X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Gwardia Szwajcarska - najmniejsza armia świata

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 06:00
Każdy z nich jest Szwajcarem, katolikiem, ma przynajmniej 174 cm wzrostu, przebytą w ojczyźnie służbę wojskową, nie mniej niż 19 i nie więcej niż 30 lat. Ich zadaniem jest ochranianie głowy Kościoła katolickiego.
Audio
  • Rozmowa Kacpra Kaliszewskiego z księdzem Henrykiem Małeckim o dziejach najmniejszej armii świata, chroniącej głowę Kościoła rzymsko-katolickiego. (PR, 21.01.2006)
Gwardia Szwajcarska
Gwardia SzwajcarskaFoto: fot. Etxaburu/Wikimedia Commons/dp

6 maja w Watykanie obchodzone jest Święto Gwardii Szwajcarskiej.

Pierwszych 150 żołnierz sprowadził do Rzymu papież Juliusz II w 1506 roku. Stali się oni zalążkiem istniejącej do dziś Gwardii Szwajcarskiej.

- W XV i XVI wieku była moda na takie gwardie. Posiadali je władcy Hiszpanii, Italii i Niemiec – wyjaśniał ks. prof. Henryk Małecki w rozmowie z Kacprem Kaliszewskim.

Dlaczego armia Watykanu składa się właśnie ze Szwajcarów? I czy w legendzie o zaprojektowaniu mundurów gwardzistów przez Michała Anioła kryje się ziarno prawdy? Posłuchaj.

Dwie dekady po przybyciu do Rzymu pierwszych Szwajcarów okazało się, jak słuszna była decyzja papieża.

- W roku 1527 toczyła się wojna między Francją a Niemcami. Król Karol V atakował władcę francuskiego Franciszka I, który zajął Italię. Papież Klemens VII opowiedział się po stronie Franciszka. To spowodowało, że 6 maja wojska niemieckie wkroczyły do Rzymu i splądrowały miasto. Dotarły na Watykan. Papieża broniła Gwardia Szwajcarska. Ze 189 gwardzistów przeżyło tylko 42. Tak dzielnie walczyli w obronie Klemensa, dając mu szansę na ucieczkę do Zamku Anioła - wyjaśniał gość audycji.

Na pamiątkę tego wydarzenia gwardziści obchodzą swoje święto. To wówczas składają przysięgę wierności głowie Kościoła.

bm


Zobacz więcej na temat: HISTORIA papież Watykan

Czytaj także

Sobór Watykański II - odnowa Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 06:45
Wybitny niemiecki teolog Karl Rahner mówił o Soborze Watykańskim II, że rozpoczął on nową epokę w dziejach Kościoła. Spokojny i wyważony język przyjętych dokumentów skutecznie ukrywał dramatyczne spory, które towarzyszyły pracom biskupów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

50 lat temu świat poznał nowego papieża – Pawła VI

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 07:00
- Był typem nerwicowca, intelektualisty, człowieka, który miał pewną trudność wychodzenia do innych, ale wszyscy którzy go znali, podkreślali, że był to człowiek niesłychanie dobry - charakteryzował Pawła VI Maciej Wrzeszcz, autor książki o papieżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan XXIII - papież reformator

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 06:00
25 listopada 1881 urodził Angelo Giuseppe Roncalli. 77 lat później został wybrany na papieża i przyjął imię Jan XXIII.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Watykan – najmniejsze państwo świata

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 07:00
7 czerwca 1929 weszły w życie przepisy, które przeszły do historii pod nazwą "Traktaty laterańskie". Normowały one stosunki między Włochami a Stolicą Apostolską. Na mocy traktatu utworzono państwo niezależne i niepodległe Państwo Watykańskie (Città del Vaticano) z pełnią suwerennej władzy i jurysdykcji na terenie Stolicy Apostolskiej.
rozwiń zwiń