X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Bijcie tak, żeby nie było śladów

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 07:35
Otrzymał kilkadziesiąt uderzeń pałkami w plecy i kilkanaście ciosów w brzuch.
Audio

14 maja 1983 roku Grzegorz Przemyk został śmiertelnie pobity w komisariacie na warszawskiej Starówce.

''

 

12 maja 1983 roku  Grzegorz wraz z kolegami świętował na Starym Mieście zdanie egzaminów maturalnych. Zatrzymany przez milicjantów, został ciężko pobity na komisariacie przy ulicy Jezuickiej. Otrzymał kilkadziesiąt uderzeń pałkami w plecy i kilkanaście ciosów w brzuch. „Bijcie tak, żeby nie było śladów” - polecił dyżurny milicjant. Dwa dni później (14 maja) chłopiec zmarł wskutek obrażeń wewnętrznych. Była to jedna z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL z lat 80.


Pięć lat temu, w 20-tą rocznicę śmierci Grzegorza, w Liceum imienia Andrzeja Frycza-Modrzewskiego w Warszawie, gdzie się uczył, odsłonięto tablicę pamiątkową. Na niej umieszczono wiersz Przemyka "Gra w szczerość" z tomiku "Oko". Koledzy chłopca wspominali, że był niezwykle wrażliwym człowiekiem

 


Teresa Stryjkowska, która była wtedy dyrektorem liceum, podkreśliła, że śmierć Grzegorza Przemyka powszechnie łączono z zemstą za działalność opozycyjną jego matki.
Dyrektor Stryjkowska przyznała, że wydarzenie to było dla niej ogromnym wstrząsem.

W 2008 roku Prezydent RP odznaczył pośmiertnie Grzegorza Przemyka Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Od 2004 roku przed Sądem Okręgowym w Warszawie toczył się piąty proces Ireneusza K., jednego z byłych milicjantów, oskarżonych o śmiertelne pobicie Przemyka. W 2008 roku Ireneusz K. został skazany na cztery lata więzienia. W grudniu ubiegłego roku sąd apelacyjny w Warszawie uznał, że sprawa śmierci Grzegorza Przemyka przedawniła się 1 stycznia 2005 roku. Tym samym proces Ireneusza K został umorzony. Wcześniej milicjant był czterokrotnie uniewinniany.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/K.Koziełł/E.Leo/dok./pbp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kim był Józef Światło?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2009 16:35
O życiu i działalności jednego z najważniejszych uciekinierów z PRL pisze prof. Andrzej Paczkowski.
rozwiń zwiń