi o "zwalczaniu arogancji"

- Celem ostatnich ćwiczeń chińskich sił zbrojnych wokół Tajwanu jest "zwalczanie arogancji wojsk separatystów" - oświadczyła przedstawicielka rządu w Pekinie. Władze Tajwanu niemal codziennie informują o narastającej aktywności chińskiego lotnictwa, marynarki wojennej, a od niedawna także wojsk lądowych, w rejonie wyspy.
Zobacz więcej na temat:  Tajwan Chiny Azja Azja Wschodnia ŚWIAT wojsko armia polityka

Pobyt Kima w Rosji przedłużony. W planie wizyta w fabryce myśliwców i bazie Floty Oceanu Spokojnego

Przywódca Korei Północnej, który nieoczekiwanie przedłużył wizytę w Rosji, zwiedził fabrykę samolotów Suchoj, ma też zapoznać się z możliwościami militarnymi Floty Oceanu Spokojnego - donoszą zachodnie media. Oceniając spotkania Kima z Putinem, eksperci zwracają uwagę na przekaz o zacieśnieniu relacji Moskwy i Pjongjangu, choć zastrzegają, że nie wiadomo, czy rozmowy dadzą jakieś konkretne efekty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Azja Wschodnia korea Korea Północna Rosja Kim Dzong Un Władimir Putin

Korea Północna dostarczy broń Rosji? Mocny komentarz Pentagonu

- Publicznie ostrzegamy Koreę Północną, że ponowne dostarczenie Rosji jakiejkolwiek broni narusza rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ - przekazała Sabrina Singh, zastępca sekretarza prasowego Pentagonu. Jak dodała każdy kraj, który wspiera Rosję, nie tylko przedłuża konflikt, ale także "bezpośrednio uczestniczy w zabijaniu niewinnych ukraińskich cywilów, urzędników i żołnierzy na polu bitwy".
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Rosja Azja Azja Wschodnia broń ŚWIAT

Kim Dzong Un spotka się z Putinem. Północnokoreańskie media potwierdzają wyjazd z Pjongjangu

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un opuścił w niedzielę wieczorem Pjongjang i udał się prywatnym pociągiem w podróż do Rosji - poinformowała we wtorek północnokoreańska agencja prasowa KCNA. To pierwsze oficjalne potwierdzenie ze strony Korei Północnej wcześniejszych doniesień, że Kim jest w drodze na spotkanie z Putinem we Władywostoku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Azja Wschodnia Korea Północna Rosja

Bangladesz: denga zaatakowała wyjątkowo wcześnie. WHO wini klimat i wskazuje na "zagrożenie pandemiczne"

Bangladesz doświadcza "najpoważniejszego wybuchu dengi w historii" - oświadczył dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Niepokojący wzrost liczby przypadków tej choroby odnotowano także w innych krajach świata, co eksperci wiążą ze zmianami klimatycznymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Azja Wschodnia Bangladesz choroba choroby zakaźne infografika

Ściślejsza współpraca Waszyngtonu, Seulu i Tokio. W tle obawy o politykę Chin i Korei Płn.

- Siła Ameryki leży w jej sojuszach. I wszystko, co tu uzgodniliśmy, to wytworzy impet, który z roku na rok, z miesiąca na miesiąc będzie czynił nasze relacje silniejszymi i bardziej pewnymi - powiedział w piątek prezydent USA Joe Biden na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Korei Płd. i premierem Japonii. Przywódcy tych trzech krajów ogłosili kolejny etap wzajemnej współpracy. - Tu chodzi o dekady, dekady relacji, które budujemy - podkreślał Jo Biden.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Azja Wschodnia Korea Południowa Japonia USA Tajwan

"Jesteśmy dumni, że polski przemysł będzie produkować sprzęt koreański". Szef MON z wizytą w Seulu

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że "rozmawiamy o współpracy z Koreą Południową". - Jesteśmy dumni z tego, że polski przemysł będzie współprodukował, a za jakiś czas produkował sprzęt koreański - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  korea MON Wojsko Polskie lotnictwo Azja Korea Południowa Azja Wschodnia Mariusz Błaszczak Polska Grupa Zbrojeniowa broń

"Jesteśmy dumni, że polski przemysł będzie produkować sprzęt koreański". Szef MON z wizytą w Seulu

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że "rozmawiamy o współpracy z Koreą Południową". - Jesteśmy dumni z tego, że polski przemysł będzie współprodukował, a za jakiś czas produkował sprzęt koreański - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  korea MON Wojsko Polskie lotnictwo Azja Korea Południowa ŚWIAT GOSPODARKA Azja Wschodnia Mariusz Błaszczak Polska Grupa Zbrojeniowa broń