Historia

Bitwa pod Wagram. O tym, jak "Mały Kapral" pokonał wielką Austrię

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2023 05:55
Rozegrana 5 i 6 lipca 1809 roku dwudniowa bitwa w pobliżu austriackiej wsi Wagram należała do największych bitew w kampaniach napoleońskich. Walki zakończyły się klęską armii habsburskiej, a wkrótce potem rozpadem V koalicji antyfrancuskiej. 
Szarża pod Wagram. Obraz z 1897 roku
Szarża pod Wagram. Obraz z 1897 roku Foto: Henri Chartier/Wikimedia commons/dp

Austriacki odwet

Gdy w grudniu 1805 roku III koalicja antyfrancuska poniosła klęskę w walce w wojskiem Napoleona - zwanego też często "Małym Kapralem" - pod Austerlitz, obie strony zawarły pokój w Preszburgu (obecnie jest to część słowackiej Bratysławy). Dokument upokorzył Austriaków – na jego mocy Habsburgowie musieli się zrzec między innymi Wenecji, Dalmacji i Istrii na rzecz Włoch (których królem był wówczas Bonaparte) i Tyrolu na rzecz Bawarii będącej sojusznikiem Francji. Najbardziej dotkliwe było jednak uznanie przez Franciszka II niezależności Bawarii, Badenii i Wirtembergii, co wiązało się z rezygnacją z tytułu Świętego Cesarza Rzymskiego.

Posłuchaj
09:05 w wojnie z napoleonem ___1101_01_iv_tr_0-0_103145504536316c[00].mp3 O kampaniach napoleońskich mówi historyk prof. Rafał Habielski. Audycja Agnieszki Steckiej "W wojnie z Napoleonem" z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej". (PR, 14.03.2001)

Przez kolejne lata Austria rozpamiętywała porażkę z 1805 roku i powoli szykowała się do odwetu. Idealna okazja nadarzyła się, gdy Napoleon zaangażował swoje siły w konflikt na Półwyspie Iberyjskim – zwłaszcza, że początkowo odnosił wiele porażek. W 1809 roku Austria sprzymierzyła się z Wielką Brytanią i wspólnie zawiązały V koalicję antyfrancuską. Wybuch kolejnego konfliktu wisiał w powietrzu.

Wojna rozpoczęła się wiosną 1809 roku atakiem Austrii. Część habsburskich oddziałów dowodzonych przez arcyksięcia Karola wkroczyło do Bawarii, część pod dowództwem arcyksięcia Ferdynanda do Księstwa Warszawskiego, a inne dowodzone przez arcyksięcia Jana podjęły ofensywę we Włoszech. Początkowo Austriacy – zaskoczywszy Napoleona – odnosili sukcesy. Szybko jednak Francuzi otrząsnęli się z szoku i podjęli kontrofensywę - wygrali między innymi w bitwach pod Eckmühl i Ratyzboną. Zwycięstwa umożliwiły Bonapartemu wejście do Wiednia.

- Tu jednak pojawił się problem: główne siły austriackie manewrowały bezpiecznie po drugiej stronie Dunaju, a próba sforsowania trudnej do przebycia rzeki i wydania Austriakom walnej bitwy zakończyła się niepowodzeniem – tłumaczył historyk prof. Jarosław Czubaty w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego "Wiek XIX" z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci".

Posłuchaj
07:33 wiek xix - rok 1809___1645_00_iv_tr_0-0_108003014535900b[00].mp3 Historyk prof. Jarosław Czubaty mówi o działaniach wojsk francuskich w 1809 roku - walkach z V koalicją antyfrancuską i wojnie na Półwyspie Iberyjskim. Audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego "XIX wiek" z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci". (PR, 23.06.2000) 

Porażka Napoleona w bitwie pod Aspern-Essling zmotywowała go do starannego przygotowania kolejnego natarcia. W ciągu następnych kilku tygodni Francuzi prowadzili staranne przygotowania do walki - ściągano posiłki, budowano solidne mosty. W końcu, 5 lipca, Napoleon zdecydował się przeprawić przez rzekę.

Sukces okupiony morzem krwi

- Dwudniową bitwę pod Wagram rozpoczął zręczny manewr Wielkiej Armii, której korpusy zmyliwszy nieprzyjaciela, zdążyły bezpiecznie przeprawić się przez Dunaj i rozwinąć w znakomitym porządku, zajmując wyznaczone im miejsca – mówił prof. Jarosław Czubaty na antenie Polskiego Radia.

