X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Dante Alighieri – podróżnik po zaświatach

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 05:50
- Chyba nie ma drugiego pisarza, który byłby tak komentowany. Dante mówi coś każdej epoce - mówił w Polskim Radiu Tomasz Łubieński.
Audio
  • Audycja z cyklu "Strefa literatury" Anny Lisieckiej i Bartosza Panka poświęcona Dantemu. (PR, 7.06.2015)
  • Jarosław Mikołajewski i dr Piotr Szof rozmawiają o "Boskiej komedii" Dantego. (PR, 13.04.2014)
Eugnea Delacroix Barka Dantego (fragm. obrazu). Malowidło przedstawia scenę z Pieśni VIII Piekła: przez wody Styksu niewielką łodzią przeprawiają się Dante i jego przewodnik Wergiliusz
Eugène'a Delacroix "Barka Dantego" (fragm. obrazu). Malowidło przedstawia scenę z "Pieśni" VIII "Piekła": przez wody Styksu niewielką łodzią przeprawiają się Dante i jego przewodnik WergiliuszFoto: Wikipedia/domena publiczna

14 września 1321 zmarł Dante Alighieri, florencki poeta i filozof, autor "Boskiej Komedii".

Dante przyszedł na świat w rodzinie drobnoszlacheckiej w maju lub czerwcu 1265 roku. Przyszedł na świat w czasie, gdy Italia była podzielona na wiele małych państewek, w których rozgrywała się ciągła walka między zwolennikami zwierzchnictwa papiestwa i cesarstwa. Sam Dante był członkiem jednego ze stronnictw – Białych. Polityczne zaangażowanie obróciło się przeciwko niemu, kiedy władzę przejęło przeciwne mu stronnictwo Czarnych. Dante został wówczas skazany na dwuletnią banicję i karę grzywny. Tej nie spłacił i na wygnaniu pozostał do końca życia.

Dante zapisał się jednak w historii przede wszystkim nie jako polityk, a jako poeta. Tworzyć zaczął już we Florencji. Tam powstało dzieło "Życie nowe", napisane tuż po śmierci ukochanej Dantego – Beatrycze. Jej też Dante poświęcił opus magnum swojego życia: "Boską komedię". Ukazuje ona podróż samego autora przez zaświaty: czyściec, niebo i piekło. Arcydzieło uznawane jest za szczytowe osiągnięcie literatury średniowiecznej, które łączy filozofię tej epoki i aluzje do sytuacji politycznej Italii.

– Dante diagnozował w swym poemacie duchowe zagubienie epoki po 1300 roku. Wskazywał, że ci, którzy mieli być przewodnikami ludzkości, sami nie wiedzą, dokąd iść – mówił w Dwójce Jarosław Mikołajewski, italianista, poeta i tłumacz.

Przełomowy był również literacki warsztat Dantego. - Jego wielkość polega na tym, że tworzył swój poemat właściwie z niczego. Język włoski nie istniał dotąd jako język literatury – wyjaśniał Jarosław Mikołajewski.

Tym samym Dantego można uznać za prekursora nowej epoki - renesansu.

Posłuchaj audycji z cyklu "Strefa literatury" poświęconych postaci wielkiego florentczyka.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niccolo Machiavelli – zapisał wskazówki jak zdobyć i utrzymać władzę

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 06:02
Jego nazwisko stało się symbolem pewnego określonego systemu gry politycznej. Należy do tych twórców, których dzieła wywołują niekończące się dyskusje, stają się przyczyną sporów i diametralnie różnych opinii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Giorgio Vasari – spisał żywoty artystów

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 06:00
Jego dziełem życia są "Żywoty najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów". – Do dziś każdy, kto zajmuje się dziejami sztuki zaciąga dług wdzięczności wobec tego człowieka – podkreślała dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medyceusze - mecenasi renesansu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 06:00
Byli jednym z najważniejszych rodów Europy doby odrodzenia. Miejsce na kartach historii zapewniła im opieka nad artystami: to dzięki nim możemy podziwiać dziś dzieła Michała Anioła.
rozwiń zwiń