Historia

Trzy lata temu zmarł Krzysztof Krawczyk. Przypominamy archiwalne rozmowy z artystą

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 05:40
- Uważam się za człowieka urodzonego w czepku, bo dzięki opatrzności mogę śpiewać - podkreślał Krzysztof Krawczyk w radiowej rozmowie z Marią Żabicką w 1989 roku. Posłuchaj rozmów zachowanych w Archiwum Polskiego Radia.
Krzysztof Krawczyk, Sopot 2004
Krzysztof Krawczyk, Sopot 2004Foto: Forum

Zaczęło się od piosenek o miłości

- Uważam się za człowieka urodzonego w czepku, bo dzięki Opatrzności mogę śpiewać – podkreślał Krzysztof Krawczyk w radiowej rozmowie z Marią Żabicką w 1989 roku. Wspominał przy tym początki swojego solowego śpiewania. – Kiedy byłem w zespole Trubadurzy, Ryszard Poznakowski, któremu zawsze oddaję to, że to on postanowił, że Krawczyk będzie śpiewał solo, napisał mi pierwsze piosenki. I to już zaczęło mnie ukierunkowywać: śpiewaliśmy piosenki o różnych rzeczach, ale przede wszystkim o miłości – opowiadał artysta.


Posłuchaj
22:40 rozmowy o muzyce z krzysztofem krawczykiem___sł_muz 6680_tr_0-0_17969807f4932ca1[00].mp3 Z Krzysztofem Krawczykiem rozmawia Maria Żabicka (PR, 1989)

Duety z Krzysztofem Krawczykiem

Kasia Nosowska, Maciej Maleńczuk, Ania Dąbrowska, Muniek Staszczyk, Edyta Bartosiewicz, Andrzej Piaseczny to tylko niektóre z osób, z którymi Krzysztof Krawczyk nagrał bardzo różnorodny album "Duety".

- Oni są wszyscy różni i to ja musiałem się dostosować do nich i znaleźć klucz do każdej z piosenek. Jak znaleźć klucz do miłosnego duetu z młodziutką dziewczyną Kasią Nosowską, podczas gdy ja mam 70 lat - mówił Krzysztof Krawczyk w rozmowie z Pawłem Sztompke w 2016 roku.

Posłuchaj rozmowy:

Krzysztof Krawczyk śpiewa Cohena

- To pierwsza płyta, do której nie mam pretensji - wyjaśniał Krzysztof Krawczyk w rozmowie z Izabelą Żukowską w Polskim Radiu w 2015 roku.

Twierdził, że mimo wielu różnic, jego i Cohena wiele łączy. - Obaj byliśmy uderzeni przez życie, jesteśmy podobni stratą bliskich osób, włóczymy się po świecie, podróżujemy dużo, jesteśmy bardzo emocjonalni - mówi gość radiowej Jedynki.

Posłuchaj rozmowy:

Krzysztof Krawczyk śpiewa Dylana

Dla Krzysztofa Krawczyka jedną z wątpliwości, którą musiał rozstrzygnąć, było to, jak zaśpiewać utwory amerykańskiego barda. Bo ich głosy bardzo się różnią. - Wiemy, jak Dylan śpiewa. Ma bardzo charakterystyczny głos, z którym miałem podobny problem jak z Cohenem: jak ja to przeskoczę - mówił Krzysztof Krawczyk w rozmowie z Marcinem Kusym w 2017 roku.

Posłuchaj wywiadu:

"Jestem, jaki jestem"

W 2001 roku przy okazji wydania wraz z Goranem Bregoviciem albumu studyjnego "Daj mi drugie życie" Krzysztof Krawczyk mówił w Polskim Radiu o swojej drodze twórczej – bogatej i różnorodnej – oraz o tym, co jest w jego śpiewaniu stałe. – To będzie moja czterdziesta piąta płyta w karierze. I nie zgodzę się z recenzentami, że jest na niej "całkiem inny Krzysztof Krawczyk" – podkreślał w rozmowie z Romualdem Jakubowskim.

– Krawczyk brzmi jak Krawczyk, nikt już mnie nie porównuje, nie mówi, że to polski Elvis czy Tom Jones. Te wszystkie głupoty są już poza nami. Mam to swoje brzmienie i koniec. Jestem tu taki, jaki jestem – opowiadał artysta.


Posłuchaj
30:38 Krawczyk 2001.mp3 Z Krzysztofem Krawczykiem rozmawia Romuald Jakubowski (PR, 2001)

im/jp

Czytaj także

Roman Rogowiecki: Krzysztof Krawczyk był jednym z niewielu, którzy potrafili przekazywać emocje

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 18:46
- Życie Krzysztofa Krawczyka było niezwykle skomplikowane, wiele przeżył. Gdy o tym śpiewał, był w tym wiarygodny - powiedział dziennikarz muzyczny Roman Rogowiecki. - Nie ma historii polskiej muzyki bez wspaniałych przebojów i postaci Krzysztofa - dodał Marcin Kusy, dyrektor Programu Pierwszego Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Niewielu jest artystów, którzy łączą całe pokolenia". Premier wspomina Krzysztofa Krawczyka

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 18:30
Z trudem przychodzi mi pisanie o Nim "był", bo w uszach wciąż brzmi Jego niesamowity głos. Panie Krzysztofie, niech Pan spoczywa w pokoju. Będzie nam wszystkim Pana bardzo brakowało, ale wiem, że Pana muzyki nigdy nie zabraknie w polskich domach - napisał premier Mateusz Morawiecki. 
rozwiń zwiń