X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Szczeciński Sierpień '80

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 06:00
18 sierpnia 1980 o godz. 10.30 część wydziałów w Stoczni Szczecińskiej im. Warskiego przerywa pracę. Przed bramą główną gromadzi się kilka tysięcy pracowników.
Audio
  • Jak powstawała Solidarność - szczeciński Sierpień 80' (cz.1)
  • Jak powstawała Solidarność - szczeciński Sierpień 80' (cz.2)
Brama Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego, której załoga rozpoczęła strajk 18.08.1980
Brama Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego, której załoga rozpoczęła strajk 18.08.1980Foto: PAP/Jerzy Undro

Wysyłany na rozmowy I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR jest bezradny. Komuniści zaczynają zdawać sobie sprawę, że tej lawiny strajkowej ogarniającej cały kraj nie da się już powstrzymać.

- Przy redakcji postulatów zeszło nam najwięcej czasu. Siedzieliśmy do późna w nocy, nie mogliśmy sobie poradzić, szukaliśmy doradców, szukaliśmy kogoś, kto mógłby nam pomóc, chodziło o różne kruczki prawne. Tego pierwszego dnia jeszcze nie myśleliśmy o stworzeniu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Dopiero następnego dnia ktoś poddał myśl, by taki komitet stworzyć – wspominał jeden z uczestników strajku w Stoczni Szczecińskiej, Grzegorz Durski.

Janusz Marchwiński w cyklu audycji "Jak powstawała Solidarność" emitowanym na antenie Rozgłośni Polskiej RWE wrócił do wydarzeń szczecińskiego Sierpnia '80.

- Przemierzałem często tysiące kilometrów, by dotrzeć do świadków historii, uczestników strajków. Jedni opowiadali żywo, jakby każdy szczegół zatrzymali skrzętnie w pamięci, inni zastanawiali się, robili długie przerwy, starając się pokonać barierę zapomnienia – mówił we wstępie.

Informacje o tym, co dzieje się w Trójmieście zaczęły docierać także do Szczecina. 18 sierpnia na bramach Stoczni im. Warskiego wywieszono plakaty: "Chcemy połączenia z Gdańskiem”, ”Solidaryzujemy się ze strajkującymi w Gdańsku i w Gdyni". Do strajkujących stoczniowców zaczęli dołączać przedstawiciele innych zakładów. Radzimierz Nowakowski, członek Komitetu Strajkowego Szczecińskiej pracowni konserwacji zabytków opowiadał:

- Wydawało mi się, że stocznia będzie otoczona, że dostęp do niej będzie niemożliwy. Okazało się, że nie, że praktycznie każdy może wejść bez większych przeszkód. Natomiast przy bramie stała straż stoczniowa. Pokazałem swój dowód i zostałem zaprowadzony do Sali, w której obradował komitet strajkowy. To była sala stołówki, panowało w niej niezwykłe ożywienie. Trudno się było zorientować, kto dowodzi tym strajkiem. W pewnym momencie podszedł do mnie człowiek w szarym fartuchu, zupełnie niepozorny. Jak się okazało później to był Marian Jurczyk.

Posłuchaj o wydarzeniach szczecińskiego Sierpnia '80 w audycjach Janusza Marchwińskiego.

Zajrzyj na strony serwisu "Radia Wolności">>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sierpień 1980 - to był przełomowy moment

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 08:00
- Przy bramach zakładu garstka ludzi. Krzyczą i zachęcają, by inni się dołączyli. Nad bramą lata samolot, rozrzucający ulotki z informacją, że strajk się zakończył, a stocznię opanowała grupka elementów antysocjalistycznych – wspominał jeden z uczestników strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienie szczecińskie: krok ku wolności

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 06:10
30 sierpnia 1980 roku, podpisano porozumienie kończące strajki organizowane przez całe lato na Pomorzu Zachodnim.
rozwiń zwiń