Historia

Bitwa na Białej Górze – tragedia Czech

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 06:00
396 lat temu, 8 listopada 1620, wojska habsburskie rozgromiły armię czeską w bitwie na Białej Górze. Przegrana oznaczała koniec czeskiej niezależności i początek terroru.
Audio
  • Bitwa na Białej Górze i jej następstwa, fragment audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci". (PR, 18.05.2000)
Bitwa na Białej Górze, obraz Pietera Snayersa, źr. Wikimedia Commonsdp
Bitwa na Białej Górze, obraz Pietera Snayersa, źr. Wikimedia Commons/dp

Po śmierci Ludwika Jagiellończyka pod Mohaczem w 1526 roku na tronie czeskim zasiadł Ferdynand I Habsburg, który od 1556 roku został Świętym Cesarzem Rzymskim panującym w Niemczech. Pod rządami tej dynastii duże znaczenie w kraju zaczęli odgrywać Niemcy. Konflikt między Habsburgami i Czechami miał też podłoże religijne: władcy byli katolikami, ich poddani - husytami.

Ograniczanie swobód religijnych doprowadziło do buntu protestantów. Bezpośrednią przyczyną wojny, która rozszerzyła się na niemal całą Europę (jako wojna trzydziestoletnia), była tzw. druga defenestracja praska - wyrzucenie przez okna dwóch cesarskich urzędników 23 maja 1618. Cesarz potraktował to jako obrazę majestatu.

- W czerwcu 1619 roku dokonano przekształcenia królestwa Czech w Związek Czech, Moraw, Łużyc i Śląska. 17 lipca zdetronizowano Habsburga, 26 sierpnia oddano Elektorowi Reńskiemu Fryderykowi V - wyjaśniał prof. Henryk Wisner w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci".

Cesarz Ferdynand II ruszył z armią na zbuntowanych Czechów. Jego wojska pokonały armię protestantów 8 listopada 1620 w bitwie na Białej Górze. Klęska złamała opór rebeliantów. Zemsta Habsburga była okrutna, zwycięzcy wprowadzili terror.

- Jak obliczono, ludność Czech zmniejszyła się w wyniku działań sądów i emigracji, bezpośrednich i pośrednich skutków wojny z ok. 4 milionów do 800 tys. 10 maja 1627 roku państwo zostało przekształcone z monarchii elekcyjnej w dziedziczną, językiem urzędowym został niemiecki, zakazano wyznawania protestantyzmu – wyjaśniał historyk.

Elity czeskie zostały zgermanizowane. Odrodzenie narodowe nastąpiło dopiero w XIX wieku. Wówczas światli czescy patrioci musieli rekonstruować język czeski na podstawie mowy chłopów.

bm


Zobacz więcej na temat: Czechy HISTORIA Niemcy
Czytaj także

Pokój westfalski – odmienił oblicze Europy

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 06:00
Wielostronny układ, który zakończył wojnę trzydziestoletnią, był jednym z najważniejszych traktatów międzynarodowych w historii nowożytnej Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa pod Lipanami - koniec wojen husyckich

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 06:42
30 maja 1434 taboryci ponieśli ostateczną klęskę pod Lipanami. W Czechach po kilkunastu latach chaosu i religijnych wojen zapanował spokój.
rozwiń zwiń