Historia

Paul Cezanne - między impresjonizmem a kubizmem

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 07:00
Jego obrazami zachwycał się Pablo Picasso. Henri Matisse nazywał go "ojcem wszystkich malarzy”. Jego obrazy wisiały na wystawach impresjonistów, ale to on pierwszy zaczął malować perspektywę z różnych punktów widzenia. Tak jak on zaczęli malować dopiero kubiści.
Audio
  • "Życie i twórczość Cezanne'a"- w audycji z cyklu "W stronę sztuki" mówi krytyk Monika Małkowska (Polskie Radio 2002)
Autoportret Paula Cezannea z ok. 1875 r. Kolekcja prywatna
Autoportret Paula Cezanne'a z ok. 1875 r. Kolekcja prywatnaFoto: Wikimedia Commons

Malarz zmarł 22 października 1906 roku w swoim ogrodzie, przy sztalugach, w czasie pracy.

Kula, stożek i walec

W obrazach Cezanne’a kształt przedmiotów zbliżał się do form geometrycznych. Sam malarz uważał, że przyrodzie występują trzy kształty -  kula, stożek i walec – i z nich składa się cały świat.

Najważniejsze i najpiękniejsze obrazy Paul'a Cezanne'a są w jasnych kolorach. Barwne plamy nanosił malarz subtelnymi pociągnięciami pędzla.

- Na wszystkich jego obrazach znalezionych po śmierci, a było ich kilkaset niedokończonych,  wszystko było upraszane, geometryzowane, syntetyzowane, oglądane z wielu stron, kształtowane kolorem. Jego obrazy, w przeciwieństwie do płócien impresjonistów, były gęsto zamalowane - mówiła Monika Małkowska w Polskim Radiu w audycji z cyklu "W stronę sztuki" z 2002 roku.

Owoce i pejzaże

Ulubiona tematyka Cézanne'a to pejzaże (szczególnie okolice Aix i Estaque w Prowansji), portrety oraz martwe natury, którymi zainteresował się w latach 70. XIX wieku. Malował owoce, stoły i krzesła, przedstawiając je w specyficzny sposób - tak, jakby traciły równowagę. Nie interesowało go życie Paryża, gwar uliczny, teatry i kabarety, które były w tym czasie tematem wielu impresjonistów.

- W zasadzie całe swoje życie spędził w Aix w Prowansji. Przeżył tu 64 lata na pracy, kłótniach z żoną, nieporozumieniach z ojcem, który przeciwnyprofesji malarskiej, mawiał: Synu, od geniuszu się umiera, a pieniądze zapewnią ci życie – opowiadała Monika Małkowska.

Obraz
Obraz uznany za jedno z arcydzieł malarza - Wzgórze Sainte-Vicotoire z wielką sosną z roku ok. 1886.

Posłuchaj audycji, w której Monika Małkowska opowiada o podróżach Cezanne’a do Paryża, lekcjach malarstwa, przyjaźni z Camille Pissaro i z Emilem Zolą oraz o utrzymywanym przed rodziną związku z modelką Hortensją.

W obrazach takich, jak "Góra Sainte-Victoire" (z 1885) czy "Madame Cézanne" (z 1887) krytycy dopatrywali się inspiracji nie tylko dla kubistów, lecz nawet fowistów. Wraz z Paulem Gauguinem i Vincentem van Goghiem jest uważany za jednego z trzech głównych postimpresjonistów.

Czytaj także

Życie w trzymetrowym prostokącie. Obrazy Marka Rothko

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 08:50
- Zapowiedział, że stworzy do restauracji takie obrazy, że bogate bestie amerykańskie, które będą tam jadły, stracą apetyt - opowiada Grażyną Bastek o serii abstrakcji Marka Rothko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rembrandt. Geniusz, który umarł w nędzy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 05:35
Swoje obrazy sygnował skrótem RHL - Rembrandus Harmenii Leidensis - lub podpisywał jedynie imieniem: Rembrandt, podobnie jak wielcy artyści renesansu: Michał Anioł, Rafael czy Tycjan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Luwr - skarbiec arcydzieł świata, Mekka artystów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 06:00
Jedno z najstarszych, największych i najsłynniejszych muzeów na świecie, z którego Napoleon zabrał do swojego gabinetu jeden obraz - "Mona Lisę" Leonarda da Vinci. Bezcenny portret wisiał w Luwrze od momentu jego powstania - prawdopodobnie artysta namalował go w czasie swojego pobytu we Francji i podarował go królowi Franciszkowi I w pierwszych latach XVI wieku.
rozwiń zwiń