Historia

Maria Callas. Primadonna stulecia

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 05:40
Obdarzona sopranem dramatycznym grecka śpiewaczka operowa o międzynarodowej sławie. Nazywana La Divina, czyli "Boska", primadonna mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Maria Callas, 1956 rok
Maria Callas, 1956 rokFoto: PAP/dpa

16 września 1977 roku w Paryżu zmarła Maria Callas, śpiewaczka operowa.

***

Upokarzane dziecko, dumna dziewczyna, charyzmatyczna śpiewaczka o dramatycznym i zmysłowym głosie, zawodowo bezwzględna rywalka, świadoma swojej wartości, niezrównana w aktorskim wykonywaniu ról operowych, niewierna żona, porzucona kochanka, niezrealizowana matka, chora i bezgranicznie samotna, jedna z największych artystek w historii świata – Maria Callas, właściwie Cecilia Sophia Anna Maria Kalogeropoulou. 

Była obdarzona sopranem dramatycznym. Nazywano ją "primadonną stulecia", "primadonna assoluta" i "La Divina" ("Boska").

- Jaka jest prawda o Marii Callas, chyba nie wie nikt, mimo że była kobietą na świeczniku opinii publicznej przez 20 lat swojej kariery – powiedział Bartosz Kamiński, krytyk operowy, w audycji "Rozmowy po zmroku" w radiowej Dwójce. 


Posłuchaj
48:14 maria callas - Rozmowy po zmroku, PR2 2012.mp3 Posłuchaj audycji Hanny Marii Gizy i dowiedz się, z jakich etapów składała się kariera śpiewaczki. Maria Callas - audycja z cyklu "Rozmowy o zmroku". (PR, 2012)

 

Urodziła się w Nowym Jorku 2 grudnia 1923 roku w rodzinie greckich emigrantów. Po rozpadnięciu się małżeństwa rodziców Maria wróciła z matką do Aten, gdzie mieszkała do 27 roku życia. W 1945 roku wyemigrowała do USA.

W sierpniu 1941 roku zaśpiewała po raz pierwszy partię tytułową w "Tosce" i stała się w wieku 17 lat jedną z czołowych śpiewaczek greckich.

- Matka wypchnęła ją na scenę najprawdopodobniej z zachłanności. Całe życie Maria miała do niej pretensje, za to, że matka dręczyła ją szykanami o tuszę i brzydotę – mówiła Hanna Maria Giza.

Posłuchaj opinii psychologa o osobowości Marii Callas. Czy Maria miała osobowość narcystyczną i czy była trudną osobą? Dowiedz się, jakie relacje panowały w rodzinie i dlaczego związki Marii ze starszymi mężczyznami psycholog oceniła jako poszukiwanie ojca. 

21 kwietnia 1949 roku Callas poślubiła bogatego włoskiego przemysłowca Giovanniego Battistę Meneghiniego. Był on jednocześnie jej menadżerem. 

Posłuchaj o diecie, jaką zastosowała Maria Callas i o przypuszczeniach, że w tym czasie, kiedy ta nowa odchudzona, piękna Callas objawiła się światu, zaczęły się jej problemy z głosem.

- Po tej przemianie, w której uwypukliła się jej cudowna ekspresyjna uroda, natychmiast zyskała jako osobowość sceniczna. Wszystkie teatry i sceny świata rzuciły się na nią, bo chciały ją mieć u siebie – mówił Bartosz Kamiński.

W latach 60. rozwiodła się z Meneghinim i miała romans z jednym z najbogatszych ludzi świata Arystotelesem Onasisem.

Ostatni występ w 1965 roku zakończył jej karierę. 16 września 1977 roku zmarła nagle na zawał serca w swym paryskim mieszkaniu.

im

Czytaj także

Inon Barnatan: Chopina mogłaby zaśpiewać Maria Callas

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 11:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Maria Callas", czyli mistrzostwo drugiego planu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 20:15
– Urzekła mnie szczerość Wolfa, który przyznał, że przed przystąpieniem do pracy nad filmem, nie wiedział wiele ani o Callas, ani o operze. W gruncie rzeczy to dzieło, w którym towarzyszymy jego odkryciom na temat śpiewaczki – podkreśliła prof. Ewa Łętowska, opowiadając o najnowszym filmie Toma Volfa.
rozwiń zwiń