Polskie Radio
Section05
Azja Wschodnia

Co łączy politykę Chin i Rosji? Dr Lubina wskazuje trzy główne cechy wspólne

- Chiny ze zrozumieniem podchodzą do rosyjskich działań w Europie, a Rosja ze zrozumieniem podchodzi do chińskich działań w Azji - powiedział w Polskim Radiu politolog, dr hab. Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego, pytany o podobieństwa między oboma krajami. - To jest ententa, wzajemne zrozumienie - dodał, wskazując trzy punkty zrozumienia między Pekinem a Moskwą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Tajwan Azja Azja Wschodnia Antoni Opaliński Rosja

Czy denuklearyzacja Korei Północnej jest możliwa? USA stawiają na współpracę z Seulem

Jak poinformowała agencja Reutera, przebywająca z wizytą w Seulu przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi spotkała się w ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem. Przyjęto wspólne oświadczenie w sprawie koordynacji działań na rzecz powstrzymywania Korei Północnej i denuklearyzacji tego państwa
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Korea Południowa Azja Wschodnia Ameryka Północna Tajwan Chiny

Wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie. Biały Dom: reakcja Chin taka, jak się spodziewano

Reakcja Chin na wizytę Nancy Pelosi na Tajwanie jest niestety zgodna z tym, czego się spodziewaliśmy - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Na konferencji w Białym Domu zarzucił władzom w Pekinie wykorzystywanie wizyty Nancy Pelosi w Tajpej do eskalacji napięcia w regionie - informuje waszyngtoński korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny USA Tajwan Azja Azja Wschodnia

Chiński wątek w wojnie na Ukrainie. Prof. Kamiński: bez zgody Xi Jinpinga, Putin nie odważyłby się na inwazję

- Wzmocnienie Rosji nie jest w interesie Chin, podobnie, jak całkowity upadek reżimu zbudowanego przez Putina - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński, socjolog komentując rolę Pekinu w rosyjsko-ukraińskiej wojnie. - W myśleniu Pekinu, Rosja jest w przyszłości chińskim protektoratem i Chińczycy chcą, by przyszłość Rosji zawisła od dobrej woli Chin - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Chiny Stanisław Janecki wojna na Ukrainie Tajwan Azja Azja Wschodnia