Historia

Efraim Szreger - znany i poważany architekt wczesnego klasycyzmu

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 05:35
239 lat temu, 16 marca 1783 roku, zmarł w Warszawie znany i poważany architekt Efraim Szreger. Był obywatelem pochodzenia niemieckiego i pierwotnie jego nazwisko zapisywane było Ephraim Schröger.
Pałac Prymasowski w Skirniewicach, grafika z 1825 r.
Pałac Prymasowski w Skirniewicach, grafika z 1825 r.Foto: Wikipedia/domena publiczna

Budowniczy pałaców i kościołów

Co ciekawe, wiele wzniesionych przez niego budowli przetrwało do czasów obecnych i możemy podziwiać ich piękno osobistym zwiedzaniem - tu choćby zbór ewangelicki w Toruniu, który obecnie jest kościołem Św. Ducha. Często też codziennie mijamy zabudowania wzniesione myślą Szregera i nawet nie wiemy o tym. Zwróćmy uwagę choćby na Pałac Szustra przy parku Morskie Oko lub przebudowany przez architekta Pałac Prymasowski w Warszawie.

Jego ojciec przeniósł się z Preszowa, niewielkiego miasteczka na Słowacji, 20 kilometrów na północ od Koszyc, do Torunia. Tam właśnie młody Efraim ukończył w 1743 roku Gimnazjum Akademickie i na dalszą naukę udał się do Warszawy. W stolicy studiował architekturę i inżynierię architektoniczną u znanych Jana Deybla  oraz Daniela i Joachima von Jauch. Dość powiedzieć, że nauka ta trwała aż dziewięć lat. Znajomość z saskim inżynierem wojskowym von Jauchem pozwoliła mu na otrzymywanie zamówień dworskich i królewskich od Stanisława Augusta Poniatowskiego. Szreger, bo tak spolszczano jego nazwisko, został nawet królewskim konstruktorem budowlanym.


Posłuchaj
29:42 efraim szreger___f 43695_tr_0-0_1173729192fb88ae[00].mp3 Audycja Elżbiety Kollat z cyklu "Sztuka bez ram" poświęcona postaci Efraima Szregera. (PR, 13.06.1988)

 

Wiele z budowli projektowanych i budowanych przez Szregera niestety nie przetrwało do czasów obecnych. Tu choćby uwieczniony na pięknym obrazie Bernarda Bellotta pt. "Ulica Miodowa w Warszawie" (1777) Pałac Tappera przy Miodowej 7. Ten najbogatszy i najbardziej wpływowy bankier okresu Stanisława Augusta mógł pozwolić sobie na okazałą budowle w centrum Warszawy. Częściowo zniszczony pożogą wojenną pałac został jednak rozebrany w 1948 roku w związku z budową Trasy W-Z albowiem znajdował się na linii tunelu.

Warszawa-Gniezno-Poznań-Skierniewice

Szreger nie był całkowicie związany tylko z Warszawą. Przebudowywał kościoły Poznania, Gniezna, Skierniewic czy Łowicza. W wielu przypadkach dostosowywał budowle barokowee do zasad wczesnego klasycyzmu, który w tamtych czasach królował w dużej mierze w Europie.

Państwowe Wydawnictwo Naukowe anonsuje książkę poświęconą dziełom tego architekta: "Monografia pióra prof. dr Stanisława Lorentza - jednego z najbardziej zasłużonych polskich historyków sztuki i muzeologów - jest wynikiem długoletnich studiów nad życiem i twórczością Efraima Szregera. Ten wybitny architekt późnego rokoka i klasycyzmu, pracujący na zlecenie króla i magnaterii polskiej, jest twórcą fasady kościoła Karmelitów Bosych na Krakowskim Przedmieściu, licznych kamienic mieszczańskich, przebudowy Pałacu Prymasowskiego w Warszawie, a także autorem wielu projektów dla Zamku Królewskiego i Ujazdowa. Spośród wielu budowli sakralnych i rezydencji pałacowych poza Warszawą na szczególną uwagę zasługuje kościół, ratusz oraz założenie pałacowe w Skierniewicach". (nota wydawnicza)

Zachęcamy do zdobycia tej książki i szerszego zapoznania się z twórczością tego architekta. Poszukiwaczom historii pozostaje również możliwość rozwikłania zagadki, dlaczego niektóre biogramy i strony internetowe jako datę śmierci podają 16 sierpnia 1783 roku.

PP


Czytaj także

Szymon Bogumił Zug – ozdobił Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 06:00
Zaprojektował wiele klasycystycznych warszawskich budowli, m.in. pałac Branickich na Nowym Świecie, studnię zwaną "Grubą Kaśką" czy pałacyk na Natolinie. Choć urodził się w Saksonii, całe życie poświęcił Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arseniusz Romanowicz. "Wykolejony" architekt

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 05:50
Sam o sobie ironicznie mówił, że w pewnym momencie swojej kariery się "wykoleił". I słusznie, bowiem Arseniusz Romanowicz był autorem projektów wielu stacji kolejowych, w tym Dworca Centralnego i Wschodniego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Pius Dziekoński - jeden z najpłodniejszych architektów sakralnych

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 05:30
4 lutego 1927 roku, zmarł w Warszawie wybitny architekt Józef Pius Dziekoński. W jego dorobku jest ponad 240 kościołów i budowli sakralnych, zarówno w pełni zaprojektowanych i wybudowanych, jak i tych, które przebudowywał i restaurował.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Gintowt - to on zaprojektował katowicki "Spodek"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 05:40
95 lat temu, 10 lutego 1927 roku, przyszedł na świat w Warszawie wybitny architekt monumentalnych budowli - Maciej Gintowt. Wśród uznanych dzieł znalazły się tak znaczące obiekty, jak katowicki "Spodek" czy gdańska hala "Olivii”.
rozwiń zwiń