Historia

Hernán Cortés – zdobywca ziem i dusz

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 05:30
Hiszpański zdobywca Meksyku swoje rządy zaprowadzał krwią, ziemią i ogniem. Po podbiciu imperium Azteków napełnił całą komnatę złotem, ale zmarł w nędzy.
Spotkanie Cortsa i Montezumy
Spotkanie Cortésa i Montezumy Foto: Wikimedia Commons.

2 grudnia 1547 zmarł hiszpański konkwistador Hernán Cortés.

Zdobywca urodził się w 1485 roku w skromnej rodzinie szlacheckiej na południu Hiszpanii. Epoka Wielkich Odkryć Geograficznych znacząca wpłynęła na młodego studenta uniwersytetu w Salamance. Do Nowego Świata ruszył, jak wielu innych, bez szans, ale z nadzieją. Pragnął zdobyć sławę i bogactwo.


Posłuchaj
07:34 herman cortes - zdobywca ziem i dusz___12254_tr_4-4_10557293ad64f9b8[00].mp3 Sylwetka Hernána Cortésa w audycji przygotowanej przez prof. Jana Kieniewicza. (PR, 10.01.1977)

 

Francuski historyk Jacques Lafaye napisał: "Nikt nie okazał tyle odwagi żołnierskiej i tyle zmysłu politycznego co Hernán Cortés. Pochodzenie, życie i śmiałość czynią z niego typowego zdobywcę. Miał wszystkie wady i zalety wielkich wodzów podboju. Zręczność, a także przypadek sprawiły, że odkrył jedno z największych państw starożytnej Ameryki. Cortés tworzył historię, a nie szedł za nią. Wyprzedził ją i przyspieszył o wiele lat".

Hiszpańskie rządy zaprowadzał krwią, ziemią i ogniem. Uczestniczył w wyprawie, która podbiła Kubę. 8 listopada 1519 roku wkroczył do Tenochtitlan - stolicy Azteków. W ciągu dwóch lat podbił całe imperium i stał się namiestnikiem tych ziem. Dorobił się fortuny. Przez kilka lat żył bujnie, prowadząc intrygi polityczne i miłosne. Jednak zdobywca, który napełnił całą komnatę złotem, zmarł w nędzy.

Dla ludzi mu współczesnych podbój Meksyku był przede wszystkim wspaniałym wyczynem, umożliwiającym zdobycie bogactw i sławy. Inaczej patrzą na ten fakt historycy, którzy uważają, że wyprawa Cortésa położyła kres kwitnącej cywilizacji Azteków.

- Był pierwszym masowym ludobójcą w dziejach. Wyprawy konkwistadorskie Hiszpanów to zniszczenie znakomitej, rozwiniętej i niezwykle ciekawej cywilizacji indiańskich w Ameryce Środkowej i Południowej – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Paweł Wieczorkiewicz 

Posłuchaj audycji o losach najsłynniejszego hiszpańskiego konkwistadora, zdobywcy Meksyku i pogromcy imperium Azteków.


Posłuchaj
03:08 piękny i bestia, 4___169_03_iii_tr_0-0_11398621091b1351[00].mp3 Postać Hernána Cortésa oceniają Marek Urbański i prof. Paweł Wieczorkiewicz w audycji z cyklu "Piękny i bestia". (PR, 2003)

 

mjm

Czytaj także

Wojna futbolowa, czyli krwawe rozgrywki niepiłkarskie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023 05:30
"W Ameryce Łacińskiej granica między futbolem a polityką jest niezmiernie wąska. Długa jest lista rządów, które upadły lub zostały obalone przez wojsko, ponieważ drużyna narodowa poniosła porażkę". Tak o wojnie futbolowej pisał Ryszard Kapuściński. Tylko, czy w tym konflikcie rzeczywiście chodziło o piłkę nożną?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Potęga i upadek państwa Inków

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 06:00
Inkowie zbudowali imperium, któremu nie było równych - 12 milionów ludzi zajmowało prawie całe wybrzeże Pacyfiku wzdłuż Andów. Padło ofiarą najazdu z Europy. Francisco Pizarro, aby wywozić z Imperium Inków złoto wybudował nowy port - tak 480 lat temu, 6 stycznia 1535 powstała Lima, nowa stolica państwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kraj Basków - autonomia wywalczona terrorem

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 05:50
Są najstarszą grupą etniczną na Półwyspie Iberyjskim. Posługują się odrębnym językiem. Od lat starają się o uzyskanie niepodległości. Baskowie są jednym z najbardziej zagadkowych ludów Europy
rozwiń zwiń