X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Paul Cezanne - między impresjonizmem a kubizmem

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 07:00
Jego obrazami zachwycał się Pablo Picasso. Henri Matisse nazywał go "ojcem wszystkich malarzy”. Jego obrazy wisiały na wystawach impresjonistów, ale to on pierwszy zaczął malować perspektywę z różnych punktów widzenia. Tak jak on zaczęli malować dopiero kubiści.
Audio
  • "Życie i twórczość Cezanne'a"- w audycji z cyklu "W stronę sztuki" mówi krytyk Monika Małkowska (Polskie Radio 2002)
Autoportret Paula Cezannea z ok. 1875 r. Kolekcja prywatna
Autoportret Paula Cezanne'a z ok. 1875 r. Kolekcja prywatnaFoto: Wikimedia Commons

Malarz zmarł 22 października 1906 roku w swoim ogrodzie, przy sztalugach, w czasie pracy.

Kula, stożek i walec

W obrazach Cezanne’a kształt przedmiotów zbliżał się do form geometrycznych. Sam malarz uważał, że przyrodzie występują trzy kształty -  kula, stożek i walec – i z nich składa się cały świat.

Najważniejsze i najpiękniejsze obrazy Paul'a Cezanne'a są w jasnych kolorach. Barwne plamy nanosił malarz subtelnymi pociągnięciami pędzla.

- Na wszystkich jego obrazach znalezionych po śmierci, a było ich kilkaset niedokończonych,  wszystko było upraszane, geometryzowane, syntetyzowane, oglądane z wielu stron, kształtowane kolorem. Jego obrazy, w przeciwieństwie do płócien impresjonistów, były gęsto zamalowane - mówiła Monika Małkowska w Polskim Radiu w audycji z cyklu "W stronę sztuki" z 2002 roku.

Owoce i pejzaże

Ulubiona tematyka Cézanne'a to pejzaże (szczególnie okolice Aix i Estaque w Prowansji), portrety oraz martwe natury, którymi zainteresował się w latach 70. XIX wieku. Malował owoce, stoły i krzesła, przedstawiając je w specyficzny sposób - tak, jakby traciły równowagę. Nie interesowało go życie Paryża, gwar uliczny, teatry i kabarety, które były w tym czasie tematem wielu impresjonistów.

- W zasadzie całe swoje życie spędził w Aix w Prowansji. Przeżył tu 64 lata na pracy, kłótniach z żoną, nieporozumieniach z ojcem, który przeciwnyprofesji malarskiej, mawiał: Synu, od geniuszu się umiera, a pieniądze zapewnią ci życie – opowiadała Monika Małkowska.

Obraz
Obraz uznany za jedno z arcydzieł malarza - Wzgórze Sainte-Vicotoire z wielką sosną z roku ok. 1886.

Posłuchaj audycji, w której Monika Małkowska opowiada o podróżach Cezanne’a do Paryża, lekcjach malarstwa, przyjaźni z Camille Pissaro i z Emilem Zolą oraz o utrzymywanym przed rodziną związku z modelką Hortensją.

W obrazach takich, jak "Góra Sainte-Victoire" (z 1885) czy "Madame Cézanne" (z 1887) krytycy dopatrywali się inspiracji nie tylko dla kubistów, lecz nawet fowistów. Wraz z Paulem Gauguinem i Vincentem van Goghiem jest uważany za jednego z trzech głównych postimpresjonistów.

Czytaj także

Życie w trzymetrowym prostokącie. Obrazy Marka Rothko

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 08:50
- Zapowiedział, że stworzy do restauracji takie obrazy, że bogate bestie amerykańskie, które będą tam jadły, stracą apetyt - opowiada Grażyną Bastek o serii abstrakcji Marka Rothko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rembrandt - geniusz, który umarł w nędzy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 06:42
Swoje obrazy sygnował skrótem RHL - Rembrandus Harmenii Leidensis - lub podpisywał jedynie imieniem: Rembrandt, podobnie jak wielcy artyści renesansu: Michał Anioł, Rafael czy Tycjan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Luwr - skarbiec arcydzieł świata, Mekka artystów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 06:00
Jedno z najstarszych, największych i najsłynniejszych muzeów na świecie, z którego Napoleon zabrał do swojego gabinetu jeden obraz - "Mona Lisę" Leonarda da Vinci. Bezcenny portret wisiał w Luwrze od momentu jego powstania - prawdopodobnie artysta namalował go w czasie swojego pobytu we Francji i podarował go królowi Franciszkowi I w pierwszych latach XVI wieku.
rozwiń zwiń