Historia

Benedykt XVI modlił się, by go nie wybrano

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 06:00
- Po wielkim papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali mnie, prostego i pokornego pracownika winnicy Pańskiej - mówił papież Benedykt XVI zaraz po objęciu Stolicy Piotrowej.
Audio
  • Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie 19 kwietnia 2005 roku. Reakcja tłumu zgromadzonego na Placu Św. Piotra po zakończeniu konklawe, na którym wybrano na papieża Benedykta XVI. Archiwalna audycja Polskiego Radia z 19 kwietnia 2005 roku
  • Relacje reporterów Polskiego Radia z Rzymu po zakończeniu konklawe 19 kwietnia 2005 roku. Pierwsza wystąpienie w języku włoskim nowego papieża Benedykta XVI (archiwa Polskiego Radia, 19.05.2005 r.)
Benedykt XVI
Benedykt XVIFoto: PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

10 lat temu, 19 kwietnia 2005, siedemnaście dni po śmierci Jana Pawła II, konklawe wybrało kolejnego następcę św. Piotra. Został nim kardynał Joseph Ratzinger, który w latach 1981-2005 przewodniczył Kongregacji Nauki Wiary. Nowy papież przybrał imię Benedykta XVI w nawiązaniu do Benedykta XV, dążącego do pokoju w czasach I wojny światowej, oraz do św. Benedykta, który pracował na rzecz chrześcijańskiej tożsamości Europy.

SERWIS POLSKIEGO RADIA POŚWIĘCONY JANOWI PAWŁOWI II >>>>

Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie
- Jest 17.50, proszę państwa, przerywamy w tej chwili program. Patrzymy na kaplicę Sykstyńską w Watykanie. Pojawił się dym w kominie, przez moment nie mogliśmy stwierdzić jaki to dym, ale natychmiast łączymy się z Watykanem, z naszym wysłannikiem Wojciechem Cegielskim, który wie najlepiej - mówiła 19 kwietnia 2005 na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia Marta Kielczyk.
- W tej chwili na placu św. Piotra jest coraz większe szaleństwo, ludzie wybiegają ze wszystkich budynków i po prostu biegną pod barierki jak najbliżej Bazyliki św. Piotra - mówił z Rzymu Wojciech Cegielski.
Nowy papież został wybrany bardzo szybko, bo już w drugim dniu konklawe, po czterech głosowaniach. - Sesja rozpoczęła się o 16.30, teraz jest 17.50, a więc to chyba niemożliwe, żeby odbyły się aż dwie sesje - mówił z Rzymu dziennikarz Wiesław Molak. - To by znaczyło, że nowy papież został wybrany w pierwszej sesji popołudniowej.

"Habemus papam"
O godz. 18.44 na głównym balkonie bazyliki św. Piotra stanął kardynał Jorge Arturo Medina Estévez i zwrócił się do zgromadzonych łacińskim "Habemus papam".
Kardynał Ratzinger wcale nie pragnął zostać papieżem. - Podczas konklawe modliłem się do Boga, żeby mnie nie wybrano. Tym razem jednak Bóg wyraźnie mnie nie posłuchał - wspominał.

Zaraz po swoim wyborze, zwrócił się do wiernych tymi słowami: "Umiłowani bracia i siostry. Po wielkim papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali mnie - prostego, skromnego pracownika winnicy Pana. Pocieszam się faktem, że Pan potrafi się posługiwać niedoskonałymi narzędziami i działać przy ich pomocy, a przede wszystkim zawierzam się waszym modlitwom. W radości Pana zmartwychwstałego, ufni w Jego stałą pomoc, idziemy przed siebie. Pan nam pomoże, a Maryja, Jego Najświętsza Matka, stoi u naszego boku. Dziękuję”. Po czym pobłogosławił ludzi zebranych na placu przed Bazyliką św. Piotra.
Po niespełna 8 latach pontyfikatu, Benedykt XVI 11 lutego 2013 ogłosił, że zrezygnuje z posługi biskupa Rzymu. Na papieską emeryturę przeszedł 28 lutego 2013.

mk

Czytaj także

Pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 05:50
Ojciec Święty wybrał Polskę jako cel swojej drugiej podróży apostolskiej. Pielgrzymował śladami swojego poprzednika Jana Pawła II i ujął Polaków przemawianiem w naszym języku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygląda wybór papieża? Może trwać bez końca

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 11:46
77 głosów potrzebnych będzie do wyboru papieża podczas konklawe, w którym udział bierze 115 elektorów. Samo głosowanie to skomplikowany rytuał. Oddane kartki nawleka się na nić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przez wieki zmieniało się konklawe?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 09:11
We wtorek w Watykanie rozpoczęło się konklawe. Od kilkunastu godzin kardynałowie decydują kto zostanie wybrany na następcę Benedykta XVI. Jak kiedyś wyglądały wybory i co się podczas nich działo?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowo wybrany papież ubiera się w Pokoju Łez

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 10:59
Pokój Łez to jedno z najtajniejszych miejsc konklawe. Tam nowo wybrany papież przygotowuje się do spotkania z wiernymi.
rozwiń zwiń