Polskie Radio
Section05
Azja Wschodnia

Putin miesza we wschodniej Azji. Zdecydowana reakcja Seulu

Wladimir Putin stwierdził, że dostarczenie broni Ukrainie byłoby "dużą pomyłką" Korei Południowej. Jego ostrzeżenie padło wkrótce po tym, jak Seul nie wykluczył wsparcia Kijowa w reakcji na porozumienie Korei Północnej z Rosją. Realizacja paktu Moskwy i Pjongjangu mogłaby też zagrozić stabilności w regionie, przed czym przestrzega Biały Dom.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Korea Północna Korea Południowa Chiny infografika

Problemy chińskiej gospodarki. Władze mają rozwiązanie. Rozmowa z Michałem Boguszem

W ciągu dekady z chińskiego rynku może zniknąć nawet 300 milionów pracowników, wzrostu PKB Kraju Środka nie napędza już rynek nieruchomości, rozpada się też globalny system wolnego handlu, z którego Chiny korzystały latami. Przed Pekinem, zdaniem wielu, stoi więc najpoważniejsze wyzwanie od lat 90. ub. wieku. Odpowiedzią na chińskie problemy gospodarcze mają być inwestycje w nowe moce produkcyjne - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Bogusz, ekspert OSW i autor bloga "Za wielkim murem". 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Pośpiech Chiny

TYLKO U NAS Półwysep Koreański. "Manewry odpowiedzią na politykę Kima"

- W tym roku będzie dochodziło do prób testów rakietowych ze strony Korei Północnej. Będą one związane z jednej strony z wyborami parlamentarnymi w Korei Południowej, z drugiej zaś z wyborami prezydenckimi w USA. W takich momentach Pjongjang chce zwrócić na siebie uwagę - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Joanna Beczkowska, politolog i koreanistka z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Korea Południowa Stany Zjednoczone USA Korea Północna Seul Pjongjang wojsko

Prabowo Subianto zostanie prezydentem Indonezji? "Zapowiedział kontynuację polityki swojego poprzednika"

Wszystko wskazuje na to, że były minister obrony Indonezji, generał w stanie spoczynku, Prabowo Subianto będzie kolejnym prezydentem tego kraju. Według wstępnych wyników pokonał w pierwszej turze wyborów byłego ministra edukacji i gubernatora Dżakarty Aniesa Baswedana oraz byłego gubernatora Jawy Środkowej Ganjara Pranowo.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Indonezja Azja wybory prezydenckie Prabowo Subianto

Pekin zaniepokojony sytuacją na Morzu Czerwonym. Oświadczenie chińskiego MSZ

- Chiny wzywają do zaprzestania ataków na cywilne statki na Morzu Czerwonym oraz do utrzymania swobodnego przepływu towarów - oświadczył szef chińskiej dyplomacji Wang Yi po spotkaniu z prezydentem Egiptu Abdelem Fatahem el-Sisim w Kairze. Pekin wezwał też do tego, by nie zaogniać sytuacji w rejonie akwenu i uszanować suwerenność Jemenu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny Morze Czerwone infografika

PR24 Przyszłość Tajwanu po wyborach. Ekspert: eskalacja napięcia nie leży w interesie Polski

Polityczna przyszłość Tajwanu zależeć będzie od tego, jaka powstanie koalicja parlamentarna - uważa analityk spraw wschodnich i znawca Chin Radosław Pyffel. Jego zdaniem, na razie nie realizuje się najbardziej radykalny scenariusz interwencji Chin na wyspie, jednak gdyby tak się stało, to byłoby to niekorzystne dla Polski. - Nie powinniśmy chcieć, by doszło do eskalacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Radosław Pyffel.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny Tajwan

Trzęsienie ziemi w Japonii. Wzrosła liczba ofiar

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Japonii wzrosła do 94. 222 osoby wciąż uznaje się za zaginione, a 464 są ranne po poniedziałkowym wstrząsie w prefekturze Ishikawa nad Morzem Japońskim. Trzęsienie spowodowało rozległe zniszczenia i pożary kilkuset budynków. Jak informują władze, rozmiar strat nie jest obecnie możliwy do oszacowania.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Japonia Azja trzęsienie ziemi kataklizmy społeczeństwo

NASZ WYWIAD Napięcia na Półwyspie Koreańskim. Politolog: z każdym pokoleniem słabną narodowe więzi i wiara w jeden koreański naród

- Wyraźnie widać, że zarówno dla Pjongjangu, jak i dla Seulu idea zjednoczenia Korei wyczerpuje się, a z każdym pokoleniem słabną narodowe więzi i wiara w jeden koreański naród - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Joanna Beczkowska, politolog i koreanistka z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Korea Południowa Korea Północna polityka korea Kim Dzong Un Azja Seul Pjongjang bezpieczeństwo broń nuklearna broń atomowa