X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Bitwa na Białej Górze – tragedia Czech

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 06:00
396 lat temu, 8 listopada 1620, wojska habsburskie rozgromiły armię czeską w bitwie na Białej Górze. Przegrana oznaczała koniec czeskiej niezależności i początek terroru.
Audio
  • Bitwa na Białej Górze i jej następstwa, fragment audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci". (PR, 18.05.2000)
Bitwa na Białej Górze, obraz Pietera Snayersa, źr. Wikimedia Commonsdp
Bitwa na Białej Górze, obraz Pietera Snayersa, źr. Wikimedia Commons/dp

Po śmierci Ludwika Jagiellończyka pod Mohaczem w 1526 roku na tronie czeskim zasiadł Ferdynand I Habsburg, który od 1556 roku został Świętym Cesarzem Rzymskim panującym w Niemczech. Pod rządami tej dynastii duże znaczenie w kraju zaczęli odgrywać Niemcy. Konflikt między Habsburgami i Czechami miał też podłoże religijne: władcy byli katolikami, ich poddani - husytami.

Ograniczanie swobód religijnych doprowadziło do buntu protestantów. Bezpośrednią przyczyną wojny, która rozszerzyła się na niemal całą Europę (jako wojna trzydziestoletnia), była tzw. druga defenestracja praska - wyrzucenie przez okna dwóch cesarskich urzędników 23 maja 1618. Cesarz potraktował to jako obrazę majestatu.

- W czerwcu 1619 roku dokonano przekształcenia królestwa Czech w Związek Czech, Moraw, Łużyc i Śląska. 17 lipca zdetronizowano Habsburga, 26 sierpnia oddano Elektorowi Reńskiemu Fryderykowi V - wyjaśniał prof. Henryk Wisner w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci".

Cesarz Ferdynand II ruszył z armią na zbuntowanych Czechów. Jego wojska pokonały armię protestantów 8 listopada 1620 w bitwie na Białej Górze. Klęska złamała opór rebeliantów. Zemsta Habsburga była okrutna, zwycięzcy wprowadzili terror.

- Jak obliczono, ludność Czech zmniejszyła się w wyniku działań sądów i emigracji, bezpośrednich i pośrednich skutków wojny z ok. 4 milionów do 800 tys. 10 maja 1627 roku państwo zostało przekształcone z monarchii elekcyjnej w dziedziczną, językiem urzędowym został niemiecki, zakazano wyznawania protestantyzmu – wyjaśniał historyk.

Elity czeskie zostały zgermanizowane. Odrodzenie narodowe nastąpiło dopiero w XIX wieku. Wówczas światli czescy patrioci musieli rekonstruować język czeski na podstawie mowy chłopów.

bm


Zobacz więcej na temat: Czechy HISTORIA Niemcy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pokój westfalski – odmienił oblicze Europy

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 06:00
Wielostronny układ, który zakończył wojnę trzydziestoletnią, był jednym z najważniejszych traktatów międzynarodowych w historii nowożytnej Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa pod Lipanami - koniec wojen husyckich

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 06:42
30 maja 1434 taboryci ponieśli ostateczną klęskę pod Lipanami. W Czechach po kilkunastu latach chaosu i religijnych wojen zapanował spokój.
rozwiń zwiń