Historia

Menu z "Titanica" sprzedano na aukcji za 84 tys. funtów

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2023 05:50
Za 84 tys. funtów, co stanowi równowartość 425 tys. złotych, sprzedano na aukcji w Wielkiej Brytanii menu dla pasażerów pierwszej klasy ze statku "Titanic" z dnia 11 kwietnia 1912 roku, czyli na niecałe cztery dni przed jego zatonięciem. Drogocenny przedmiot wylicytowano na aukcji w Wielkiej Brytanii. 
Grafika przedstawiająca zatonięcie Titanica autorstwa Willyego Stwera. Powstała pomiędzy 1912 a 1931 rokiem.
Grafika przedstawiająca zatonięcie Titanica autorstwa Willy'ego Stöwer'a. Powstała pomiędzy 1912 a 1931 rokiem. Foto: WIkimedia commons/Domena publiczna

Co serwowano na "Titanicu"?

Na menu o wymiarach 15,9 na 10,8 cm znajduje się lista dań oferowanych pasażerom pierwszej klasy wieczorem 11 kwietnia 1912 roku. Wśród nich są m.in. ostrygi, wołowina, jagnięcina, łosoś, kaczka krzyżówka i gołębie. Na karcie zamieszczono też logo linii żeglugowej White Star Line, która była właścicielem "Titanica" - czerwoną flagę z białą gwiazdą. Pierwotnie znajdowały się tam także złotego koloru napisy OSNC (Ocean Steamship Navigation Company - Kompania Nawigacyjna Parowców Oceanicznych) i RMS "Titanic", ale te wyblakły wskutek zamoczenia w wodzie.

Jedyny taki egzemplarz

Jak powiedział Andrew Aldridge z domu aukcyjnego Henry Aldridge & Son w Devizes w hrabstwie Wiltshire, to najprawdopodobniej jedyny zachowany egzemplarz tego menu. Nie jest jasne, w jaki sposób ocalało, wiadomo natomiast, że zostało znalezione w albumie fotograficznym z lat 60. przez córkę i zięcia nieżyjącego już kanadyjskiego historyka Lena Stephensona.

Skarby z "Titanica" 

Podczas aukcji, która odbyła się w sobotę, sprzedano też kilka innych pamiątek z "Titanica" - m.in. szwajcarski zegarek kieszonkowy należący do jednego z pasażerów drugiej klasy za 97 tys. funtów i koc pokładowy z wzorem tartanu dla pasażerów pierwszej klasy, który mógł być używany podczas akcji ratunkowej - za 96 tys. funtów.

Czytaj także: 

Tragedia "Titanica"

"Titanic", będący wówczas największym pasażerskim statkiem na świecie i odbywający pierwszy rejs, krótko przed północą 14 kwietnia 1912 roku uderzył w górę lodową na Oceanie Atlantyckim, wskutek czego 2 godz. i 40 minut później zatonął. W wyniku katastrofy zginęło ponad 1500 spośród ponad 2200 znajdujących się na pokładzie pasażerów i członków załogi.

PAP/Bartłomiej Niedziński/bm

Czytaj także

"Titanic" jakiego dotąd nie widzieliśmy. Opublikowano niezwykłe skany 3D wraku

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 05:45
Tragedia sprzed ponad 100 lat jest najsłynniejszą katastrofą morską w dziejach. Jednak do tej pory nawet badacze dziejów "Titanica" nie wiedzieli, jak dokładnie wygląda jego wrak. Zmieniło się to dzięki niezwykle dokładnemu, trójwymiarowemu modelowi stworzonemu z kilkuset tysięcy podwodnych zdjęć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Toruń. Na dnie Wisły odnaleziono wrak statku bądź izbicę dawnego drewnianego mostu

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2023 05:40
Na dnie Wisły odnaleziono wrak statku lub izbicę dawnego drewnianego mostu, który istniał w Toruniu od 1500 roku do drugiej połowu XIX wieku. Znalezisko znajduje się na 3-3,5 metra głębokości na wysokości ul. Mostowej — dowiedziała się PAP. Odkryła je firma badająca dno rzeki przed Festiwalem Wisły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzwon ze zniszczonej cerkwi nie bił od 80 lat. Teraz wyciągnięto go spod ziemi

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 05:50
Pracownicy Muzeum Budownictwa Ludowego (MBL) w Sanoku przy udziale służb konserwatorskich i społeczników wydobyli dzwon z nieistniejącej cerkwi w Maniowie na Podkarpaciu. 300-kilogramowy dzwon po ponad 80 latach od ukrycia go przez dawnych mieszkańców zachował się w doskonałym stanie.
rozwiń zwiń