Polskie Radio
Section05
Stocznia Szczecińska

"Solidaryzujemy się ze strajkującymi w Gdańsku i w Gdyni". Szczeciński Sierpień '80

19 sierpnia 1980 roku w Stoczni Szczecińskiej im. Warskiego powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, jego przewodniczącym wybrano Mariana Jurczyka. Dzień wcześniej o godz. 10.30 część wydziałów przerwała pracę. Przed bramą główną zgromadziło się kilka tysięcy pracowników.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk Janusz Marchwiński Marian Jurczyk Stocznia Szczecińska Szczecin sierpień 80 Solidarność PRL związki zawodowe

Wicepremier Sasin: zaczynamy nowy rozdział w dziejach polskiego przemysłu stoczniowego

- Chcemy inwestować w przemysł stoczniowy. Mamy ambicje, by budować silny polski przemysł i silną polską obronność - mówił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Gdyni. Dodał, że okręty zbudowane w polskiej stoczni będą służyły Marynarce Wojennej, na Bałtyku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Stocznia Gdańska Stocznia Szczecińska Jacek Sasin POLSKA przemysł firma Ministerstwo Aktywów Państwowych

Przemysł stoczniowy w Polsce. Wiceminister Gróbarczyk: sytuacja jest stabilna z tendencją na dobrą

- Sytuacja w przemyśle stoczniowym jest stabilna z tendencją na dobrą - powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że wszystkie stocznie "mają pełen pakiet zamówień w zakresie remontów i budów".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Marek Gróbarczyk ministerstwo infrastruktury Stocznia Gdańska Stocznia Szczecińska statki POLSKA inwestycje infrastruktura

Polski przemysł stoczniowy walczy z azjatycką konkurencją. Gróbarczyk: potrzebne są daleko idące inwestycje

- Bezwzględnie musimy poradzić sobie z tą konkurencją - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, odnosząc się do sytuacji przemysłu stoczniowego i liczby zamówień w stoczniach azjatyckich. Podkreślił, że rozwiązaniem dla polskiej gospodarki morskiej są inwestycje.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Stocznia Szczecińska Stocznia Gdańska ministerstwo infrastruktury

Szczecin '80. "Był zakaz pisania, stąd się wziął nasz biuletyn"

- Czuło się w powietrzu jakieś elektrony. Pamiętam, że były dyskusje. Ja chodziłem często na swój wydział, rozmawiałem z ludźmi, już wtedy były jakieś opinie, ktoś coś mówił, „powinniśmy strajkować, powinniśmy przeciwdziałać temu”. I nagle gruchnęła wieść: „Strajk!” – mówił w Dwójce Leszek Dlouchy, uczestnik strajków 1980 roku, wtedy pracownik szczecińskiej stoczni „Gryfia”.
Zobacz więcej na temat:  Stocznia Szczecińska Wacław Holewiński porozumienia sierpniowe Dwójka

"Stocznie stały się dzieckiem niechcianym". Brzezicki o aferze związanej z prywatyzacją stoczni

- Wpływ Kataru na polską politykę gospodarczą jest kontekstowy. I stocznie, i Bumar, i gaz - dużo elementów się złożyło. Oczywiście mógł to załatwić ktoś, kto miał koneksje w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Brzezicki, były prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, komentując próbę zakupu polskiej stoczni przez katarskiego inwestora. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prywatyzacja Stocznia Szczecińska gospodarka polska POLSKA

Strajk w Stoczni Szczecińskiej. Kulisy wydarzeń z sierpnia 1980 roku

Strajk w Stoczni Szczecińskiej rozpoczął się 18 sierpnia 1980 roku. – Pierwsze spotkanie zrobiliśmy już w czerwcu. Stocznia miała dobre wyniki pracy, ale ludzie mało zarabiali. Ciągle żyliśmy tym, co wywalczyliśmy w 1971 roku, choć kolejne przywileje były dobierane – wspomina Stanisław Wądołowski, lider strajku w szczecińskiej Stoczni im. Warskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Semka sierpień 80 Stocznia Szczecińska IPN Szczecin Stanisław Wądołowski

"Kwadratura Kultury". Niecodzienny koncert Krzysztofa Pendereckiego w Stoczni Szczecińskiej

Gościem audycji była Irena Groblewska, poetka, autorka filmów telewizyjnych o sztuce, specjalistka od public relations, która opowiedziała o specjalnym koncercie z udziałem Krzysztofa Pendereckiego z okazji 35. rocznicy Grudnia '70 w funkcjonującej wtedy Stoczni Szczecińskiej.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu Monika Małkowska KULTURA Grudzień 1970 Stocznia Szczecińska FILM MUZYKA

M. Gróbarczyk: wskrzesimy polski przemysł stoczniowy

- Chcemy powrócić do produkcji stoczniowej i wprowadzić wszelkie możliwe ułatwienia do funkcjonowania tego przemysłu. Zależy nam na tym, aby Polska znów liczyła się na arenie międzynarodowej. Po to jest moje ministerstwo - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Stocznia Szczecińska Szczecin Marek Gróbarczyk Małgorzata Raczyńska-Weinsberg