Wojska francuskie szybko zajęły miasta Aspern i Essling. Właściwa bitwa rozegrała się jednak dzień później. A wszystko to za sprawą tragicznej w skutkach pomyłki żołnierzy z dywizji gen. Étienne'a Macdonalda, którzy starli się z innym francuskim oddziałem, doprowadzając do bratobójczej walki i chaosu w szeregach.

6 lipca nad ranem wojska Napoleona spotkały się z armią Habsburską.

- Na froncie długości piętnastu kilometrów starło się około 320 tysięcy żołnierzy. Po przygotowaniu artyleryjskim do ataku ruszyła tak zwana wielka kolumna francuskiego generała Mcdonalda, w której skład wchodziło trzydzieści jeden batalionów piechoty i dwadzieścia cztery szwadrony kawalerii – mówił historyk prof. Jarosław Czubaty w audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci". - W utworzony przez nią wyłom Napoleon rzucił odwody, które przełamały front przeciwnika. O godzinie piętnastej Francuzi byli panami pola bitwy – dodał.

Straty po obu stronach były znaczące. Austriacy stracili około czterdzieści tysięcy żołnierzy, a kolejne kilkanaście tysięcy dostało się do niewoli. Armia Napoleona została pomniejszona o blisko trzydzieści tysięcy osób. Jedną z ofiar walk był francuski generał Antoine-Charles-Louis de Lasalle. 

Generał Laslle w bitwie pod Wagram. Obraz Edouard Détaille'a z 1912 roku. Źródło: Wikimedia commons/Domena publiczna
Generał Laslle w bitwie pod Wagram. Obraz Edouard Détaille'a z 1912 roku. Źródło: Wikimedia commons/Domena publiczna

Koniec V koalicji

Warto podkreślić, że w bitwie, po obu stronach, brali również udział Polacy.

Posłuchaj
06:31 polacy w wojnach napoleońskich___2732_01_iv_tr_0-0_104195524535e82e[00].mp3 Historyk prof. Jarosław Czubaty mówi o Polakach, którzy brali udział w walkach kampanii napoleońskich. Audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego "Polacy w wojnach napoleońskich" z cyklu "Kronika polska". (PR, 05.07.2001)

- Pod Wagram po raz kolejny odznaczył się polski pułk Szwoleżerów Gwardii Napoleona. Polscy kombatanci po latach wspominali w pamiętnikach przejmujące doświadczenie, jakim była dla nich walka z rodakami z Pułku Ułanów Arcyksięcia Karola – mówił prof. Jarosław Czubaty na antenie Polskiego Radia.

Odniósłszy porażkę, wojska Habsburgów rzuciły się do ucieczki. Po kilku dniach przerwy, Francuzi podjęli pościg. Armie ponownie starły się pod koniec lipca - również i ta walka okazała się klęską dla żołnierzy austriackich.

W efekcie arcyksiążę Karol został zmuszony do podpisania zawieszenia broni i zaniechania dalszej walki. Kilka miesięcy później obie strony zawarły traktat w austriackim mieście Schönbrunn, na mocy którego V koalicja antyfrancuska przestała istnieć. 

jb

Czytaj także

Zwycięstwo pod Somosierrą – szarża, która przeszła do legendy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 05:50
Atak trwał osiem minut. Tyle potrzebowali polscy szwoleżerowie, by zdobyć hiszpańską Samosierrą i otworzyć Napoleonowi drogę na Madryt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamach na Napoleona. Bonapartego uratował… pijany woźnica

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2023 05:40
223 lata temu, 24 grudnia 1800 roku, Paryżem wstrząsnęła olbrzymia eksplozja. Bomba podłożona przez zamachowców miała zabić człowieka, który - jak pokazała przyszłość - zmienił na zawsze oblicze Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa pod Waterloo - ostateczna klęska "małego kaprala"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 05:40
18 czerwca 1815 roku wojska Napoleona Bonaparte starły się z oddziałami pruskimi i angielskimi wchodzącymi w skład koalicji antyfrancuskiej. Była to ostatnia bitwa cesarza, który po przegranej został zesłany na Wyspę Świętej Heleny, gdzie sześć lat później zmarł. 
rozwiń zwiń