Historia

Maria Józefa - ostatnia królowa Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 08:00
8 grudnia 1699 roku urodziła się Maria Józefa Habsburg, żona Augusta III Sasa, ostatnia królowa Polski.
Audio
  • Audycja Hanny Marii Gizy poświęcona postaci Marii Józefy (PR 9.02.1998)
Maria Józefa, królowa Polski z Orderem św. Katarzyny Męczennicy, portret pędzla Pietro Rotari, źr. Wikimedia Commonsdp
Maria Józefa, królowa Polski z Orderem św. Katarzyny Męczennicy, portret pędzla Pietro Rotari, źr. Wikimedia Commons/dp

Maria Józefa pochodziła z jednego z najznamienitszych rodów europejskich. Habsburgowie dzierżyli w swoich rękach koronę Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a zatem teoretyczną zwierzchność nad innymi niemieckimi państwami. Nic dziwnego, że August II już w czasach, gdy jego syn miał 7 lat, starał się dla niego o rękę Habsburżanki.

- Ta transakcja polityczna, a tak należy rozumieć małżeństwa władców, była uwikłana w sojusz sasko-austriacko-holendersko-angielski, który był wymierzony przeciwko Rosji i Prusom - mówił prof. Wojciech Kriegseisen, gość audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wsyzstkiego". Posłuchaj audycji.

Para wzięła ślub w 1719 roku. On miał 24 lata, ona 20.

Bal nad trumną

Maria Józefa została żoną elektora saskiego. 17 stycznia 1734 koronowano ją na królową Rzeczpospolitej. Ceremonia była jedną z najhuczniejszych w ówczesnej Europie. Nie świadczyła jednak o znakomitości władcy i dobrej kondycji państwa. O wyborze męża zadecydowały obce mocarstwa – Rosja i Prusy.

Małżeństwo Augusta i Marii było udane. W przeciwieństwie do ojca, przedostatni król Polski nie miał skłonności do romansów.

- Największym osiągnięciem politycznym Marii Józefy było to, że urodziła czternaścioro dzieci, z których troje zmarło. Dzieci były bardzo istotnym elementem polityki dynastycznej – mówił historyk.

Mimo tej zgodności, para rozstała się po zajęciu Saksonii przez Prusy w trakcie wojny siedmioletniej. August uciekł do Warszawy, Maria została w Dreźnie. Już nigdy nie mieli się spotkać. Maria zmarła 17 listopada 1757 roku.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konfederacja tarnogrodzka - szlachta przeciw Sasom

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 06:00
26 listopada 1715 zawiązała się konfederacja tarnogrodzka. Szlachta wystąpiła przeciwko królowi Augustowi II Mocnemu i pobytowi wojsk saskich w Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń