Historia

Pierwszy wyścig na warszawskim Służewcu

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 06:50
3 czerwca 1939 roku otwarto Tor Wyścigów Konnych Służewiec. Tego dnia pierwszą gonitwę wygrał ogier Felsztyn, dosiadany przez dżokeja Stefana Michalczyka.
Audio
  • Uroczyste otwarcie sezonu wyścigowego po II wojnie światowej (archiwalne nagranie Polskiego Radia z 1946 roku)
Uroczysty powrót wyścigów konnych na tor Służewiec po II wojnie światowej. Na zdjęciu gracze i miłośnicy wyścigów obserwują z trybun gonitwę. PAPStanisław Dąbrowiecki
Uroczysty powrót wyścigów konnych na tor Służewiec po II wojnie światowej. Na zdjęciu gracze i miłośnicy wyścigów obserwują z trybun gonitwę. PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Był to wtedy najnowocześniejszy i największy tor wyścigów konnych w Europie. Obiekt do dziś posiada niezmienioną formę architektoniczno-przestrzenną.Warszawski tor wyścigów konnych znajduje się na terenie Służewca, formalnie w dzielnicy Ursynów.

Pierwsza gonitwa

Tradycja wyścigów konnych w Polsce jest jednak dużo dłuższa. Pierwszy taki wyścig, mający charakter rywalizacji sportowej odnotowano w 1777 roku. Wtedy to, na dystansie z Woli do Zamku Ujazdowskiego, klacz Kazimierza Rzewuskiego okazała się szybsza od konia angielskiego posła sir Charlesa Whitwortha. Powodem wyścigu był zakład między oboma dżentelmenami.

W Warszawie wyścigi konne odbywały się jeszcze na ulicy Marszałkowskiej i w pobliżu Łazienek Królewskich, jednak pierwszy profesjonalny tor powstał na Polach Mokotowskich w 1841 roku z inicjatywy Towarzystwa Wyścigów Konnych i Wystawy Zwierząt Gospodarskich w Królestwie Polskim. Od tamtej pory wyścigi odbywały się tu regularnie aż do 1938 roku.

Służewiec – centrum wyścigów konnych

Od lat dwudziestych XX wieku trwały prace nad wybudowaniem nowoczesnego kompleksu dla potrzeb wyścigów konnych. W tym celu Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni w Polsce nabyło ok. 150 ha gruntów na Służewcu. Za sprawą warszawskiego architekta Zygmunta Plater-Zyberka powstał tam obiekt, który do dziś należy do najpiękniejszych tego typu na świecie.

3 czerwca 1939 roku Tor Wyścigów Konnych Służewiec rozpoczął swoją działalność gonitwą, którą wygrał ogier Felsztyn, dosiadany przez dżokeja Stefana Michalczyka. Jeszcze w trakcie budowy tor nazwano "miasteczkiem wyścigowym".
Składa się ono z dwóch torów: owalnej bieżni o długości ok. 2300 m do rozgrywania gonitw płaskich (gonitwy bez przeszkód) oraz bieżni wewnętrznej, na której rozgrywane są gonitwy płotowe (długodystansowe wyścigi z przeszkodami).

Wyścigi mogą być rozgrywane od kwietnia do listopada. Do dyspozycji widzów są trzy trybuny, wśród których jest "trybuna honorowa", wybudowana z myślą o najważniejszych osobistościach. Na terenie kompleksu znajdują się też budynki stajenne, maneże, szpital weterynaryjny oraz tor treningowy.

Powstały w 1939 roku Tor Wyścigów Konnych Służewiec szczęśliwie nie uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej i gonitwy wróciły tu już w 1946 roku. 

mk

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Warszawa
Czytaj także

Przerwany lot. 34 lata temu w Lesie Kabackim rozbił się Ił-62 M

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 05:45
- Jesteśmy na miejscu katastrofy... Połamane drzewa, szczątki ludzi, wokół ekipy ratownicze. Widok jest wstrząsający - mówił reporter Polskiego Radia godzinę po katastrofie samolotu Ił-62M.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łazienki bez Chopina? Niemcy nie mieli problemu z wysadzeniem pomnika

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 05:55
W kwietniu 1940 roku gubernator Warszawy Hans Frank opublikował odezwę wzywającą do zbiórki metali na potrzeby zbrojeniowe armii niemieckiej. Jako pierwszy na złom trafił pomnik Chopina w Łazienkach.
rozwiń zwiń