Historia

Mieszko II - w cieniu ojca

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 05:40
Historia ocenia drugiego króla Polski przez pryzmat sukcesów Bolesława Chrobrego. Mieszko, jak nikt inny, boleśnie przekonał się o tym, że bycie synem wybitnego ojca nie jest łatwe.
Audio
  • Audycja "Nieznane o znanych" Arkadiusza Ekierta poświęcona synowi Bolesława Chrobrego. (PR, 12.01.2007)
  • Spór o Mieszka II w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" prowadzą prof. Wojciech Fałkowski i prof. Tadeusz Rosłanowski. (PR, 5.09.1995)
Księżna Matylda wręcza księgę liturgiczną Mieszkowi II
Księżna Matylda wręcza księgę liturgiczną Mieszkowi IIFoto: Wikimedia Commons/dp

986 lat temu, 10 maja 1034, zmarł Mieszko II.

Mieszko był drugim synem Bolesława Chrobrego. Ojciec z niewiadomych przyczyn postanowił odprawić swojego pierworodnego Bezpryma i przygotowywać do przejęcia władzy środkowego syna - Mieszka.

Postawił na złego konia

Następca najpierw współrządził z ojcem jednocześnie ucząc się dyplomacji, sztuki wojennej i – co było rzadkością w tamtych czasach – pisania i czytania. Po jego śmierci w 1025 roku niemal natychmiast się koronował, korzystając z chaosu panującego w Niemczech. Mieszko prowadził aktywną politykę ingerując w sprawy swojego zachodniego sąsiada. Wspierał rebeliantów toczących wojnę z cesarzem Konradem wyprawiając się dwukrotnie do Saksonii.

Mieszko postawił na złego konia. Cesarz w odwecie zmontował koalicję, która napadła na Polskę. W efekcie od kraju odpadły wszystkie ziemie przyłączone przez Chrobrego. Porażki Mieszka spowodowały niezadowolenie w kraju.

- To było państwo nastawione na podbój, z niego żywiące swoje elity i czerpiące swoje siły – wyjaśniał prof. Wojciech Fałkowski w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie".

Król wykastrowany

Wybuchł bunt, na czele którego stanął starszy brat Mieszka - Bezprym. Król musiał zmierzyć się jednocześnie z zagrożeniem wewnętrznym i zewnętrznym. Nie miał wyjścia: musiał uciekać w jedyny możliwym kierunku. Prosto w paszczę lwa, na ziemie swojego wroga, księcia Czech.

Ten uwięził króla i w akcie zemsty za oślepienie ojca przez Chrobrego wykastrował polskiego króla.

- Dziwne jest nie to, że Mieszka wykastrowano, dziwne jest to, że nie upadł na duchu. Był już wtedy bardzo dojrzałym mężczyzną, który nie tylko jakoś to przeżył, ale udało mu się z niewoli czeskiej uciec, pozbyć się braci i odzyskać władzę – podkreślał prof. Marek Urbański w audycji Arkadiusza Ekierta z cyklu "Piękny i bestia".

W cieniu ojca

Odzyskaną władzą nie nacieszył się długo. Zmarł 11 maja 1034. Tradycyjnie uznaje się go za władcę o niewielkich zdolnościach. Profesor Tadeusz Rosłanowski, który w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" wcielił się w rolę obrońcy Mieszka, zaproponował przy ocenie króla wzięcie pod uwagę również rządów jego ojca:

- Zamiary Chrobrego były właściwie karolińskie. On chciał stworzyć jedno, karolińskie mocarstwo zachodniosłowiańskie i tego musiał bronić Mieszko atakowany ze wszystkich stron - mówił historyk.

Jak odpierał ten argument prof. Wojciech Fałkowski? Posłuchaj audycji.

bm


Czytaj także

Bolesław Chrobry - pierwszy król Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 06:13
Przeszedł do historii jako doskonały wojownik. Jest symbolem Polski silnej, z którą Europa musiała się liczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław III Krzywousty - mąż stanu i okrutnik

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 06:55
Swoim testamentem Bolesław określił zasady dziedziczenia i sprawowania władzy w państwie po swojej śmierci. Decyzja ta zapoczątkowała rozbicie dzielnicowe Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa kijowska - zapełnić pusty skarbiec

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 06:04
- Wyprawa na Kijów to nic innego jak wyprawa do banku w celu podreperowania kasy po trwających osiemnaście lat wojnach – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Marek Urbański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronacja Bolesława Chrobrego – manifestacja niezależności Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 05:55
– Z politycznego punktu widzenia uzyskanie korony było symbolem niezależności władcy i jego państwa. Bez wątpienia koronacja spektakularnie wieńczyła panowanie Chrobrego – mówił prof. Grzegorz Myśliwski w audycji Polskiego Radia z 2001 roku.
rozwiń zwiń