Historia

Władysław Orkan. Piewca Gorców pełen góralskiego szacunku

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 05:35
27 listopada 1875 roku urodził się pisarz Władysław Orkan. Zasłynął literackimi obrazami góralskiej rzeczywistości okresu przełomu wieków i walki o niepodległość Polski.
Władysław Orkan na tle podhalańskich górali
Władysław Orkan na tle podhalańskich góraliFoto: Polona.pl

Pochowany na Pęksowym Brzyzku

Ten niezłomny góralski charakter i wrażliwość twórcza wszędzie zyskiwały mu sympatyków, a pociąg wiozący jego trumnę z Krakowa do Zakopanego przystawał na każdej stacji, gdzie okoliczna ludność mogła oddać hołd "Dumacowi" z Gorców. Orkan zmarł 14 maja 1930 roku w Krakowie, gdzie przyjechał wesprzeć w ostatnich chwilach życia umierającą córkę, Zosię.

Co przykre w całej tej tragicznej opowieści, Zosia nawet nie wiedziała o śmierci ojca umierając dwa tygodnie po nim. Władysław Orkan pochowany został na krakowskim Cmentarzu Rakowickim. Zosię pochowano obok matki, Marii, w niewielkim Niedźwiedziu, 5 kilometrów na wschód od Rabki. Władysława po rocznym spoczynku w Krakowie uroczyście przewieziono pociągiem do Zakopanego, gdzie został powtórnie pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, a jego grób znajduje się w sąsiedztwie grobów Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Tytusa Chałubińskiego czy słynnego górala i przewodnika Sabały.

Buntowniczy i silny charakter

Władysław Orkan, od urodzenia noszący nazwisko ojcowskie Smaciarz lub Szmaciarz, z końcem XIX wieku razem z matką i rodzeństwem przyjęli nazwisko Smreczyński, od panieńskiego nazwiska matki, Smreczak. Na chrzcie nadano Władysławowi imiona Franciszek Ksawery, jak widać późniejsze nazwisko to pseudonim literacki, pod którym zaczął wydawać swoje pierwsze utwory już w czwartej klasie Gimnazjum św. Jacka w Krakowie. Władze austriackie dość restrykcyjnie traktowały młodzieńczą twórczość i objęły ją ogólnym zakazem. Dlatego też wielu twórców uciekało się do drukowania swoich utworów pod pseudonimami. Smreczyński zdecydował się na "Orkana", co miało charakteryzować jego buntowniczy i silny charakter. W późniejszym czasie dołożył do niego równie silne imię Władysław.

W okresie swoich pierwszych prób literackich, bardziej niż nauką, Orkan zajęty był działalnością uczestnictwem w tajnych organizacjach niepodległościowych. Dużo czytał, udzielał się koleżeńsko i w szkolnych kółkach... a przynajmniej tak tłumaczy się zaniedbanie nauki w siódmej klasie Gimnazjum, skutkiem czego nie został dopuszczony do matury. Do matury eksternistycznej, a taką miał możliwość, nie przystąpił, starając się poprawić dość marny byt materialny. Te problemy braku zamożności towarzyszyły mu całe życie, w sumie jedynie okres "wojskowy" pozwalał mu na czasowe zapomnienie tych zmartwień.

Dość powiedzieć, Władysław Orkan po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich. Po kolejnych awansach brał udział m.in. w kampanii lubelskiej, już jako chorąży piechoty. Wyższy stopień osiągnął awansem już po odzyskaniu niepodległości, w 1920 roku do stopnia kapitana. Z okresu chwalebnej służby w Legionach i później w Wojsku Polskim pozostały mu znaczące odznaczenia: Krzyż Walecznych, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a także przyznany pośmiertnie, 19 grudnia 1930 "za pracę w dziele odzyskania niepodległości", Krzyż Niepodległości.

Młoda Polska i debiut literacki

Choć tworzył w okresie Młodej Polski nie był zaliczany do modernistycznego nurtu, tak charakterystycznego dla tej epoki. Jednym z ciekawszych utworów Orkana była powieść "Drzewiej", w której zawarł postać ojca Macieja w bohaterze Prokopie. Był to swoisty hołd oddany ojcu, który zginął tragicznie przywalony przez ścinane drzewo, a był znanym góralskim drwalem.

Właściwym literackim debiutem pisarza były wydane z końcem XIX wieku "Nowele" i jak to było objęte wydawniczym zwyczajem, przedmowę musiał napisać ktoś literacko bądź poetycko uznany... w przypadku Orkana tym kimś był Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Dość powiedzieć, związki pisarza z ówczesnymi twórcami tamtego okresu i tamtej części Polski były czymś naturalnym. Choćby świadkami na ślubie Orkana byli poeta i dramaturg Jan Kasprowicz oraz profesor literatury Uniwersytetu Jagiellońskiego Tadeusz Pini.

Twórczość Władysława Orkana to różnorodne rodzaje literackie - wiersze, powieści, nowele i dramaty. Nie stronił również od utworów publicystycznych czy reportaży. Takim słynnym reportażem jest "Drogą Czwartaków. Od Ostrowca na Litwę", w którym ukazane są jego losy żołnierza Legionów. W utworach swoich zawierał piękne opisy Gorce, Ziemi Limanowskiej, obrazy gór, ale też biedne życie zwykłych i niezwykłych ludzi.

Jak mało kto potrafił z dumą pokazać niezłomny charakter górali, uwznioślić najprostsze nawet zasady życia w tej pięknej społeczności. Dlatego też podczas przejazdu tego pociągu-konduktu pogrzebowego, z Krakowa do Zakopanego, na stacje licznie przychodzili pożegnać swojego twórcę zasmuceni mieszkańcy, oddając hołd Władysławowi Orkanowi. I my oddajmy hołd temu wspaniałemu twórcy.

PP

Czytaj także

Stanisław Witkiewicz – nie tylko ojciec Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 05:51
Chociaż jego syn Stanisław Ignacy znacząco przerósł ojca, to nie należy pomijać osiągnięć Stanisława Witkiewicza. Był znakomitym malarzem i krytykiem sztuki, a przede wszystkim popularyzatorem Tatr i twórcą charakterystycznego w polskiej architekturze stylu zakopiańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznane twarze Jana Kasprowicza. "Nie był taki, jak go przedstawiają"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2023 05:52
- Był pod każdym względem złożony, było w nim tyle elementów. Aż dziwnie, że to się wszystko razem jakoś sprzęgało. Prawdopodobnie nieraz na tym cierpiał – wspominała w archiwalnym nagraniu radiowym Janina Kasprowicz, opowiadając o swoim ojcu, jednym z największych polskich literatów przełomu XIX i XX w. Dziś 163. rocznica urodzin Jana Kasprowicza. 
rozwiń zwiń