Polskie Radio
Section05
katastrofa lotnicza

Śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej. Trzy listy gończe

Prokuratura Krajowa przedłużyła śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Potrwa ono co najmniej do końca 2024 r. Postępowanie prowadzone jest przeciwko trzem rosyjskim oficerom "podejrzanym o sprowadzenie katastrofy w ruchu powietrznym". Jak przekazała prokuratura, są oni poszukiwani listami gończymi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska Prokuratura Krajowa prokuratura katastrofa lotnicza Lech Kaczyński Smoleńsk sądownictwo

Katastrofa Iła-76. ISW: Rosja wykorzystuje ją do destabilizowania sytuacji na Ukrainie

Rosjanie wykorzystują zestrzelenie swojego transportowego samolotu wojskowego Ił-76 do podżegania sporów wśród Ukraińców i podważania w państwach Zachodu sensu dalszego udzielania Ukrainie wsparcia wojskowego - ocenia w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 serwis wschodni Rosja katastrofa samolotu katastrofa lotnicza propaganda dezinformacja

Koniec śledztwa ws. śmierci szefa ukraińskiego MSW. Służby znają przebieg katastrofy śmigłowca

Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze (DBR) oświadczyło, że zakończyło śledztwo w sprawie styczniowej katastrofy śmigłowca w Browarach pod Kijowem, w której zginął szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski. Wcześniej wstępnie uznawano, że przyczyną wypadku było naruszenie procedur bezpieczeństwa lotów i ocenę tę powtórzono w komunikacie o zakończeniu śledztwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wschodnia Ukraina katastrofa lotnicza

Katastrofa amerykańskiego samolotu nad Morzem Śródziemnym. Wykonywał lot szkoleniowy

Amerykański samolot wojskowy rozbił się podczas lotu szkoleniowego nad wschodnią częścią Morza Śródziemnego - poinformowało w sobotę późnym wieczorem dowództwo europejskie sił zbrojnych USA (EUCOM) z siedzibą w niemieckim Stuttgarcie. W komunikacie nie podano, co było przyczyną katastrofy, ani jakie są losy załogi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Morze Śródziemne USA katastrofa lotnicza

Witold Jurasz wspomina pierwsze godziny po katastrofie smoleńskiej. "Mówienie o dobrej woli Rosjan było absurdem"

Bałagan, amatorstwo ówcześnie rządzących i naiwności wobec Rosjan, którzy od początku, świadomie prowadzili grę przeciwko Polakom - taki obraz wyłania się ze wspomnień byłego dyplomaty Witolda Jurasza, który w swojej książce opisuje ostatnie minuty przed i pierwsze godziny po katastrofie w Smoleńsku.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa lotnicza katastrofa w Smoleńsku POLSKA KSIĄŻKA historie Smoleńsk

Katastrofa samolotu znanej włoskiej grupy akrobacyjnej. Zginęła 5-letnia dziewczynka

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło na lotnisku pod Turynem we Włoszech. W czasie startu formacji grupy akrobacyjnej Frecce Tricolori jedna z maszyn zaczęła nagle spadać. Pilot zdołał się katapultować, ale szczątki samolotu uderzyły w jadący za ogrodzeniem lotniska samochód. Zginęła 5-letnia dziewczynka, a trzy inne osoby odniosły obrażenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Włochy Europa katastrofa lotnicza

Tajemniczy kształt odkryty w dżungli. Czy to zaginiony boeing MH370 Malaysian Airlines?

Brytyjski ekspert technologiczny Ian Wilson utrzymuje, że znalazł szczątki boeinga MH370 linii Malaysian Airlines, który zaginął w marcu 2014 r. Jak przekonuje, wrak samolotu jest w środku kambodżańskiej dżungli. Innego zdania są eksperci badający nowatorską metodą sygnały radiowe, którzy twierdzą, że maszyna spadła do Oceanu Indyjskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja lotnictwo katastrofa lotnicza infografika katastrofa samolotu

Eksplozja w powietrzu, zamach FSB? Nowe doniesienia ws. katastrofy samolotu Prigożyna

To najprawdopodobniej rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) stała za środowym atakiem na samolot, którym leciał właściciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn - twierdzą brytyjskie źródła wojskowe, cytowane przez BBC. Wszystkie osoby na pokładzie maszyny zginęły. Z kolei naoczny świadek twierdzi, że samolot spadał z jednym skrzydłem, a zdarzenie poprzedził odgłos silnej eksplozji.
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja Jewgienij Prigożyn Grupa Wagnera katastrofa lotnicza

Eksplozja w powietrzu? Nowe doniesienia ws. katastrofy samolotu Prigożyna

- Samolot, którym leciał szef najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn, spadał z jednym skrzydłem. Wcześniej słychać było silny wybuch - powiedział agencji Reutera mieszkaniec wsi Kużenkino, Witalij Stepienok. W okolicach tej miejscowości w obwodzie twerskim rozbiła się w środę maszyna z Prigożynem na pokładzie, lecąca z Moskwy do Petersburga.
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja ŚWIAT Jewgienij Prigożyn Grupa Wagnera katastrofa lotnicza

Katastrofa samolotu Prigożyna. Müller: Putin wielokrotnie zlecał morderstwa na terenie różnych krajów

Rzecznik rządu Piotr Müller ocenił, że jeśli informacje o śmierci Jewginija Prigożyna w katastrofie lotniczej się potwierdzą, będzie to oznaczało, że kontrolę nad najemnikami z Grupy Wagnera przejmie Władimir Putin. - Wielu obserwatorów spodziewało się, że tak zakończą się losy szefa Grupy Wagnera - powiedział. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jewgienij Prigożyn Grupa Wagnera Piotr Müller Rosja katastrofa samolotu katastrofa lotnicza