Historia

Dziś pogrzeb Kamilli Janowicz-Sycz, więźniarki KL Ravensbrück. Zobacz jedną z ostatnich rozmów z bohaterką

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 14:00
31 stycznia w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Kamili Janowicz-Sycz, więźniarki niemieckiego obozu KL Ravensbrück. Zmarła zostanie pochowana na cmentarzu Rakowickim.
Kamilla Janowicz-Sycz
Kamilla Janowicz-SyczFoto: PR/Bartłomiej Makowski

Kamila Janowicz-Sycz urodziła się 31 października 1920 roku w Warszawie. W młodości należała do harcerstwa, po wybuchu wojny zaangażowała się w działalność konspiracyjną - była łączniczką i sanitariuszką. Została aresztowana w 1940 roku przez Gestapo. Do obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück trafiła w kwietniu 1941 roku (nr obozowy 6010). Tam, narażając życie, pomagała współwięźniarkom, szczególnie ofiarom bestialskich eksperymentów pseudomedycznych. Należała do obozowej, tajnej drużyny harcerskiej "Mury".

Gdy w kwietniu 1945 roku, dzięki pertraktacjom przeprowadzonym przez szwedzki i duński Czerwony Krzyż, wywieziono do Szwecji 7500 więźniarek, Kamila Janowicz-Sycz zdecydowała się na ochotnika pozostać w obozie, by opiekować się więźniarkami zbyt chorymi, by wziąć udział w ewakuacji. Opowiedziała o tym reporterom Polskiego Radia w jednym z ostatnich wywiadów, których udzieliła za życia. Zobacz nagranie wideo:

Po wojnie zamieszkała z mężem w Krakowie. Mimo pogarszającego się stanu zdrowia aktywnie udzielała się w pracy społecznej. Była inicjatorką założenia Stowarzyszenia "Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück". Działała też dla Krakowa (odznaczona Złotą Odznaką "Za pracę społeczną dla miasta Krakowa"), w Klubie Inteligencji Katolickiej, w Fundacji Sue Ryder Foundation, Maximilian-Kolbe-Werk, z Zakonem Maltańskim i w wielu innych instytucjach.

W 2011 roku za wybitne zasługi na rzecz niepodległości otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Jako świadek historii przez wiele lat spotykała się z historykami, dziennikarzami i młodzieżą, by propagować prawdę o historii II wojny światowej i obozu KL Ravensbrück.

Kamila Janowicz-Sycz zmarła 28 stycznia 2019 roku.


bm/iar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mordowali zamiast leczyć. 73 lata temu zakończył się proces nazistowskich lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 05:30
20 sierpnia 1947 zakończył się tzw. proces lekarzy. Trybunał amerykański skazał siedmiu oskarżonych na karę śmierci, dziewięciu na karę dożywotniego lub terminowego pozbawienia wolności, zaś siedmiu postawionych przed sądem uniewinniono.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ravensbrück - hitlerowskie piekło kobiet

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 06:00
30 kwietnia 1945 roku wyzwolony został przez Armię Czerwoną niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny dla kobiet Ravensbrück.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Ravensbrück uczczono 71. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 15:30
W uroczystości wzięły udział byłe więźniarki, lokalne władze i młodzież.
rozwiń zwiń