Polskie Radio
Section05

budowle

Na ratunek Krzywej Wieży w Pizie. Inżynier polskiego pochodzenia uratował jeden z cudów świata

W Pizie trwają obchody 850-lecia rozpoczęcia budowy Krzywej Wieży. Mające trwać rok uroczystości rozpoczęto w sierpniu 2023. W styczniu w mieście odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Michele Jamiolkowskiego, inżyniera, który uratował słynną Krzywą Wieżę przed zawaleniem. To jednak nie jedyne niebezpieczeństwo, jakie groziło słynnej budowli.
Zobacz więcej na temat:  Włochy cuda świata inżynieria ŚWIAT Europa

79 lat temu Niemcy wysadzili Pałac Saski. Poznaj jego historię

Choć jego wygląd zmieniał się kilkakrotnie, Pałac Saski w Warszawie przetrwał prawie 300 lat. Zniknął 29 grudnia 1944 roku za sprawą niemieckiego okupanta. W 2022 roku rozpoczęła się jego odbudowa. To kolejny punkt zwrotny w dziejach pałacu, który był świadkiem niejednego doniosłego wydarzenia i niejedną ważną osobistość gościł w swych pokojach.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski historia Polski Jan Andrzej Morsztyn Warszawa architektura II wojna światowa Powstanie Warszawskie utracona stolica Bez Przedawnienia HISTORIA

"Witaj w świecie bez architektów". Szczęsny: ta książka opisuje przykłady budowania przez ludzi bez formalnego wykształcenia

- Trzeba pamiętać, że dzisiaj mamy bardzo dużo ekspresji w różnych miejscach na świecie i ocenia się, że może 10 proc. produkcji architektonicznej, tego, co staje jako budynki, jest w ogóle zaprojektowane przez architektów z dyplomami - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Szczęsny, autor książki "Witaj w świecie bez architektów".
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura KULTURA Polskie Radio 24 czytelnictwo architektura budownictwo

NASZ WYWIAD Historyk o Pałacu Kultury i Nauki: nie burzmy budowli, które są przestrogą

- Zastanówmy się, czy należy burzyć budowle, które są przestrogą. A taki jest, moim zdaniem, Pałac Kultury i Nauki. Wystarczy spojrzeć, aby zrozumieć jaka to była Warszawa, jaki to był system. Jest jego wyraźnym symbolem - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Konrad Rokicki z oddziału warszawskiego IPN, autor książki "Kłopotliwy dar. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa historia PRL Pałac Kultury i Nauki miasto

Odczarować czarodzieja. Wystawa "Antoni Gaudí" w Poznaniu

Około 150 eksponatów prezentowanych jest od soboty w ramach wystawy "Antoni Gaudí" w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Jak wskazują organizatorzy, to pierwsza w Polsce i największa w Europie tak obszerna prezentacja dokonań hiszpańskiego artysty. – Wystawa jest pomyślana tak, żeby "odczarować czarodzieja", czyli zobaczyć w Gaudim coś więcej, niż znamy z widoków Barcelony – powiedziała w "Trójce przed południem" kurator wydarzenia Dorota Żaglewska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Antonio Gaudi architektura artysta SZTUKA Poznań wielkopolskie zamek Barcelona Hiszpania