Historia

George Byron – romantyczny bojownik

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 05:30
Zdawał sobie sprawę z zainteresowania nowatorstwem swojej poezji, jak i skandalami, które wybuchały z racji jego licznych romansów. Nie mógł jednak przewidzieć, że wywrze tak istotny wpływ na literaturę europejską pierwszej połowy XIX stulecia.
George Byron na obrazie Richarda Westalla
George Byron na obrazie Richarda WestallaFoto: Wikipedia/domena publiczna

236 lat temu, 22 stycznia 1788 roku, urodził się George Gordon Byron, jeden z największych poetów epoki romantyzmu.

Ojciec wywodził się z rodu, który swymi początkami sięgał czasów rycerzy normandzkich, przybyłych do Anglii w XI wieku wraz z Wilhelmem Zdobywcą. Matka była spokrewniona ze Stuartami. George Byron, przyszły poeta, wychowywał się w Szkocji. Do Anglii przeniósł się, gdy otrzymał tytuł lorda i zasiadł w wyższej izbie angielskiego parlamentu.

W 1809 roku nietypowym szlakiem wyruszył w podróż po Europie. Przez Hiszpanię, Portugalię i Maltę dotarł aż na Półwysep Bałkański. Droga prowadziła przez kraje objęte pożarem wojen. Efektem wojaży było dzieło "Wędrówki Childe Harolda", gdzie wyraził swoją sympatię dla ruchu powstańczego w Hiszpanii i okazał żywe zainteresowanie losami narodu greckiego, uciskanego przez Turków.

Od 1813 roku zaczynają się ukazywać drukiem powieści poetyckiej Byrona, wśród nich najsłynniejsze "Giaur" i "Korsarz". Wydarzenia polityczne ustąpiły miejsca porywom samotnych i tragicznych buntowników, skłóconych ze światem feudalno-burżuazyjnych konwencji i stosunków społecznych.

W 1816 roku Byron podzielił los swoich bohaterów. Poeta, w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach, opuszcza ojczyznę. Do Anglii już nie wraca. Ośmioletni okres wygnania wypełnia mu twórczość literacka i działalność polityczna.

W czasie pobytu we Włoszech zetknął się z ruchem rewolucyjnym, skierowanym przeciwko Austrii. Stał się jednym z filarów ruchu karbonariuszy. Dom Byrona w Rawennie stał się tajnym arsenałem, w którym buntownicy przechowują broń.

W 1823 roku, po nieudanym powstaniu, wyjeżdża do Grecji. Wierny swoim ideałom stanął w szeregach greckich powstańców walczących z Turcją o wyzwolenie narodowe. W 1824 roku zmarł na febrę. W pamiętniku przed śmiercią zapisał: "Muszę umrzeć, czuję to. Nie rozpaczam z tego powodu, bo przyjechałem do Grecji, by zakończyć swoją męczącą egzystencję. Poświęciłem sprawie Grecji majątek i zdolności. I oto oddaję jej życie".

Nie mógł przewidzieć, że jego twórczość, niedoceniana w Anglii, spotka się z uznaniem na kontynencie i wywrze tak istotny wpływ na literaturę europejską pierwszej połowy XIX stulecia. Stworzył nurt ideowo-artystyczny zwany od jego nazwiska byronizmem.

Posłuchaj audycji z cyklu "Bohaterowie prawdziwi i kreowani".

Posłuchaj
13:24 byron i romantyczne ideały___f 23562_tr_0-0_1160402317751a55[00].mp3 George Byron - audycja z cyklu "Bohaterowie prawdziwi i kreowani". (PR, 24.11.1980)

 

mjm


Czytaj także

Sue Ryder – wielki duch w małym ciele

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 05:40
Sue Ryder stworzyła żywy pomnik ofiar i bezimiennych bohaterów II wojny światowej. Utrwaliła ich wiarę, tolerancję i radość z życia, niosąc pomoc wszędzie na świecie. Niezależnie od rasy, narodowości i religii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jane Austen – rozwaga przed romantycznością

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2023 05:35
- Ona opisywała świat, który dobrze znała. Ona go wykadrowała z ogromnej rzeczywistości. To wystarczyło, żeby stworzyć mikrokosmos - mówiła Anna Trzeciakowska, tłumaczka powieści Jane Austen w audycji Bogumiły Prządki z cyklu "Biografie niezwykłe".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Baden-Powell – twórca skautingu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 05:02
Idea zakładała, że organizacja propagować będzie wartości koleżeństwa, solidarności jej członków oraz krzewić cały katalog powszechnie akceptowalnych cnót, takich jak trzeźwość, odwaga, hart ducha i ciała.
rozwiń zwiń