Polskie Radio
Section05
Benito Mussolini

"Słabość demokracji i parlamentaryzmu". Prof. Maciej Marszał o źródłach włoskiego faszyzmu

- W latach 20. ub. wieku faszyzm był postrzegany niemalże jako ruch romantyczny. Zachwycony był nim Winston Churchill. Ten ruch był postrzegany jako coś, co doprowadzi do zburzenia starego, liberalnego, parlamentarnego świata, co zaprowadzi nowy porządek - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Marszał, politolog i prawnik.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski Polskie Radio 24 faszyzm II wojna światowa Niemcy Włochy Benito Mussolini Adolf Hitler nazizm

Każda twórczość zależna od tych, którzy sprawują władzę

Gdy artyści deklarują pełnię wolności i całkowitą niezależność od polityki czy dominującej w danym czasie ideologii, często nie zawsze zdają sobie sprawę, że każda twórczość - w mniej lub bardziej świadomy sposób - wpisana jest w realia i zależna od tych, którzy władzę sprawują lub mają na nią wpływ. Rozmawiali o tym w audycji Kwadratura Kultury prof. Irena Kossowska, historyk sztuki, autorka książki pt. „Artystyczna rekonkwista. Sztuka w międzywojennej Polsce i Europie”, a także Mariusz Knorowski, dyrektor Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Zobacz więcej na temat:  Benito Mussolini Włochy