Historia

Siedem godzin sejmowej walki. Zagłosuj na serwis "Konstytucja 3 maja"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 05:55
Uchwalenie Konstytucji przebiegało w gorączkowej atmosferze. Sesja parlamentu odbyła się w trybie wyjątkowym, na dwa dni przed planowanym terminem. Zwolennicy ustawy posunęli się do nieuczciwych działań, by mieć pewność, że dokument zostanie zatwierdzony.
Fragment serwisu specjalnego Konstytucja 3 maja
Fragment serwisu specjalnego "Konstytucja 3 maja"Foto: Polskie Radio

Polskie Radio otrzymało trzy nominacje do Nagród Mobile Trends Awards 2021 dla firm wykorzystujących mobilne technologie w swoich projektach. Najlepsze realizacje wybiorą eksperci oraz internauci, którzy mogą głosować na stronie mobiletrendsawards.pl/mta/glosowanie.

W kategorii "Strona mobilna/RWD - Kultura i edukacja" kapituła doceniła multimedialny interaktywny serwis specjalny konstytucja3maja.gov.pl oraz witrynę galaktykalema.pl. Ponadto w kategorii "Życie codzienne" nominowano do nagrody aplikację Jedynka Polskie Radio.

***

Wbrew obowiązującemu prawu i tradycji nie rozesłano kopii Ustawy Rządowej do wglądu uczestnikom sesji przed obradami, większość posłów i senatorów zapoznała się z treścią Konstytucji dopiero na Zamku. Ponadto większość przeciwników reform nie powróciła jeszcze z domów po przerwie wielkanocnej. Spośród blisko 500 posłów i senatorów na sali było obecnych 182 - w większości zwolenników reformy.

Z punktu widzenia tego stronnictwa nie było czasu do stracenia. Stawką było ratowanie polskiej państwowości, zaś przeciwnicy Ustawy Rządowej, skupiając się na obronie szlacheckich wolności, łatwo mogli storpedować wysiłki króla i jego sojuszników. Siedmiogodzinne obrady obfitowały w dramatyczne wystąpienia, łącznie z groźbą dzieciobójstwa...

Rekonstrukcję tego, co działo się w Sali Senatorskiej na Zamku Królewskim w Warszawie 3 maja 1791 roku, znaleźć można w serwisie specjalnym konstytucja3maja.gov.pl.

***

Głosowanie na stronie mobiletrendsawards.pl/mta/glosowanie trwa od 15 do 23 lutego 2022 roku. Zachęcamy do oddania głosu.

Czytaj także

"Dziś już bym takiej książki nie napisał". Głosuj na serwis "Galaktyka Lema"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 05:56
W bogatym archiwum wywiadów udzielanych przez Stanisława Lema Polskiemu Radiu nie znajdziemy wiele wypowiedzi autora o jego dziełach. Lem bowiem nie lubił mówić o własnych książkach. A jednak udało się nam znaleźć kilka frapujących myśli pisarza o jego najsłynniejszych powieściach i opowiadaniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz, kto jest kim na obrazie Matejki, i głosuj na "Konstytucję 3 maja".

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 05:45
Słynne płótno "Konstytucja 3 Maja 1791 roku" namalowane przez Jana Matejkę to artystyczna wizja prawdziwego zdarzenia, do jakiego doszło tuż po zaprzysiężeniu ustawy przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ale nie wszystkie osoby, które widzimy na obrazie, faktycznie pojawiły się tego dnia w tym właśnie miejscu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gdyby Hitler nie wszedł mi w paradę…". Oddaj głos na "Galaktykę Lema"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 05:53
Dźwiękowa opowieść Stanisława Lema o lwowskiej młodości urywa się na wspomnieniach II wojny światowej. Pisarz chętnie dzielił się nimi ze słuchaczami Polskiego Radia. Jednak to, co Lem mówił o okupacji, służyło - zdaniem biografów - ukrywaniu tego, czego powiedzieć nie chciał. A nie chciał opowiedzieć o jednym z najgorszych koszmarów człowieka.
rozwiń zwiń