X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Gustaw II Adolf – twórca szwedzkiej potęgi

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 06:06
Gdy Gustaw II Adolf obejmował tron, Szwecja byłem krajem biednym i zacofanym. Gdy ginął pod Lützen, cała Europa drżała przed nową europejską potęgą, jaką pod jego rządami stało się skandynawskie królestwo.
Audio
  • Gustaw II Adolf - audycja z cyklu "Na historycznej wokandzie". (PR, 21.08.2002)
Gustaw II Adolf
Gustaw II Adolf Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

12 października 1617 Gustaw II Adolf został koronowany na króla Szwecji. Zapisał się w historii jako jeden z najwybitniejszych, a być może największy wódz Europy lat 20. i 30. XVII wieku.

Wszechstronnie wykształcony władca, poliglota przeprowadził szereg zakrojonych na wielką skalę reform wewnętrznych. Zreformował szwedzki sejm, dokonał administracyjnego podziału kraju i stworzył czuwającą nad całokształtem podatków izbę skarbową. W warunkach buntu i bezprawia stworzył też krajowy sąd apelacyjny i pomniejsze w poszczególnych landach. Wreszcie dokonał przełomowej reformy armii. Wprowadził stały pobór do armii, udoskonalił artylerię, wyposażając oddziały w słynne działa regimentowe.

- Zasługi Gustawa II Adolfa dla sztuki wojennej są nieocenione. Nawet jego najwięksi wrogowie zmieniali założenia taktyczne pod wpływem negatywnych doświadczeń w starciach z armią szwedzką – mówiła na antenie Polskiego Radia prof. Jolanta Choińska-Mika.

Prowadził udane kampanie przeciwko Danii, Rosji i Rzeczpospolitej w wojnie o dominium maris Baltici. W 1629 roku przystąpił do wojny trzydziestoletniej przeciw Habsburgom. W starciu z wojskami cesarskimi odniósł szereg druzgocących zwycięstw. – Osobiście uczestniczył w bitwach. Czuł potrzebę prawdziwej walki, a nie tylko dowodzenia żołnierzami – mówiła historyk.

Zginął 1632 listopada w bitwie pod Lützen. Cała Europa opłakiwała jego śmierć.

Posłuchaj sądu nad postacią Gustawa II Adolfa w audycji z cyklu "Na historycznej wokandzie".

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nikt tak nie ograbił Polski jak Szwedzi"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2012 14:59
Szwedzka grabież, w czasach "potopu" pozbawiła nas najcenniejszych dóbr - uważa dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Andrzej Rottermund.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Kazimierz - król w pożodze wojny

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 06:09
Na kartach "Potopu" Sienkiewicz kreuje z Jana Kazimierza postać tragiczną i heroiczną. - Na pewno był znakomitym dowódcą, królem nie był na miarę czasów - oceniał Jana Kazimierza prof. Henryk Wisner.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kircholm - miażdżąca moc husarii

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 06:00
Ponad trzykrotna przewaga liczebna Szwedów na nic się nie zdała, gdy przyszło im zmierzyć się z połączeniem talentu dowódczego Jana Karola Chodkiewicza z potęgą pancernego natarcia husarii.
rozwiń zwiń