Historia

Sulejman Wspaniały. Lubił Polskę ze względu na ukochaną

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2023 05:30
- Podczas jego czterdziestoletniego panowania Imperium Otomańskie przeżywało wspaniały rozkwit i szczyt potęgi politycznej – mówiła na antenie Polskiego Radia prof. Jolanta Choińska-Mika.
Sułtan Sulejman Wspaniały
Sułtan Sulejman WspaniałyFoto: Wikipedia/domena publiczna

6 listopada 1494 roku urodził się Sulejman Wspaniały, jeden z najwybitniejszych władców Imperium Osmańskiego. Duży wpływ na jego rządy miała jedna z jego żon - Rusinka Hurrem (stąd przydomek Roksolana), która przyszła na świat w państwie Jagiellonów.

Posłuchaj audycji poświęconych najwybitniejszemu władcy Imperium Osmańskiego.


Posłuchaj
04:52 pokój wieczysty z turcją w roku 1533___1035_01_iv_tr_0-0_11254658c5e95215[00].mp3 Pokój wieczysty z Turcją w roku 1533 zawarty między Sulejmanem Wspaniałym i Zygmuntem Starym - audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika polska". (PR, 10.03.2001)

 

Sulejman był wybitnym dyplomatą i wodzem - wyprowadził Turcję z dyplomatycznej izolacji względem Europy, w której państwo znajdowało się ze względu na konflikt między chrześcijanami a muzułmanami. Osobiście poprowadził 13 kampanii wojennych, dzięki którym udało się rozszerzyć granice imperium.

Sulejman i Jagiellonowie

Jednym z kierunków ekspansji, jakie obrał osmański władca, była Europa. W 1521 roku zdobył Belgrad, skąd ruszył dalej na północ. W bitwie pod Mohaczem, rozegranej 29 sierpnia 1526, pokonał króla węgierskiego Ludwika Jagiellończyka. Śmierć monarchy otworzyła drogę po koronę Św. Stefana Habsburgom i zrujnowała jagiellońskie plany dominacji w Europie Środkowej. Tymczasem Sulejman parł dalej - w 1529 roku oblegał bez skutku Wiedeń.

Stosunki polsko-tureckie w czasie panowania Sulejmana były dobre. Sułtanowi zależało na tym, żeby Zygmunt Stary nie angażował się w wojnę między Turcją i Habsburgami, z kolei bezpieczeństwo na południowej granicy było na rękę polskiemu królowi, który w tym czasie skupiony był na konflikcie z Moskwą.

- Zygmunt I był pierwszym władcą europejskim, katolikiem, który zdecydował się na zawarcie pokoju z państwem islamskim - mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika polska".

Roksolana, która rządziła sułtanem

Osobą, która wywarła wielki wpływ na Sulejmana, była jego ukochana - Hürrem, zwana Roksolaną. Wiadomo, że pochodziła z Rusi, będącej wówczas częścią Rzeczpospolitej. Prawdopodobnie została porwana w jasyr i sprzedana do haremu sułtana. Kobieta rozkochała w sobie potężnego władcę i przez ponad 30 lat wpływała na decyzje Sulejmana.

- Zachowały się dwa listy Roksolany do Zygmunta Augusta, prawdopodobnie było ich więcej. Wysłała też Zygmuntowi Augustowi ręcznie haftowane kalesony własnej roboty - mówił prof. Dariusz Kołodziejczyk w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego". Do polskich królów pisał też sam Sulejman. - W języku dyplomatycznym turecko-osmańskim nazwanie obcego władcy bratem było czymś naturalnym. Sułtan Sulejman przez wiele lat traktował Zygmunta Starego właśnie jak brata.


Posłuchaj
58:54 kobiety na tronach_ roksolana ___v2012002434_tr_0-0_10554642cef7d776[00].mp3 Audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego", której bohaterami są Sulejman i Roksolana. (PR, 19.05.2012)

 

Osmański władca zmarł podczas oblężenia Szigetváru na Węgrzech. Jego ciało zostało przetransportowane do Stambułu. Spoczął przy Roksolanie.

bm


Zobacz więcej na temat: HISTORIA średniowiecze Turcja
Czytaj także

Mustafa Kemal Pasza zwany Atatürkiem

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 07:00
- W Turcji nie ma orderów. Przysługują tylko jemu, nikomu innemu nie można ich nadać, nie ma przecież nikogo większego od Atatürka – mówił historyk Dariusz Cichocki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zjazd w Wiedniu – polityka dynastyczna Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 06:01
Podczas spotkania najwyższych przedstawicieli dynastii Jagiellonów i Habsburgów ustalono zasady toczonej od XV wieku rywalizacji o prymat w Europie Środkowo-Wschodniej.
rozwiń zwiń