Historia

Stanisław Jankowski "Agaton": "Każdy się bał pierwszego skoku ze spadochronem"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 05:50
- W Anglii dostałem sie do prawdziwego wojska. Poszedłem na kurs szkolenia oficerów wywiadu. Przeszedłem trudne szkolenie. I wreszcie poleciałem skoczyć do Polski - mówił Stanisław Jankowski o szkoleniu elitarnej grupy cichociemnych i swoim skoku do Polski.

Cichociemny. Porucznik, ps. Agaton, Burek. Urodzony 29 października 1911 w Warszawie. W 1939 roku w Ośrodku Zapasowym Artylerii Lekkiej nr 3, później Litwa. Przedostał się do Francji, gdzie służył we francuskim 36. pułku artylerii lekkiej i 3. Dywizji Piechoty, a w Wielkiej Brytanii w 1. Brygadzie Strzelców. Przeszkolony w wywiadzie. Zaprzysiężony został 11 grudnia 1941 roku.

Poniżej, na jednym z najsłynniejszych zdjęć z Powstania Warszawskiego w Godzinę "W" 1 sierpnia 1944 roku ruszył patrol porucznika Stanisława Jankowskiego "Agatona" (na pierwszym planie, w białej furażerce) z batalionu "Pięść" na pl. Kazimierza Wielkiego w drodze do Śródmieścia. Po prawej kolejno kamienice pl. Kazimierza Wielkiego 8 i 10.

Godzina "W" 1 sierpnia 1944. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego "Agatona" z batalionu "Pięść" na pl. Kazimierza Wielkiego w drodze do Śródmieścia. Po prawej kolejno kamienice pl. Kazimierza Wielkiego 8 i 10, aut. Stefan Bałuk, Wikipedia/dpFot. Stefan Bałuk, Wikipedia/dp

Skoczył do Polski z 3 na 4 marca 1942 roku. Przydział do Oddziału II Komendy Głównej Armii Krajowej jako szef Wydział Techniczno-Legalizacyjnego.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

W Powstaniu Warszawskim początkowo dowódca plutonu "Agaton" w baonie "Pięść", lekko ranny, następnie dowódca patrolu, który dwukrotnie sprowadził na Żoliborz oddziały odsieczy z Puszczy Kampinoskiej. Później dowódca oddziału osłonowego KG AK. Po kapitulacji w niewoli niemieckiej jako adiutant Naczelnego Wodza - gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora". W latach 1945-1946 przebywał w Wielkiej Brytanii, po czym wrócił do kraju. Zmarł 5 marca 2002 roku.


Czytaj także

Stanisław Jankowski ps. Agaton. Cichociemny, który wrócił odbudować Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 05:50
Patrol Stanisława Jankowskiego ps. Agaton wyrusza ze Starego Miasta na Żoliborz i dalej do Puszczy Kampinoskiej. Żołnierzy na czele z "Agatonem" fotografuje Stefan Bałuk. Dziś jest to jedno z najsłynniejszych powstańczych zdjęć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłuchaj wspomnień gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego o okolicznościach wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 06:00
– Pamiętam, było to w sobotę albo niedzielę 30 lipca. Przebywałem wraz z całym sztabem w lokalu konspiracyjnym przy ulicy Pańskiej 6. To tam właśnie zapadła decyzja o wybuchu powstania – wspominał gen. Tadeusz Bór-Komorowski w rozmowie z Janem Nowakiem-Jeziorańskim, ówczesnym dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1 sierpnia 1944 na Ursynowie. Wspomnienia powstańców z ataku na tor wyścigów konnych

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 05:50
– Nacierało się na taki betonowy mur, który otaczał Wyścigi. Nie było żadnego wyłomu, po prostu musieliśmy górą przechodzić przez ten mur i setki ludzi zginęło – opowiadał Jerzy Borowski "Bomba" w "Radiowej Mapie Powstania Warszawskiego".
rozwiń zwiń