Historia

Marzenia Evy Perón się spełniły

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 06:02
- Przyznaję się do mojej jedynej wielkiej ambicji osobistej. Chciałabym, aby imię Evita pozostało w historii mojej ojczyzny - napisała Eva Perón w swej autobiografii "Sens mojego życia".
Audio
  • Evita - biografia Evy Perón. Kariera, działalność charytatywna, przedwczesna śmierć. Aud. Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku".
Eva Perón (1919-1952).
Eva Perón (1919-1952).Foto: Wikimedia Commons/dp. Źr.: Archivo Grafico de la Nación

Eva Perón – kobieta mit, kobieta legenda, kobieta, o której śpiewano i śpiewa się do dziś pieśni pełne nostalgii. Zmarła 26 lipca 1952.

Evita

Życie Evy Perón stało się kanwą powstałego w 1976 roku musicalu "Evita", skomponowanego przez Andrew Lloyda Webbera do libretta Tima Rice'a. W adaptacji filmowej w jej postać wcieliła się Madonna.

Biografię Evy Perón przedstawił Sławomir Szof w audycji z cyklu "Postacie XX wieku". W programie nadanym w grudniu 1994 roku wzięli udział dziennikarze: Joanna Klimowicz oraz Roman Samsel.

Dzieciństwo

- Ona chciała się nazwać Evita – mówił publicysta. – Oficjalnie, występując u boku męża, prezydenta kraju była Evą Perón. Ale dla ludu Argentyny chciała być kimś bliskim, po prostu Evitą.  

- Była to na pewno osoba nieprzeciętną – stwierdziła Joanna Klimowicz. – Pochodziła z bardzo biednej i nic nieznaczącej rodziny. Była nieślubnym dzieckiem kucharki Juany Ibarguren i jej kochanka, farmera Juana Duarte.

Urodziła się 7 maja 1919 w La Unión, małym miasteczku, położonym 300 km na zachód od Buenos Aires. Juan Duarte dopiero po śmierci swej prawowitej żony, uznał Evę za swe prawowite dziecko i nadał swoje nazwisko.

Praca i kariera

Do stolicy Argentyny Eva Duarte przyjechała mając 14 lat. Rozpoczęła karierę aktorki teatralnej, filmowej i radiowej. Grywała w filmach "klasy B" i codziennych słuchowiskach Radia El Mundo.

– Była to walka o karierę, o status społeczny – stwierdziła publicystka. – Ona do końca życia miała kompleks kogoś gorszego i z tego powodu postawiła jako antytezę dla oligarchii "ludzi nie posiadających koszuli".

Czy to prawda, że miała dość liczne kontakty z mężczyznami? – pytał autor audycji. - Myślę, że Eva Perón miała romanse przez całe życie, aczkolwiek może nie to jest najważniejsze – powiedział Roman Samsel. - Ona walczyła o egzystencję w takich małych teatrzykach jako śpiewaczka kabaretowa. To było na granicy dobrego i złego smaku.

Wielka miłość

Juana Peróna poznała w 1944 roku w San Juan, gdzie doszło do tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi. Eva Duarte rozpoczęła najpierw zbiórkę na pomoc poszkodowanym, a później pojechała na miejsce, żeby rozdzielać zarówno pieniądze, jak i dary, które zebrała. Zjawił się tam również Juan Perón, ówczesny minister pracy i opieki społecznej. - Także poznali się, niosąc pomoc innym ludziom – komentowała Joanna Klimowicz.

- I to jest sedno sprawy – dodał Roman Samsel. – Ona od dziecka była zanurzona w nędzy. Znała tę inną Argentynę i przeżywała takie zdarzenia. Działalność charytatywną prowadziła do końca, stale starała się pomagać ludziom.

Za Peróna wyszła za mąż 21 października 1945. Była w nim bezgranicznie zakochana. - Spotkała człowieka, który w 1943 roku dokonał  zamachu wojskowego i chciał tworzyć nową Argentyną, w której jedynymi, uprzywilejowanymi obywatelami będą dzieci – słyszymy w komentarzu.

Świat polityki

Eva Perón nie pełniła w Argentynie żadnych oficjalnych funkcji. – Ona była szarą eminencją – mówiła Joanna Klimowicz. – Została stworzona fundacja jej imienia, która de facto pełniła rolę drugiego ministerstwa pracy.

Miała ogromny wpływ na swego męża i na losy kraju. Dostawała dziennie ok. 4 tys. listów, na wszystkie starała się odpowiedzieć. W fundacji pomagało jej ok. 1000 osób.

W pewnym momencie rezydencja Perónów zamieniła się w miejsce, do którego ludzie przychodzili dzień i noc i tam składali listy z prośbami o pomoc. – Gdziekolwiek wyruszała zabierała ze sobą torbę, do której wrzucali listy z prośbami o pomoc – powiedział gość audycji.

Evita
Evita przemawia do argentyńskich kobiet. Wikimedia Commons/dp. Źr.: "Sens mojego życia". Eva Perón.1951

Działalność charytatywna

Evita miała ogromną charyzmę, umiała rozmawiać z ludźmi. Jej legenda rodziła się już za życia. Zbudowała bardzo wiele sierocińców, szkół, ośrodków opieki dla osób starszych, 350 tys. domów komunalnych. A drugiej strony kochała luksus i się nim otaczała.

- Była bardzo wrażliwa na ludzką nędzę i nigdy nie zapomniała o upokorzeniach i niedostatku, których sama doświadczyła – mówiła Joanna Klimowicz. – Ale swojego sukcesu życiowego nie skonsumowała sama, tylko spożytkowała go dla innych.

Czy już za życia uważana była za świętą? - Natychmiast po jej śmierci starano się o jej beatyfikację - komentowała publicystka.

Pożegnanie

26 lipca 1952 r. Argentyna okryła się żałobą. "Buenos Aires opłakuje Evitę" – głosiły depesze wszystkich wielkich agencji światowych. Trumnę z ubraną na biało Evą Perón wystawiono w sali ministerstwa pracy. Przedefilowało przed nią 700 tys. ludzi. Evita zmarła na białaczkę w wieku 33 lat. Żałobny kondukt przez kilka godzin ciągnął się ulicami Buenos Aires.
"Zmarł nasz przywódca duchowy” - ogłoszono w komunikacie radiowym.

Pożegnanie
Pożegnanie Evity. Wikimedia Commons/dp. Źr.: "100 años de vida platense", Ricardo Soler

Legenda

Evita – wojowniczka, walcząca o prawa robotników i kobiet odeszła. W swej autobiografii "Sens mojego życia" napisała: "Perón uczył mnie wielu rzeczy. Pomiędzy nimi zaś tej, że z naszego słownika należy wykreślić słowo niemożliwe. Czułabym się w pełni usatysfakcjonowana, jeśli notka o mnie kończyłaby się w ten oto sposób: O tej kobiecie wiemy tylko tyle, że lud nazywał ją czule Evitą".

Eva Perón chciała przejść do historii i przeszła. Jej legenda żyje nie tylko w Argentynie. Jakie były pośmiertne losy Evity? Niezwykłe. Posłuchaj audycji Polskiego Radia.

bs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Juan Perón spodziewał się III wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 06:00
- Był pewien, że między USA a Związkiem Radzieckim wybuchnie wojna. Juan Perón chciał, by Argentyna stanęła w niej po stronie Stanów Zjednoczonych. Szybko jednak zmienił zdanie – mówił o argentyńskim prezydencie Roman Samsel.
rozwiń zwiń